Evde daha sürdürülebilir 29 yöntemi keşfedin


Ev
21/03/2022

Evde daha sürdürülebilir 29 yöntemi keşfedin

Evde tasarruf etmek ve daha sürdürülebilir bir yaşam tarzı benimsemenize yardımcı olmak için evin her odasında bu küçük değişiklikleri uygulamaya başlayın!

Hem çocuklarımıza daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak, hem de faturalardan tasarruf etmek istemez misin? Hemen hayata geçirebileceğin 29 yöntemi hemen keşfet!

Mutfağınızda sürdürülebilir yaşam için neler yapabilirsiniz?

 1. Bulaşıklarınızı asla akan bir musluğun altında yıkamayın. Bulaşık makineniz varsa, mümkün olduğunca sık kullanın, çünkü bir bulaşık makinesi her yıkamada yalnızca 12 litre su kullanır, elde yıkamak ise her iki dakikada bir aynı miktarı kullanır! En az 5 tabağınız olduğu sürece, elde yıkamaya kıyasla makinede yıkayarak daha fazla su, enerji ve zaman tasarrufu demektir!

   

 2. Bulaşıklarınızı makinenize dizmeden önce ön yıkama yapmayın, Fairy en zorlu kirleri sizin için kolayca söker atar. Hem sizin hem makinenizin enerjisinden tasarruf sağlar.

   

 3. Mutfak pencerelerinize panjur taktırmak da iyi bir fikir olabilir. Panjur, kış günlerinde soğuğu, yazınsa sıcağı uzak tutarak, soğutma ve ısıtma masraflarını azaltır hem doğalgaz hem de elektrik faturalarınızı düşük tutar.

   

 4. Yemek pişirirken hali hazırda ısınmış bir fırının enerjisini boşa harcamayın. İki yemeği aynı anda pişirmeyi düşünün. Mesela fırında et yemeği yapıyorsanız, eti pişirirken fırına sebzeleri de atabilirsiniz. Hem sebzeler fırında besin değerlerini daha iyi korur, hem de ayrı ayrı pişirmenin getireceği enerji sarfiyatından kurtulursunuz.

   

 5. Eğer fırında tatlı yapıyorsanız, alt kata patatesleri kabuklu koyabilirsiniz. Akşam yemeğindeki püre için hazır olurlar!

   

 6. Günün yemeklerini önceden planlayın. Sos, çorba veya pilav gibi büyük miktarlarda saklanabilir gıdaları küçük porsiyonlara ayırarak dondurun.

   

 7. Sabah akşam ne yiyeceğinize karar verin ve günün geri kalanına geçmeden önce ihtiyacınız olan her şeyi dondurucudan çıkarın. Yiyecekleri mikrodalga fırında çözdürmek yerine oda sıcaklığında veya buzdolabında çözdürerek elektrikten tasarruf edin. Hafta boyunca yemeklerin hazır olması zamandan ve enerjiden tasarruf etmenizi sağlar!

   

 8. Sadece ihtiyacınız olan kadar su kaynatın. Su ısıtıcısını aşırı doldurmayın ve haşlama yemekler için her zaman mümkün olan en küçük tencereyi kullanın. Çok fazla su ve enerji tasarrufu yapacaksınız. Tencereleri daima bir kapakla kapatmayı unutmayın.

Çamaşır yıkarken elektrikten nasıl tasarruf edebilirsiniz?

 1. Giysilerinizi soğuk suyla veya 30C°'de yıkayın. Çamaşır yıkarken kullanılan enerji, çamaşırlarınızın çevresel ayak izinin %65'i demektir ve düşük sıcaklıkta yıkamak bu enerjiden %35'e kadar tasarruf sağlayabilir. Giysilerinizi daha düşük sıcaklıklarda etkili bir şekilde yıkamak için tasarlanmış Ariel deterjanları kullanın.

   

 2. Çamaşırları biriktirerek yıkayın. Çamaşır sepetiniz dolana kadar beklediğinizde gereksiz enerji ve su israfını önlemiş olursunuz. Aynı şekilde çamaşır makinenizi aşırı doldurmamaya da dikkat edin.

   

 3. Ariel gibi yüksek kaliteli bir deterjan kullanın, böylece lekeler veya kirler ilk yıkamada çıkar ve giysilerinizi tekrar yıkamaktan kurtulursunuz.

