Eğlendirme sanatı


Aile
30/03/2021
Aşağıdaki basit kurallara ve tavsiyelere uyarak resmi bir akşam yemeği davetine ev sahipliği yapabilirsiniz.

Mükemmel Ev Sahibi Olun

Akşamın pürüzsüz geçmesini garantilemek için aşağıdaki ipuçlarını kullanın:

  • Bu özel davet için bir tarih belirleyin ve konuklarınızı bu tarihten en az üç hafta öncesinden davet edin. LCV'niz için size yanıtlarını iletirken herhangi bir özel diyet ihtiyaçları varsa bunu da belirtmelerini rica edin.
  • Geldiklerinde her konuğunuzu şahsen karşılayın ve ne içmek istediklerini sorun. Konuklarınıza iştah açıcı küçük başlangıçlar da ikram edebilirsiniz.
  • Herkesin doğru yere oturabilmesini sağlamak için kartlar satın alın. Bu kartları kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Konuklarınız sofraya oturur oturmaz bir sohbet açılabilsin diye masaya bir de mönü koyabilirsiniz ama bu şart değildir.
  • Kumaş peçeteleri tercih edin, kağıt peçeteler daha az resmi davetlerinize kalsın.
  • Yemekler, içecekler, sofra ve oturma düzeni ve yemek servisi dışında, konukları rahat ettirmek ve iyi vakit geçirmelerini sağlamak da sizin görevinizdir.
  • Konuklarınıza yemeğin sonunda ya da akşamın ilerleyen vakitlerinde kahve ikram edin. Herkese teşekkür etmeyi ve ayrılırken hoşça veda etmeyi sakın unutmayın.

Konukların Oturma Düzeni

Oturma düzeni bazen ev sahipleri için tam bir açmaz olabilir. İnsanın ne yapacağını şaşıracağı rahatsız edici bir sessizlik ya da sofrada kopan bir kızılca kıyametten daha kötüsü olamaz.

Akıcı bir sohbet sağlayabilmek için davet ettiğiniz kişileri belirlerken kişiliklerini ve ilgi alanlarını düşünün. Meslekleri ya da hobileri yakın ve ortak ilgi alanlarına sahip olanları bir arada oturtmaya çalışın. Yaşları birbirlerine yakın çocukları var mı? Yoksa bekarlar mı? Birbirlerinden hoşlanıyorlar mı? Yoksa hoşlanmıyorlar mı?

Herkesin hoşça vakit geçirebilmesi için şimdi sıralayacağımız karakter özellikleri hakkındaki ipuçlarını aklınızda bulundurun.

Ev Sahibi: Mutlaka mutfağa yakın bir yere oturmalısınız ki konukların üzerinden atlamak zorunda kalmadan rahatça yemeklerin pişip pişmediğini kontrol edip servisi zamanında yapabilesiniz. Ev sahipliğinde size eşlik edecek bir yakınınız varsa (örneğin; eşiniz) bu kişiyle masada karşı karşıya oturun ki herkesin servisi konusunda size yardımcı olabilsin.

Yanına oturun: Mutfak, fare, kraliçe arı

Yanına oturmayın: Eş ev sahibi

Kraliçe Arı: Bu insan tipi konuşmayı çok sever, özellikle de kendisinden bahsetmeye bayılır. Bu tip kişileri, çekingen ve sessiz birilerinin yanına oturtmak iyi bir fikir olabilir. Kraliçe Arı sazı ele alınca çekingen kişiler de sessizliklerinden dolayı kendilerini sohbete yabancı gibi hissetmek durumunda kalmayacaktır.

Yanına oturun: Fare ya da baştan çıkaran

Yanına oturtun: Komedyen

Çenebaz: Bu konuk herkesin işini bilir. Onu eğlenceli bulacak ve dedikodularına aldırmayacak birilerinin yanına oturtun. Huzursuz olacak, ona gıcık kapacak ya da onu yargılayabilecek insanların yanına oturtmaktan kaçının.

Yanına oturtun: Ev sahibi, baştan çıkaran ya da takılan

Yanına oturtmayın: Profesör

Fare: Pek şen şakrak olmayan ve partinin ruhuna tam olarak uygun düşmeyen bu kişiler içine kapanıktırlar. Sessiz ve çekingen olurlar. Çok da fazla sorgu suale gelemezler.

Yanına oturtun: Ev sahibi, baştan çıkaran ya da çenebaz.

Yanına oturtmayın: Takılan ya da profesör

Baştan çıkaran: Baştan çıkaranı herkes sever. Bu tipler çokça kompliman ve gülümsemeyle herkese kendini iyi hissettirmeyi becerir. Ayrıca da size serviste yardımcı olacaklardır ya da çıkabilecek her tür soruna el atacaklardır.

Yanına oturtun: Kim olursa

Profesör: Bu konuk her türlü sorunun cevabını bilir ve herkesin konuşabileceği her türlü konu hakkında mutlaka bir fikri vardır. Genellikle o günün baş konularından ve hatta tartışmalı olanlarından konuşurlar ve böylelikle sofrada bir tartışma başlatmaları kesin gibidir. Açtıkları konular biraz kontrol dışına kaymaya başlarsa, konuyu değiştirmeye çalışın.

Yanına oturtun: Kraliçe arı, komedyen ya da ev sahibi

Yanına oturtmayın: Fare ya da çenebaz

Komedyen: Hep anlatacak fıkraları olan bu şakacı, çenebaz kadar katlanılmaz değildir. Yanında oturduğunuzda eğlenceli olacakları kesindir ve bir sürü ilginç sohbet açıp insanları kahkahalara boğarlar.

Yanına oturtun: Çenebaz veya fare

Yanına oturtmayın: Kraliçe arı ya da ev sahibi

Takılan: Bu konuklarınızdan biriyle takılan biridir, örneğin yeni bir kız arkadaş olabilir... Muhtemelen kimse onu önceden tanımıyordur ve onu tanıdıkların arasına bir yere oturtmakta zorlanacaklrdır.

Yanına oturtun: Birlikte geldiği kişi ya da ev sahibi

Yanına oturtmayın: Fare 

Tüm yemek tarifleri için tıklayın!