Okul öncesi çocuklar için eğlenceli oyun günü fikirleri


Aile
24/10/2018

Çok fazla emek harcamanıza gerek kalmadan, küçük çocuklarınızın arkadaşlarıyla çok eğlenmesini sağlayabilirsiniz! Çocuklarınızın tüm kış boyunca evde zaman geçirmek zorunda kaldı. Bu yüzden de havalar ısınmaya başladığında, onları dışarı çıkararak o bitmez tükenmez enerjilerinin bir kısmını atmalarını sağlayabilirsiniz.

Tabii hiçbir ebeveynin uzun uzadıya çocukları için aktivite günü planlayacak zamanı yok. İşte bu ipuçlarını miniğinizin meraklı zihnini harekete geçirmek, onları açık havada eğlendirmek ve sizi de çok yormamak için hazırladık!

1. Oyuncak ayının pikniği

Çocuklu arkadaşlarınızı davet edeceğiniz bu etkinlikte tüm çocukların yanlarında oyuncak ayıcıklarını getirmeleri gerekiyor. Yakındaki bir bahçe ya da parkta yapabileceğiniz piknikteki ayıcıklar da çocuklarla birlikte en sevdikleri yemeği yiyebilecek.

Battaniyeleri serip güneşin tadını çıkarırken, her annenin çocuğu için özel olarak hazırladığı piknik yemeklerini serin. İşin en güzel tarafı çocuklar eğlenirken siz de haftalık anne sohbetinizi yapmış olursunuz.

2. Sanat günü

Çocuklarınıza eski püskü kıyafetler giydirin ve yaratıcı yönlerini açığa çıkarın. Bahçede kurgulayacağınız bu oyuna büyük kartonlar ve kağıtlar eşlik edecek. Parmak boyaları, sulu boyalar ve killerle kağıtların üzerine hayal ettikleri gibi çizmelerine izin verin.

Kendi sanat eserlerini yaratmaları için bırakın boyaların üzerinde el ya da ayak izlerini çıkarsınlar ve geleceğe güzel bir hatıra bıraksınlar. Daha sonra bu resimleri kurutup duvara asabilirsiniz. Giysileri dert etmeyin, Ariel Sıvı Deterjan ile işiniz kolay.

3. Macera avı

Doğada olmanın tadını çıkarabilecekleri bu oyunlar çocuklarınızın keşif gücünü tetikleyin. Plajda, ormanda ya da parkta oynayacağınız oyun şöyle: Önce bulma ihtimalleri olan canlı, bitki ya da cisimlerin bir listesini yapın.

Bu listede yazanların görsellerini bulup bir çıktısını alın. Daha sonra listeyi çocuklara dağıtarak, görsellerdekileri bulmalarını söyleyin. Karınca, mantar, kelebek, yaprak, kozalak, su şişesi, çöp gibi birçok şeyi bu listeye ekleyebilirsiniz. Dünyayı gözlemlemeleri ve hayal güçleri için harika bir oyun!

4. Araba yarışı

Tüm çocuklar yaşlarına göre üzerine binmeyi en çok sevdikleri oyuncaklarını getirsin. Scooter ya da üç tekerlekli bisiklet gibi eğlenceli ve yarıştırabilecekleri oyuncaklarıyla onları çıkmaz bir sokakta yarıştırın. Böylece arabaların tehlikesinden uzak olurlar.

Tebeşir ile yarışın nerede başladığını ve bittiğini çizin. Tabii bir düdüğünüz olursa yarışın başladığını anı onlara daha iyi hissettirir ve heyecanlarını arttırırsınız.

Sizin çocuğunuz dışarıda oyun oynamaktan hoşlanıyor mu? Yorumlarınızı bizimle paylaşın.