Bavulda giysilerin kırışmaması için


Aile
24/10/2018
Bavuldaki giysiler buruşur ve bu durumdan kimse hoşlanmaz. Ütüsünü bile bozmadan kıyafetlerinizi koruyabileceğiniz önerilerimize göz atın!

Önce her şey ortaya...

Kaç günlük valiz hazırlayacağınızın önemi yok. Eğer götüreceğiniz eşyaların hepsini aynı anda düzenli bir şekilde ve üst üste yatağınızın üzerine sererseniz, hem zamandan kazanmış olursunuz hem de unuttuğunuz eşyaları yeniden yerleştirmek için doldur boşalt yapmanıza gerek kalmaz.

Kıyafetlerinizin kırışmaması için sıralamanız şöyle olmalı:

  1. Ayakkabı, terlik, saç kurutma makinesi, maşa, makyaj malzemeleri gibi sert eşyalar
  2. İç çamaşırı, çorap, eşofman, tayt, havlu gibi kırışmayacak olanlar
  3. Pantolon ve etekler, şortlar ve tişörtler
  4. Gece elbiseleri
  5. Gömlekler

Yerden kazanmak için

  • Bir valize hem mümkün olduğu kadar çok eşya koymak hem de kırışmamasını sağlamak için mümkün olan her boşluğu değerlendirmelisiniz. Mesela çorapları iç içe koymak yerine, tek tek açıp boşluklara sıkıştırabilir, makyaj malzemelerinizi ağızları kapalı olacak şekilde oluşan boşluklara doldurabilirsiniz.
  • Valizde en çok kırışan eşyalar pantolon ve gömlekler. Pantolonlarınızın önce paçalarını birleştirip belinden katlayın. Sonra da paçaları bel kısmına doğru katlayarak yerleştirin. 
  • Gömlekleri kollarını içeriye sokup orta yerinden katladıktan sonra düzgünce yerleştirin.  Eteklerinizi ise katlamadan dümdüz koyun.
  • Gece kıyafetleriniz saten değilse kolay kolay kırışmayacaktır. Onları da sadece ortadan katlayıp dümdüz bir şekilde valize yerleştirebilirsiniz.
  • Diğer bir yol ise bütün giysileri bavulun içinde tek tek açıp sonra lahana gibi kapatmak. Böylece yerden de büyük oranda tasarruf etmiş olacaksınız.