Zor anlarda çocuğunuzu motive etme yöntemleri


Aile
14/01/2019
Çocuğunuzun yaşamda başarılı olmasının sırlarından biri de isteği ve zihinsel gücü. Kazanmanın sırrı hala bilinmiyor ama başarılı insanlar istencin önemli olduğunu her fırsatta vurguluyor. Siz de Olimpik Anne olarak çocuğunuzun küçük başarılarını destekleyerek onu zorlu anlarında motive edebilirsiniz!

Görselleştirme Tekniği

Bu teknik giderek daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başladı. Çocuğunuzun hedefinizi gözünde canlandırmasını sağlayın. Mesela bir sınavı var yüksek not almak istiyor, o sınava girdiğini ve yüksek not aldığını hayal etmesini sağlayın. Sporcu bir çocuğunuz varsa aynı tekniği maçlar ve yarışmalar öncesi de kullanabilirsiniz.

Anımsama teknikleri

Geçmiş zaferleri hatırlamak da etkin bir metottur. Herhangi bir sınav ya da müsabaka öncesi çocuğunuzun endişe sebebiyle gölgelenen kendine güvenini, eskiden başardığı şeyleri hatırlatarak canlandırabilirsiniz! Mesela, "Hatırlıyor musun geçen tarih sınavında hiç beklemediğin halde 85 almıştın!" gibi. Onu bu şekilde desteklemek performansını, özgüvenini ve disiplinini arttıracaktır.

Endişeye Karşı Gevşeme Hareketleri

Gevşemek "Kötü Stresi" ortadan kaldırmayı sağlar. Eğer beden tamamen gevşeyebilirse, ruh da özgürce hareket edebilir. Bu yüzden çocuğunuzla uzun yürüyüşler yapabilir, birlikte yogaya gidebilir, evde masa oyunları oynayarak, sınav dönemi ya da müsabakalar gibi yaklaşmakta olan stresli bir durumdan onu uzaklaştırabilirsiniz.