Derli toplu bir ev: Düzenli salonlar için ipuçları


Ev
4/02/2020
Salonunuzu her zaman temiz ve düzenli tutmak için bu 5 ipucunu deneyin…

Salonlar en çok vakit geçirilen yerlerdir. Tam da bu yüzden her tür eşyanın yığıldığı bir alandır. Peki bu dağınıklığı salondan nasıl uzak tutabilirsiniz? Aslında işe en baştan, yani salon için mobilya alışverişi yaparken başlamak gerekiyor.

Mesela salonu televizyon izleme, kitap okuma, oyun oynama gibi farklı kısımlara ayırın. Alışveriş yaparken de çok amaçlı ve farklı şekillerde kullanılabilecek mobilyalar seçin. Mesela çekmeceli kahve sehpası ya da duvara monte yemek masası gibi. Bu adımları takip ederek, hoş görünen, dönüştürülebilir ve fonksiyonel bir salona sahip olabilirsiniz!

1. Göz gezdirin

Salonun farklı kısımlara alıcı gözle bakın ve hangi etkinlikler için kullandığınızı düşünün. Sohbet amaçlı oturmak dışında, çocukların oyun için kullandığı bir bölge var mı? Başka bir kısım bilgisayar oyunu oynamak, ödev ya da resim yapmak ya da gitar çalmak için kullanılıyor mu?

Ayaklı masalar ya da saklama alanları dikey alanlar yaratarak normalde yerde duracak eşyaları ortadan kaldırmanızı sağlayabilir. Televizyonu kapaklı bir dolaba yerleştirerek gözünüzün önünden kaldırabilirsiniz. Dekoratörler masaların üzerinden üçten fazla süs eşyasının kalabalık yarattığını söylüyor. Eşyalarımızı sevsek de kaldırmayı öğrenmeliyiz.

2. Raflara ağırlık verin

Raflar sadece görsel olarak güzel değildirler; aynı zamanda birçok dağınıklığı da toplarlar. Rafların hem fiyat hem model açısından çok çeşitli olmaları da bir avantaj. Dekoratif kitap tutacakları ortama hava ve karakter katacaktır. Benzer kalınlıktaki 5-10 tane kitabı yan yana dizebilirsiniz.

Aralarına aile fotoğrafları ya da çiçek yerleştirin. Seyahat esnasında aldığınız hediyeliklerden ya da süs eşyalarından da serpiştirebilirsiniz. Eğer küçük çocuklarınız varsa duvara monte ederken çok sağlam olmasına özen gösterin. Kapaklı kitaplıklar kullanılmadıkları zaman eşyaları ve oyuncakları saklamak için idealdir.

3. Dağınıklık diğer eşyaların gölgesinde kalsın

Dekoratif aksesuarlar cesur olduğu kadar işe yarar da olmalı. Küçük kaseler, kutular, cam kavanozlar sizin en iyi organizasyon arkadaşınız olsun. Eski fotoğrafları, gazete kupürlerini, sizin için değeri olan eşyaları bunların içinde saklayın.

Askı şeklindeki kumanda tutacakları, konsol, televizyon ve müzik setinin kumandalarını ortalıktan kaldırmak için ideal. Piknik için kullanılan eski tip hasır sepetlere gazete ve dergileri yerleştirebilirsiniz. Unutmayın, yerden kazanmanın en iyi yolu içinde saklama alanı olan eşyaları tercih etmektir. Kapaklı puflar gibi.

4. Oyuncakları toplama

Gizli bir saklama alanı olan pencere önü koltuğu çocukların küçük oyuncaklarını ya da masa üstü oyunlarını saklamak için harika bir fikir olabilir. Kapaklı sepetler de oyuncakları bir arada tutmanın başka bir ucuz yöntemi.

Oyuncakları kutulara koyarken, oyuncakların fotoğraflarını da kutuların üzerine yapıştırabilirsiniz. Böylece çocuğunuz özellikle bir oyuncağını arıyorsa hepsini dağıtmak zorunda kalmaz.

Büyük oyuncaklar için bir kural var: Mobilyalarınızdan daha büyük oyuncakları çocuk odasında tutun. Bunun dışında da çocuğunuza oynadıktan sonra oyuncaklarını toplamasını hatırlatmak!

5. Kablolar

Kabloları kontrol altına almak evinizin görünümünü bir anda güzelleştirir. Kablo toplayıcılardan edinerek bu işi bir an önce halledin. Sonra bunları koltuğun arkasına yerleştirerek görünmemelerini sağlayın. 

Evinizi dağınıklıktan kurtarın!