Evde Para Biriktirme Yöntemleri


Ev
29/09/2022

Hayalini kurduğunuz ev, araba, seyahat gibi isteklerinizi para biriktirme yöntemleri sayesinde gerçekleştirebilirsiniz. Zor gibi görünse de para birikimi yapmak ya da yapmaya başlamak, aslında oldukça kolay! Sadece takip etmeniz gereken birkaç yöntem bulunuyor. Çeşitli birikim yapma yöntemleri için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Sizler için evde para biriktirme yöntemlerini derledik. Keyifli okumalar!

Birikim Yapmanın Önemi Nedir?

Öncelikli olarak birikim yapmak, gelecek odaklı bakıldığında; aniden oluşabilecek durumlara karşı hazırlıklı olmanızı sağlar. Çocuklu bir aile için, çocukların masraflarını kolay karşılamasına yardımcı olur. Ayrıca ev ya da araba gibi hayalleriniz varsa, birikim yapmanız gerekiyor. Aynı zamanda birikim yapmak, emekli olduğunuzda kendinizi güvene almanıza yardımcı olur.

Para Biriktirmenin Kolay Yöntemleri

Google üzerinde sıklıkla “en hızlı para biriktirme yöntemleri” araştırılıyor. Pek çok insan hayalleri için para biriktirmek ve bunu mümkün olduğunca hızlı bir şekilde gerçekleştirmek istiyor. Hızlı ve kolay para birikimi yapmak elbette mümkün. Bunun için bilmeniz gereken yöntemler gerekiyor. Peki bu yöntemler nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim:

1. Hayal Kumbarası Oluşturun

Çok sıradan bir yöntem gibi gözüken kumbara oluşturmak, en iyi birikim yolları arasında yer alıyor. Her gün kenara bozuk ya da kağıt para atmaya özen gösterirseniz, birkaç ay içerisinde biriktirmiş olduğunuz miktara inanamayacaksınız! Üstelik bir kavanoz ya da kutu gibi kullanmadığınız bir eşyayı kumbara amacı ile kullanabilirsiniz. Dilerseniz almak istediğiniz ev, araba, eşya ya da gitmek istediğiniz bir şehrin, ülkenin görselini kumbara üzerine yapıştırarak hayalleriniz için birikim yapmanız gerektiğini kendinize hatırlatabilirsiniz. Zaman içerisinde kumbaranın dolduğunu fark ettiğinizde daha motive olduğunuzu hissedeceksiniz. Eğer isterseniz hayallerinizi listeleyerek bütçe ayrımı yapabilirsiniz.

2. Harcamalarınızı Takip Edin

Harcamalarınızı takip etmek amacı ile her ay kredi kartınızı, vadesiz hesabınızı ve diğer kayıtlarınızı kontrol edebilirsiniz. Kira, faturalar, aidat gibi giderlerinizi biliyor olabilirsiniz. Market ve ulaşım masrafları konusunda fikriniz olmayabilir. Ancak harcamalarınızı takip ederseniz, ay sonunda sıkıntı yaşama riskinizi azaltabilirsiniz. Dilerseniz bu işlem için, aldığınız her şeyin faturasını isteyebilir ve bunun takibini yapabilirsiniz.

3. 24 Saat Kuralını Uygulanın

Eğer çok bir ürünü çok beğendiyseniz ve fiyatını yüksek bulduysanız, 24 saat kuralını uygulayabilirsiniz. Peki 24 saat kuralı nedir? Para birikimi yapmak istiyorsanız, beğendiğiniz ürüne gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını düşünmek için kendinize 24 saat tanıyın. Eğer bu süre içerisinde almanız gerektiğini düşünüyorsanız, ürünü alabilirsiniz; eğer almamanız gerektiğini düşünmeye başlarsanız ise boş yere para harcamamış olmanın güzel mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

4. Kullanmadığınız Aboneliklerinizi İptal Edin

İnternet, günümüzde hepimizin olmazsa olmazı haline geldi. Evde, işte, seyahatlerde sıklıkla telefon ve bilgisayar kullanılıyor. Dizi izlemek, müzik dinlemek gibi çeşitli aktiviteler için farklı platformlara üye olmuş olabilirsiniz. Bu platformlardan bazılarını sıklıkla kullanıyorken; bazılarını ise hiç kullanmıyor olabilirsiniz. Hatta bazı platformlara üye olduğunuzu unutmuş bile olabilirsiniz. Gereksiz yere para harcamamak için kullanmadığınız platformlardaki üyeliğinizi iptal ettirebilirsiniz. Bu sayede ay sonunda her zamankinden fazla kâr edebilirsiniz.

5. Masraf Yönetimi Uygulamalarından Yararlanın

Birikim yapmak için en iyi yol, masraf yönetimi yapabilmek. Eğer bunun için vaktiniz yoksa, masraf yönetimi uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bu sayede fazla uğraşmadan masraflarınızın düzenli bir şekilde takip ve kontrolünü sağlayabilirsiniz.

