Kışın evde tasarruf için 5 öneri


Ev
20/01/2022
Havalar soğumaya başladıkça, faturalar artar, sıcak tutan kıyafetlere yatırım başlar ve insanı mutlu edecek aktivitelere bütçe ayrılır (ne de olsa yazın güneşli günleri geride kalmıştır!). İşte masrafları kontrol etmeniz için bazı ipuçları!

Ailenin masraflarını azaltmak için illa sevdiğiniz şeylerden fedakarlık etmek zorunda değilsiniz. Nasıl mı? Önerilerimizle bu yılın en soğuk dönemlerinde tasarruf etmenin ipuçlarını keşfedin.

1. Evdeki ısıyı korumak

Hepimiz kombiyi biraz kısık kullanınca tasarruf yaptığımızı düşünürüz. Fakat evinizin ısınma sistemine bir göz atın. Kombi ya da merkezi sistem istediğiniz gibi çalışıyor mu? Emin değilseniz servis çağırıp, bir gözden geçirin. Doğru çalışmasını engelleyen herhangi bir arıza size para kaybettirir.

Pencereleriniz iyi kapanıyor mu? Yoksa ısının dışarı çıkmasını sağlayacak şekilde eskidi mi? Pencerelerden ne kadar ısı kaybedebileceğinizi bilseniz çok şaşırırdınız. Kullanılmayan odaları kapamak, akşamları perdeleri kapalı tutmak gibi ufak detaylar da ısının içeride kalmasını sağlayacaktır.

2. Organize olun

Mümkün oldukça olasılıkları düşünmek size masraf çıkarabilecek beklenmedik olaylardan korur. Okula çocuğu kim götürüyor? Yakınlarınızda oturan bir arkadaşınız bırakabilir mi? Yağmurlu bir günü evde oturmak ve faturaları gözden geçirmek için fırsat bilin. Neyi gerçekten ödemeye ihtiyacınız var? Online alışveriş sitelerinde daha uygun fiyatlı olanlarını arayın. Bir dahaki sefere daha iyi bir alışveriş planlaması yapabilirsiniz.

3. Tüm aileyi işin içine dahil edin

Tek başınıza tasarruf etmek biraz daha zorlayıcıdır. Çocuklarla bu konuyu konuşun ve tasarrufu oyun haline getirin. En ucuz akşam yemeği için kim en uygun fiyatlarla alışveriş yapacak? Artık oynamadıkları oyuncaklarını online satabilirler mi? Aşırı otoriter de olmayın, tüm ailenin ilgisini kaybedebilirsiniz. Ayrıca mutlaka işin içine “ödülleri” de dahil edin, 30 dakika tablette oyun oynayabilmek gibi.

4. Parça parça yemek yapın

Hava soğuk dolayısıyla hepimiz bizi mutlu edecek yiyeceklere yöneliyoruz. Pizza söylemek için tek bir telefon yeterli mesela ama biraz ön planlamayla ciddi anlamda tasarruf etmeniz mümkün. Dondurabileceğiniz ve donduramayacağınız gıdaların listesini yapın. Buzluktakilerle pişirebileceğiniz yemekleri de listeleyin ve günleri yazın. Bulaşık yıkarken de tasarruf edebileceğinizi unutmayın. Bidon deterjanlara göre 2,5 kat daha fazla bulaşık yıkayabileceğiniz Fairy Platinum Sıvı’ya geçin.

5. Gardırobunuz daha çok çalışsın

Soğuk havalar kendini gösterince, size sıcak tutacak, bol ve yünlü giysiler almamak için kendinizi zor tuttuğunuzu tahmin edebiliyoruz. Fakat alışverişe başlamadan önce, bir gününüzü eski giysilerinizi gözden geçirmeye harcayın. Ayrıca hiç giymeyeceğiniz şeyleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırın. Alıverişe çıkmadan önce de mutlaka yılbaşı sonrası indirimi, kış indirimi gibi markaların bir sezon boyunca sıkça yaptığı indirimleri takip edin. Ya da kış alışverişini Haziran ayında yapabilirsiniz. Sadece kuru temizleme yapılabilecek giysileri almayın.

Eklemek istediğiniz ipuçlarınız varsa, bizimle paylaşın!