   

 4. İmkanınız oldukça, kurutma makinesi yerine çamaşırlarınızı asarak kurutun. Çamaşır kurutma makinesi yüksek oranda enerji tüketir, bu nedenle asarak kurutma elektrik faturalarınızı azaltır ve temiz çamaşırlarınıza tazelik kokusu katar.

Koridorlarda ısı kaybını önlemek ve enerji israfını azaltmak için neler yapabilirsiniz?

 1. Ön kapının arkasına kalın bir perde takın. Soğuk havanın girmesini önlemek ve evinizi hemen ısıtmak için iyi olabilir. Özellikle de eski bir binada yaşıyorsanız…

   

 2. Kullanmadığınız odaların kapılarını kapatın. Bu, evinizin en çok zaman geçirdiğiniz bölümlerinde ısının korunmasına yardımcı olur.

En sık vakit geçirdiğiniz yaşam alanlarında nasıl daha sürdürülebilir önlemler alabilirsiniz?

 1. Evi ihtiyacınız kadar ısıtın. Üşümüyorsanız radyatörleri tamamen kapatın veya oturma odanız günlük olarak kullanılmıyorsa düşük ayarda ısıtın. Elektrikli ısıtıcılar kullanmaktan kaçının.

   

 2. Hava sıcak olduğunda ısının içeri girmesini engellemek için perdeleri, panjurları ve pencereleri kapalı tutun, sadece soğuk gece havasını içeri almak için akşamları açın.

   

 3. Soğuk havalardaysa, güneş olduğunda perdeleri açın ve evin doğal olarak ısınmasını sağlayın.

Enerji vampirlerine dikkat!

 1. Evinizin her yerinde LED ampullere geçin. En az %75 daha az enerji kullanırlar ve 25 kat daha uzun süre dayanırlar.

   

 2. Battaniye ve örtülerden yararlanın ve yerlerde mümkünse halı veya kilim kullanın. Bu şekilde hem odanız güzel gözükür hem de hava soğuk olduğunda ve doğalgazı açmak istemediğinizde sizi sıcak tutarlar.

Yatak odasında sürdürülebilirlik ipuçları

 1. Daha sıcak tutan yorganlara ve geceliklere yatırım yapın. Sıcak bir yorgan ve rahat pijamalar, tüm gece boyunca doğalgazı en yüksek seviyesinde kullanmanıza gerek olmadığı anlamına gelir.

   

 2. Giysilerinizi daha uzun süre kullanmak için doğru deterjanlarla yıkamak da göz ile görünmeyen bazı plastik ve mikrofiberlerin salınmasını engelleyerek okyanusa karışmasının önüne geçer.

   

 3. Soğuk suyla ve hızlı programda, Ariel gibi kaliteli bir deterjan kullanarak, giysilerimizin ömrünü 4 kata kadar uzatabiliriz. Bu, sürekli yeni giysiler almamızın önüne geçer ve çevresel etkimizin azaltılmasına yardımcı olur.

Daha “yeşil” bir banyo için…

 1. Saç kurutma makinesi kullanmaktan kaçının. Saçınızı akşam erkenden yıkayın ki doğal olarak kuruması için zamanınız olsun.
 2. Banyo yerine, duş seçin ve suyun altında saatler geçirmeyin.
 3. Ayrıca, düşük akışlı bir duş başlığı kullanmak, her yıkanmada daha da fazla su ve enerji tasarrufu sağlayacaktır.
 4. Tüm geri dönüştürülebilir ambalajları “dönüşüm kutularına” atın. Farkında olmasanız da birçok banyo ambalajı geri dönüştürülebilir.
 5. Boş plastik ambalajları, dönüşüme göndermek için bir “dönüşüm” sepeti veya ikinci bir çöp kutusu alabilirsiniz.
 6. Dişlerinizi fırçalarken suyu açık tutmak, her fırçaladığınızda ayda fazladan 15 litre su harcamanıza neden olabilir.
 7. Kullanmadığınız suyu biriktirin. Banyo yapmak veya duş almak için akan suyun ısınmasını mı bekliyorsunuz? Musluktan çıkan soğuk suyu kovada toplayın ve ev bitkilerinizi sulamak için veya temizlikte kullanın.