Dışarıda vakit geçirmenin çocuklardaki olumlu etkileri


Aile
24/10/2018
Çocuklarınız huysuzlandığında canınız sıkılıyor mu? İşte dışarıda oyun oynamayı bir kez daha düşünmenizin tam vakti. Doğayı keşfetmek çocuğunuzun gelişimi için çok önemlidir. Neden mi?

Doğal olarak fit kalırlar

Doğada hareket etmek, koşturmak ve saklambaç oynamak gibi aktivitelerin etkisi büyüktür. Ayrıca sadece egzersiz de değildir, eğlencelidir de.

Daha cesur hissederler

Çocuklar, özgürce çevrelerini keşfettiklerinde kendilerine güvenleri artar. Yeni oyunlar öğrenmek, bisiklete binmek, salıncakta sallanmak, koşu yarışı yapmak kendilerine ve çevrelerine olan güveni arttırır. Özellikle de tüm bunları yaparken giysileri kirlendiğinde bir işi başarmış olmamın keyfini duyarlar. Çocukları özgürce oynamaya teşvik edin. Risk almayı ve yeni durumlara adapte olmayı öğrenmek uzun vadede kendilerine olan güvenlerini arttırıp hayata karşı daha cesur olmalarını sağlar.

Daha yaratıcı olmalarını sağlar

Taklit oyunları ve kamp kurmak çocuğunuzun hayal gücünü bilgisayar oyunlarından çok farklı olarak arttırır. Takım çalışması çocuğunuzun hayal gücünü dünyanın farklı yönleri olduğunu göstererek geliştirir. Ayrıca sorun çözme yetenekleri artar.

Daha sağlıklı olmalarını sağlar

Özellikle yaz aylarını dışarıda geçirmek fazlasıyla D vitamini almak demek. Hem enerji seviyelerini arttırır hem de daha güçlü kemikler için kalsiyum sağlar. D vitaminin diğer bir özelliği de bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.

Dışarıdan gelen çocuğunuzun giysilerini Ariel 3'ü 1 arada kapsül deterjan sayesinde tertemiz yapabilirsiniz.

Siz çocuklarınızı dışarıda oyun oynamaya nasıl teşvik ediyorsunuz?