Evcil hayvan sahibi olmak için 6 neden


Aile
24/03/2021
Çocuklarınız muhtemelen yıllardır evcil hayvan almanız için size yalvarıyor. Fakat siz hala emin değilsiniz. Evcil hayvan almak için doğru zaman olup olmadığını ipuçlarımızda keşfedin.

Kedi ya da köpek arasında seçim yaparken birçok şeyi tartmanız gerekiyor. Kedi daha bağımsız bir hayvan. Köpek ise tuvalet ve egzersiz konusunda size bağımlı olacak. Fakat her ikisini de uzun süre yalnız bırakmamanız gerektiğini unutmayın. Mümkünse barınaktan hayvan edinin.

Evcil hayvan sahibi olmanın ailenize nasıl daha fazla mutluluk getirdiğini keşfedin!

1. Mutluluk aşısı

Çocuklar yaşam alanlarını bir kedi ya da köpekle paylaştıklarında daha da mutlu olurlar çünkü hayvanlar yaratıcı ve eğlenceli canlılardır. Çocuklar da onların saçma hareketlerine bayılırlar. Tüylü bir dost, en hareketsiz çocukları bile harekete geçirir. Çocuklar için yaşam boyu kocaman bir gülümsemeyle hatırlayacakları anılar yaratılır. Ayrıca evcil hayvanlarla vakit geçirmenin dinginlik ve huzur verdiği biliniyor.

2. Sorumluluğu öğretmek

Çocuklar merhameti ve empatiyi evcil hayvanlar sayesinde çok daha kolay öğrenirler. Kendilerinden daha aciz durumda olan bir canlının ihtiyaçlarının karşılanması gerektiği bilgisi, onlara bu merhameti yaratır ve nasıl bakılacağı hakkında bilgi edinip, sorumluluk kazanırlar. Mesela evcil hayvanınızın su kabının her zaman temiz olması, suyunun her gün değiştirilmesi görevini çocuğunuza verebilirsiniz.

3. Sadık bir arkadaş

Çocukluk dönemi zor zamanları da içinde barındırır. Hayvanlar bu zor dönemlerde çocuğunuzun zor zamanları atlatması için gerekli koşulsuz sevgi ve huzura sahiptirler. Okulda geçirdiği kötü bir gün, arkadaşıyla ettiği bir kavga ya da kardeşleriyle yaşadığı anlaşmazlıklar, bu tatlı evcil hayvanın verebileceği muazzam sevgi ile çözülür.

4. Özgüven destekleyici

Onu yargılamayan bir dostu olması çocuğunuzun özgüvenini destekler. Özellikle köpekler ilgili ve sevecendir. Çocuklarınız köpeğinizle sohbet edebilir, sırlarını anlatabilir ve aradığı güveni köpeğe yönlendirerek kendini telkin eder, güven duygusu gelişir.

5. Daha hareketli bir yaşam

Günümüzde yaşam koşullarından dolayı çocuklar eskiden olduğu gibi boş vakitlerini sokakta geçiremiyor ve outdoor aktivitelerden eksik kalıyorlar. Köpekler çocuklarla oyun oynamaya bayılır. Köpeğinizi dışarı çıkarma zorunluluğunuz çocuğunuzun da onunla oyun oynaması için bir fırsat olacaktır. Günlük yürüyüşler, parkta koşturmacalar, çocuğun daha fazla egzersiz yapmasına da olanak tanır.

6. Sosyal etkileri

Kedi ve köpekler sadece çok iyi arkadaş olmakla kalmaz aynı zamanla çocuğunuzun gerçek arkadaşlar edinmesini de sağlar. Evcil hayvanlar sosyalleşmek için harika katalizörlerdir. Çünkü çocukların doğal olarak hayvanlara ilgisi vardır ve çocuğunuza yaklaşmaları için bir sebepleri olur. Eğer utangaç mizaçta bir çocuğunuz varsa, evcil hayvanlar diğer çocuklarla aralarında köprü görevi görecektir.

Dikkat etmeniz gereken bazı noktalar

Evcil hayvan sahibi olmanın elbette zorlukları vardır. Eğer köpeğinizi günde en az iki defa gezdirmeye vaktiniz yoksa kesinlikle köpek almayın. Kedinizin suyunu ve tuvaletini her gün temizleme şansınız yoksa kedi sahibi olmanızı da önermeyiz. Veteriner ücretleri de bütçenize fazla gelebilir. Genel kontrollerini ve aşılarını yaptıracak durumunuz yoksa yine hayvan sahibi olmayı tekrar düşünmenizi öneririz.

Evinizde pencerenizi açıp rahat bir nefes almanın o tatlı hissini yaşamak için Febreze Hava Ferahlatıcı Sprey kullanın! Tüm Febreze ürünlerine buradan göz atın.

Siz hayvan sahibi olmakla ilgili ne düşünüyorsunuz? Zaten evcil hayvanınız var mı? Deneyimlerinizi diğer annelerle de paylaşın.

Tüm yemek tarifleri için tıklayın!