Evinizin içinde bir güvenlik turu


Ev
24/10/2018
Hayatlarımızın ne kadar hızlandığının farkında mısınız? Gerçekten birçok önemli işi yapmaya zamanımız yok, ama genelde sorun değil diye düşünüyoruz. Ancak bu doğru değil, hele de konu güvenliğimizi ilgilendiriyorsa. Sadece evde yapılacak bir güvenlik turu bile sevdiklerimiz için daha güvenli bir ortam yaratmak için yeterli olabilir. Çünkü bizim için gerçekten önemli olan kişiler onlar.

Birkaç dakika ayırın ve hızlıca bir tur atın, böylece güvenli bir şekilde, sevdiğiniz şeylere ve ailenize vakit ayırabilin.

 • Temizlik ürünlerini ve diğer kimyasalları çocuklardan güvenli bir şekilde uzak tutun; ya erişemeyeceği yerlere, ya da dolap veya çekmecelere koyun.
 • Maruz kalmanız durumunda ne yapılması gerektiğini öğrenmek için kimyasallara ilişkin etiketlerdeki kullanım bilgilerini okuyun.
 • Yangına neden olabilecek eski cihazlara, yanan kablolara ve çok fazla yüklenilen elektrikli aygıtlara dikkat edin
 • Birini yaralayabilecek keskin kenarlı mobilyanız olup olmadığını kontrol edin.
 • En azından bir yangın söndürücünüz olsun. Yangın söndürücüyü sık sık kontrol edin, yavaşça başüstü çevirerek içindekilerin altta birikmesini engelleyin.
 • Pille çalışan duman alarmlarını kurmak çok kolaydır ve bu evinizdeki dumanı erkenden tespit etmek için harika bir yoldur. Tüm yatak odalarına duman dedektörleri yerleştirmek iyi bir fikirdir.
 • Ayrıca, eğer ihtiyaç varsa, evinizin her katına pille çalışan karbonmonoksit alarmları yerleştirin.
 • Evinizin merkezi bir yerinde içi uygun şekilde doldurulmuş bir ilk yardım dolabı bulundurun. İlk yardım dolabınızın içinde aktif kömür, yapışkan bant, antiseptik merhem, yapışkan bandaj, battaniye, soğuk torba, kullan-at eldivenler, gaz bezi, el temizleyici, plastik torbalar, makas ve cımbız, küçük bir el feneri ile ekstra pil ile üçgen bandaj bulunmalıdır.
 • Çocuğunuz varsa veya evinize sık sık çocuklar geliyorsa, elektrik prizlerinin üzerine plastik kapak koyun, böylece prize bir şey sokamayacaklar ve elektrik çarpmasından korunacaklardır.
 • Mutfağınızda, banyonuzda ve evin su olan başka her yerinde mutlaka topraklama devresi şalteri bulunsun. Bu elektrikli cihazlar elektrik çarpmasını, elektrik şokunu ve elektrikten kaynaklanabilecek bazı yangınları engelleyebilir.
 • Tüm elektrikli aletleri banyonuzdaki lavabo, küvet ve duş ile mutfağınızdaki lavabodan güvenli bir uzaklıkta tutun.

Tavanınızda ortaya çıkan her tür su lekesi ve çatlağı inceleyin. Çatınızdan veya borularınızdan kaynaklanan ciddi bir su sızıntısının habercisi olabilirler.

Dikkatli bir şekilde korunmazsa, tavan en sonunda zayıflar ve yıkılır. Sorun ciddiyse bir profesyonel çağırın.

Ev güvenliğini ev temizliği rutininizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Evinizin siz ve misafirleriniz için daha güvenli olduğunu bildiğinizde, kendinizi kesinlikle daha rahat hissedeceksiniz. Şimdi sıra güvenli evinizin tadını çıkarmakta…