Aromaterapi: Eviniz için en güzel kokular


Ev
4/04/2022

Evi ev yapan kokusudur. Evin güzel kokması in neler yapabilirsiniz?

Koku alma duyumuz, keyif ve zevkimizi canlandıran çok güçlü bir etkendir. Bir yiyeceği tadarken nasıl bir koku aldığımız önem taşır (nezle olduğunuzda yiyeceklerin nasıl lezzetsiz geldiğini düşünün.) Yiyecekleri çoğunlukla çocukluk anılarımız, kutlama ve mutlu olaylarla bağdaştırdığımızı düşünürsek doğru kokuların bize çok anlam ifade etmesi şaşırtıcı olmaz.

Mutfağı egzotik yağ esanslarıyla dolu bir laboratuvara dönüştürmek isteyen aromaterapi tipi insanlar olmayabiliriz, buna rağmen evimizi muhteşem kokularla donatmaktan zevk alırız. Doğru kokular; evlerimize temizlik ve hoş görüntü katmasının yanı sıra rahatlamamızı, kendimizi canlı ve mutlu hissetmemizi sağlar.

1.    Doğayı evimize getirmek

Annelerimiz eskiden misafirler gelmeden önce evin içine ağır parfümler sıkmaktan hoşlanırdı. Şimdiyse yumuşatıcılar, şampuanlar ve oda kokuları gibi daha doğal kokuları tercih ediyoruz. Ama doğru kokular hangileri ve nasıl seçmeliyiz?

2.    Doğal çiçekler

Doğal çiçek kokuları, hafif bir koku sağlar ve dışarıdaki havayı evin içine taşır. Leylak, gardenya ve yasemin gibi hafif kokular gün boyu zaman geçirdiğiniz odalar için iyi birer tercihtir. Gül kokularına dikkat edin; tüm çiçekler arasında en güzel aromaları güller sağlar. Ancak eğer aroması çok yoğunsa çok sert hatta sirke gibi bir koku yayabilirler. Hafif bir çiçek kokusu seçmeye özen gösterin.

3.    Rahatlatıcı kokular

Rahatlatıcı kokular yatak odası için çok uygundur, oturma odalarında da kullanılabilir. Rahatlamaya yardımcı olduğu, baş ağrılarını hafiflettiği ve uykuya hazırladığı için lavanta popüler bir kokudur. Büyükannelerimizin kullandığı lavanta keselerini hatırlayınca bu kokuyu demode bulanlar çıkacaktır ama lavantanın bugün de çok trend olduğunu söylememiz lazım.

Yaseminin de güçlü bir kokusu vardır, gerginliği azaltmaya ve rahatlatmaya yardımcı olur. Ufak ve kapalı yerlerde kullanılırsa biraz sabunumsu bir koku yayabilir ancak pencereler açık olduğunda taze havayla bütünleşip güzel bir rayiha yayar.

4.    Taze meyvemsi ve baharatlı kokular

Yılın daha güneşli aylarında elma ve turunçgiller gibi taze kokular mutfak ve banyo için mükemmeldir. Portakal ve limon arası tatlımsı ve ekşimsi bir kokusu olduğu için ıhlamuru da deneyebilirsiniz. Nane gibi kokular içeren sabunlar da yılın bu mevsimi için idealdir. Daha ağır yemekler yendiği, banyo zamanı bahar ve yaza göre çok daha uzun süreli olduğu için zencefil, yaban mersini veya tarçın gibi kokular ise sonbahar ve kış ayları için daha uygundur.

5.    Taze temiz kokular

Ütülenecek yüzlerce beyaz masa örtümüz olmadığı için muhtemelen çoğumuz keten/örtü spreyi kullanmayı aklımızın ucundan bile geçirmemişizdir. Ancak Fransız keteni koku keseleri gibi kokular, mum ve oda spreylerine gerçek bir geri dönüş sağlar. Daha temiz ve modern bir görüntü sağlayan taze ve hafif bir kokudur, her oda için de uygundur. Benzer şekilde yeşil çayın da modern, rahatlatıcı ve canlandırıcı bir etkisi vardır.

6.    Geleneksel orman aromaları

Egzotik meyvelerin ve çiçeklerin popüler olmasıyla çoğu kişi çam ve sandal ağacı gibi kokuların çekiciliğini unuttu. Sedir ağacı tazelik ve temizlik hissi yaratır; gün içinde en çok kullandığınız odalar için mükemmeldir. Sandal ağacının zengin misk içeriği ise yatak odaları ve banyo için idealdir. Eğer orman aromaları size çok ağır geliyorsa akçaağaç, sarmaşık ve hatta domates yaprağı gibi yapraksı kokuları deneyebilirsiniz.