6. Yemeğinizi ve Kahvenizi Evinizde Hazırlayın

Eğer işyerinde ya da okulda çok sık dışardan yemek yiyorsanız, en azından bir süre için bunu aza indirebilirsiniz. Kahvenizi evde hazırlayabilir, yemeğinizi saklama kapları aracılığı ile yanınızda taşıyabilirsiniz. Üstelik böylesinin daha sağlıklı olacağını da unutmayın. Kolay para biriktirme yöntemleri arasında yemeği ve kahveyi evden götürmek popüler olarak yer alıyor. Aynı şekilde suyunuzu da evinizden taşıyarak tasarruf sağlayabilirsiniz. Ayrıca çeşitli ihtiyaçlarınızı evinizde karşılayabilirsiniz. Örneğin evinizde kuru temizleme işlemi yaparak, fazla masraftan kurtulabilirsiniz.

7. Zararlı Alışkanlıklardan Uzak Durun

Birikim yapmanın kolay yolu olarak bilinen unsurlardan biri de zararlı alışkanlıklardan uzak durmak. Alkol ve sigara gibi alışkanlıklarınız varsa, azaltmayı ya da bırakmayı deneyebilirsiniz. Para biriktirme yolları arasında en popüler olan yöntem olduğunu da belirtebiliriz. Zararlı alışkanlıklardan uzak durmak gereksiz fazla para harcamanın önüne geçiyor. Bu yöntemi kullanarak büyük bir birikim yapabilirsiniz. Zararlı alışkanlıklara harcayız miktarı biriktirdiğinizde bir yılda ne kadar birikim yaptığınıza kendiniz bile şaşıracaksınız. Bunun için kendi kendinize bir hedef koyabilirsiniz. Belirli bir harcama amacı ile odaklanırsanız, örneğin bir araba, kendinizi motive ederek zararlı alışkanlıklarınızdan uzak durabilirsiniz.

8. İndirimleri Takip Edin

Pek çok mağaza ve market sıklıkla indirim uyguluyor. Özellikle birçok marketin özel indirim günleri bulunuyor. İndirim günü ve kampanyalarını takip ederseniz, almak istediğiniz ürünleri daha uygun fiyata alarak tasarruf sağlayabilirsiniz. Bu da en popüler bir para biriktirme yöntemi olarak biliniyor. İyi bir indirim kovalamak hem istediğiniz ürünü satın almak hem de birikim yapma için güzel bir yöntem.

9. Market Alışverişlerinde Liste Hazırlayın

En iyi para biriktirme yöntemleri arasında yer alan listeleme, bütçe korumak için de ideal. Market alışverişlerinde ihtiyaçlarınızı listelemeli ve listenizin dışına çıkmamalısınız. Kendinizi ufak tefek ürünlerle ödüllendirebilirsiniz ama hayallerinizi unutmayın. Para biriktirmek için yapmanız gereken en kolay yöntemlerden biri olarak görülüyor. Doğru bir bütçe ayrımını bu şekilde sağlayabilirsiniz.

10. Hediyelerinizi Kendiniz Tasarlayın

Manevi hediyeler, maddi hediyelerden her zaman daha anlamlıdır. Birikim yapmak nedeni ile de hediyelerinizi evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Üstelik hediye tasarlarken ne kadar mutlu olacağınızı da unutmayın.

11. Yatırım Hesabı Açın

Bütçe planlaması yaparken, paranızı günlük kullanım hesabında tutarsanız, harcama ihtimaliniz de çok olur. Bu nedenle birikim yapma fikirleri arasında popüler olan, yatırım hesabını tercih edebilirsiniz. Birikiminizi ayrı bir hesapta tutarsanız bu parayı kullanmazsınız ve daha rahat birikim yapabilirsiniz. Ufak bir başlangıç yapıp düzenli olarak kenara para koymak doğru olacaktır. Yatırım hesabınızda para biriktirirken bir zaman sonra iyi bir birikim yaptığınızı keyifle gözlemleyebilirsiniz.

12. Alternatif Para Kazanma Yöntemleri Arayın

Eğer vaktiniz varsa freelance işlere bakabilirsiniz. Ek bir gelir kaynağı olacak bu yöntem, en hızlı para biriktirme yöntemleri arasında yer alıyor. Aylık birikim yapmak için part time ya da freelance çalışmayı düşünebilirsiniz. Bu yöntem de etkili bir birikim yöntemi olarak görülüyor.

13. Telefon Tarifelerinize Göz Atın

SMS, internet, dakika derken sıklıkla telefon tarifelerinin fiyatları artıyor Bu nedenle, ara ara da olsa telefon tarifelerinizi kontrol edebilir ve sizin için en uygun tarifeyi tercih edebilirsiniz. Para biriktirmeye böyle ufak yollar ile de başlayabilirsiniz.

14. Aile Bireylerini Dahil Edin

Eğer ailenizle planlarınız varsa onları da bu planlara dahil edebilirsiniz. Hatta çocuklar için bunu bir oyuna bile döndürebilirsiniz. Üstelik para birikim yolları denerken tüm aileyi dahil etmek motivasyonu artıracaktır. Bunun için kendinize ailecek hedefler koyabilirsiniz. Almak istediği bir araba ya da bir seyahat. Belli bir hedef koymak, para biriktirmek için keyifli bir yol. Üstelik aileniz işin içerisine dahil olduğunda para biriktirmenin eskisi kadar zor olmadığını fark edeceksiniz.

Sizler için “Evde Para Biriktirme Yöntemleri” konusunu ele aldık. Dilerseniz “Evde Kuru Temizleme Nasıl Yapılır?” adlı makalemizi de okuyabilirsiniz.