Salata sosları tariflerinde sürprizlere açık mısınız?


Ev
24/10/2018
21'nci yüzyılın içinde bulunduğumuz şu evresinde hiç kimsenin sıkıcı salatalara mahkum olmasına gerek yok. Eğer ilham eksikliğinden yakınıyorsanız, sizin için üç ayrı salata sosu önerimiz var. Özellikle yaz aylarında keyfinizi yerine getireceklerini umuyoruz…

Ne yapmamalı?

Elinizde zeytinyağı ve sirke mi var? Bırakın onları bir tarafa, daha da önemlisi hazır soslardan uzak durun. Bizi takip edin, size iyi haberlerimiz var.

Reyhanlı sos

Malzeme

Yazlık salatanıza Akdeniz havası katın. Reyhanlı sos yapmak için ihtiyaç duyacağınız malzemeler şunlar: 50 ml limon suyu, 5 dal taze reyhan, 1 diş sarımsak, 2 çay kaşığı tercihen Dijon hardalı, 1 çay kaşığı deniz tuzu, bir tutam karabiber, 2 çay kaşığı bal ve 100 ml zeytinyağı.

Yapılış

Birinci adım;Limonları sıkıp suyu bir kaseye alın. İncecik doğranmış sarımsak ve reyhanı içine atıp bir kaç dakika bekletin.
İkinci adım;Balı, hardalı ve zeytinyağını ilave edip karıştırın. Sonra da geriye kalan tüm malzemeyi ekleyip bir kez daha karıştırdıktan sonra salatanızı şenlendirin.

Tarhunlu yoğurt sosu

Malzeme

Kaloriden yana yoksul, krema kıvamlı bir sos denemek ister misiniz? Tarhunlu yoğurt sosu yapmak için gereken malzeme: 50 ml limon suyu, bir çay kaşığı incecik doğranmış tarhun, 1 diş incecik doğranmış sar ı m ı sak, 2 çay kaşığı hardal, 1 çay kaşığı deniz tuzu, bir tutam biber, 2 çay kaşığı bal; 100 ml yoğurt, 100 ml zeytinyağı.

Yapılış

Birinci adım; Limonu sıkıp suyunu bir kaseye alın. Tarhun ve sarımsağı incecik doğrayıp limona ekledikten sonra bir kenarda tutun.
İkinci adım; Balı, hardalı, yoğurt, zeytinyağı ve limon suyunu karıştırın. Ardından tuz ve biberi ekleyip bir kez daha karıştırın. En son geriye kalan tüm malzemeleri ilave edin. Sosunuz hazır.

Domates sosu

Malzeme

Bu taze, yazlık sos yalnız yeşil salatalarda değil, ızgara etli ve makarnalı salatalarda da kullanılabilir. İşte gereken malzemeler: 2 olgun domates, varsa çekirdekleri alınmış olmalı; 1 arpacık soğanı; soyulup incecik doğranmalı; yine ince doğranmış 1 diş sarımsak; 2 çay kaşığı kırmızı şarap sirkesi; 3 çay kaşığı sızma zeytinyağı; tuz ve biber.

Yapılış

Birinci adım; Domatesleri soyun. Yalnızca etli kısmını ve suyunu bırakın. Varsa çekirdekleri de temizleyin. Üzerine ince doğranmış sarımsak ve arpacık soğanı ekleyin.
İkinci adım; Domates, soğan ve sarımsağın üzerine zeytinyağını ekleyin. Tuz ve biberi serpiştirip, geriye kalan malzemeleri ilave edin. İyice karıştırın.

Taze ve lezzetli salataların tadını çıkarın… Afiyet olsun!