Çocuğunuza uygun bir çalışma masasını nasıl seçersiniz?


Ev
8/04/2020
Ev ödevleri hem çocuklar hem de ebeveynler için zorlayıcıdır. Dolayısıyla önce ona uygun bir sandalye ve masa bularak kendini rahat hissetmesini sağlayalım!

Doğru pozisyonda oturmak çocukların konsantre olmalarını ve daha iyi çalışmalarını sağlar. Doğru orantılı bir masa, çocuğunuzu sağlıklı ve mutlu kılarken, ödevlerine odaklanmalarına yardımcı olur. Ayrıca, omurgası için de çok önemlidir. 

Peki doğru masa ve sandalyeyi nasıl seçmeli?

Çocuğunuz için masa seçerken dikkat etmeniz gerekenler aşağıda. Çocuğun yaşı kaç olursa olsun, aynı kuralların geçerli olduğunu unutmayın:

 • Masanın yüksekliği: Yanlış yükseklik çocukların ellerini çizim yapabilmek ya da yazabilmek için uzatmaya çalışırken omuzlarını kaldırmalarına sebep olur. Fiziksel olarak zorlayıcı ve normalde çalışması gerekmeyen kasları çalıştıran bu hareket, çocukta aşırı yorgunluğa sebep olur. 
 • Sandalye yüksekliği: Eğer çocuğun bacakları sandalyeden sarkıyorsa, otururken sabit duramayacaktır. Ayakların yerde olması destek zeminini arttırarak, çalışırken gereken rahatlığı sağlar. 
 • Masanın düzlüğü: Aşırı düz bir masa, başın öne doğru eğilmesine sebep olarak kas yorgunluğu ve boyun ağrısı yapabilir. 
 • Eğimli masa üstü: Eğer masanın üstü çocuğun boyuna göre fazla eğimliyse, doğru okuma uzaklığını bulmak için çocuğun sırtını eğmesine sebep olabilir. Devamlı bu pozisyonda durmak sırt problemlerine yol açar.
 • Masa üstü alanının dar olması: Eğer masa üstü alanı kısıtlıysa, el bileklerinin içe ya da dışa doğru fazla kıvrılmasına sebep olabilir. Bu da bilek ekleminde ya da elde problemlere yol açabilir.

  Çocuğunuza doğru ölçülerde bir masa seçerken aşağıdakiler dikkat edin:

  • Çocuğunuz masadayken kalçaları, dizleri ve bilekleri arasında 90 derecelik açıyı korumalı. 
  • Bazı çocuklar, daha dik bir pozisyon için altlarına yastık koymayı tercih ederler. Bazılarıysa dik durmak için çalışma alanlarının daha yüksek olmasını isterler. 
  • Yanlış masa, kötü performans: Ergonomi, insan ve kullandığı araçlar arasındaki uygunluğu araştıran bilim dalıdır. Uzun süreler boyunca oturmanız gereken bir ortamda, oturduğunuz yer, masanız ve siz arasındaki ilişki; konfor, rahatlık ve üretkenlik için anahtar bir öneme sahip oluyor. Bir çocuğun ödevini yaptığı çalışma alanının, sağlıklı bir ergonomiye sahip olması demek, çocuk için daha iyi performans ve daha düzgün bir omurga demektir. Eğer bir çocuk doğru ölçülere sahip bir masa ve sandalyede çalışıyorsa, dersleri de olumlu etkilenecektir. Elbette doğru seçilmiş bir masanın faydaları sadece performansla sınırlı değildir. Omurganın düzgün durması, kronik sırt ağrısı gibi birçok problemi de düzeltir.
  • Çok alçak ya da yüksek masa çocuğun dikkat süresini azaltarak duruş bozukluklarına sebep olmakla kalmaz, uzun vadede kas problemlerine, sırt, bilek, omuz ve boyunda eklem sorunlarına yol açabilir.