Çocuklarınızla evinizde uygulayabileceğiniz 10 eğlenceli etkinlik


Aile
24/10/2018
Yağmurlu ya da soğuk havalarda çocuklarınızı rahatlatıp mutlu etmenin yolu, bedenlerini ve zihinlerini meşgul edecek aktivitelerden geçer.

Kış ayları boyunca, dışarda zaman geçirme ihtimali azalır çocukların. Kar fırtınaları, yağmurlar, soğuk rüzgarlar onları evde kalmaya zorlar. Ne var ki bu enerjilerinin tükendiği anlamına gelmez. Çocuğunuz size, “Anne bugün ne yapacağım?” diye sorduğunda, ona evde yapmaktan hoşlanacağı bir şeyler bulmak için hayal gücünüzden yararlanmanız gerekir. Onlarla oynamak pek çok güzel şeyin başlangıcıdır. Ardından kendi yollarını bir şekilde bulurlar.

Çocuklarınızı saatler boyunca oyalamak hiç de kolay iş değildir. Hele dışarda takım oyunları oynamaya alışıklarsa. Bu nedenle evde, oyun zamanında yapılabilecek güzel etkinlikler üretmeye çalışın. Bu etkinlikler bir yandan hareket ihtiyaçlarını giderirken, diğer yandan okumak, video oyunu oynamak ve televizyon gibi aktiviteleri de içersin. Bazen film seyretmek, masa oyunları, satranç, yapboz, oyuncak, boyama ve kart oyunları da işe yarayabilir. Aşağıda onlarla birlikte eğlenebileceğiniz birkaç seçenek bulacaksınız.

Eğer komşularınızın sizinkine yakın yaşta çocukları varsa, oyun saatlerini birlikte geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Oyunların fiziksel aktivitelerin yanı sıra, çizgi filmler, kitaplar ve biraz da dinlenmeyi içermesi önemli. Onlarla oynarken bir yandan da nasıl öğrendiklerini fark edin. Birlikte yapacağınız beyin fırtınaları hayal güçlerini ve zihinsel yeteneklerini geliştirecektir. Internet, televizyon gibi kaynakları en aza indirgemeye çalışın ki, çocuğunuz evde kaldığı zamanı öylece oturarak geçirmesin.

Aşağıdaki 10 fikir çocuklarınızla evde geçirdiğiniz zamanı, hafta sonlarını ve okuldan sonraki saatleri, ya da kar tatillerini eğlenceli ve öğretici etkinliklerle geçirmenizi amaçlıyor.

1. Yemek pişirmek

Unu serpiştirin, hamura dönüştürün ve börek ya da pastanızı yapın. Yemek yapmanın bu temel hareketleri eğlenceniz olsun. Bu çocuğunuza yemek pişirmeyi öğretmenin de en iyi yolu. Birlikte muffinler, kurabiyeler, pizzalar ve çocukların sevdikleri başka yemekler yapabilirsiniz. Çocuklar için yazılmış tarif kitaplarından birini edinerek işe başlamanızı öneririz.

2. Dans partisi

Günün moda şarkılarından biri eşliğinde çocuğunuzla dans edin. Özellikle de çocuğunuz bale ya da başka bir dans türünü öğrenmekteyse, siz de onunla birlikte hareketleri yapmaya çalışın.

3. Kukla gösterisi, illüzyon ve skeçler

Bu oyunlar hayal gücünü geliştirmek için birebir. Bazen siz seyirci olun o oynasın, bazen siz oynayın o seyretsin.

4. Yo-yo ya da hokkabazlık gösterileri

El-göz koordinasyonunu geliştiren bu oyunlar, arkadaşlarla bir arada oynamak için birebir.

5. Ev içi sporlar

Garaja koyduğunuz bir masa üzerinde pinpon oynayabilir, tekvando numaraları deneyebilirsiniz.

6. Sanatlar ve zanaatlar

Birlikte kağıttan uçaklar ve başka yaratıcı oyuncaklar yapabilirsiniz. Kağıtları, kartonları boyayarak örneğin yılbaşı süslemelerini vakitlice hazırlamaya başlayabilirsiniz.

7. Eve bir hayvan

Evde böyle zamanlarda oyunlarınıza katılacak bir hayvan beslemek ne de iyi bir fikir.

8. Oyunlar

Körebe ve saklanbaç, etraf biraz uygun hale getirildikten sonra evde pekala oynanabilir.

Ayrıca evin farklı yerlerine sakladığınız eşyalarla hazine avı da yapabilirsiniz.

9. Bilim deneyleri

Kağıttan bir yanardağ yapıp, biraz sodayla nasıl patladığını görebilirsiniz. Daha başka deneyler yapabilmek için biraz kitap karıştırın.

10. Müzik

Çocuklar müzikle ilgilenmeye bayılır. Bir keman, bir mandolin değerli bir yeteneği keşfetmeye yeter de artar. Ayrıca, mahallenizdeki diğer çocuklarla bir küçük bando bile kurabilirsiniz. Birkaç kişiyi ayarladıktan sonra geriye bir tek bir kaç şarkının notalarını bulmak kalır.