Yaş gruplarına göre spor dalları ve müsabaka katılımları

Çeşitli araştırmalar spora başlama ve müsabaka yaşı için farklı yaş aralıkları önermektedir. Aşağıdaki listeden göz atabilirsiniz.

Dr. Mesut Nalçakan

Spor Hekimi

Spora katılımı konusunda çocuğun gelişimi ve büyümesi dikkate alınarak karar vermek daha uygun bir yaklaşım olacaktır. Aşağıdaki tabloda değişik sporlar için verilen başlama yaşları daha çok sporun gerektirdiği antrenmanların organize olarak düzenli yapılabileceği yaş önerileridir.

Çocuklara 4-5 yaşlarından itibaren bazı sporların oyun aktiviteleri tarzında yaptırılması sağlıklı büyüme ve gelişme açısından uygun olur. Başlangıç olarak yüzme, dans ve jimnastik gibi sporlar oyun tarzında yaşa uygun çalışmalar olarak planlanabilir. Organize sporlara ve yarışmalara katılımın 10 yaşlarından sonra başlaması önerilmektedir. Spor dallarının birçoğunda üst düzey antrenmanlar ancak 14-16 yaşlarından sonra başlanabilir.

Alo ile çocuklarımız rahat rahat oynasın, kirlenmekten korkmasın. Yağ ve çamur lekelerinde derinlemesine temizlik sağlayan Alo ile çocuklarımız oynasın, çamaşırlar hep temiz kalsın

Hemen Alo Ürünlerini keşfet.

Hemen kampanyaları keşfet.

İlk başlama Yaşı

Yarışmalara katılma yaşı

 • Jimnastik

6-8 yaş

9 -14 yaş

Bilindiği üzere spor çeşitleri çocukların daha özgüvenli ve sosyal bireyler olmalarına yardımcı olur. Jimnastik yapmak çocuklarda duruş bozukluklarının düzelmesine yardımcı olur. Aynı zamanda hiperaktif çocuklarda ise daha sakin davranışlar oluşmasına yardımcı olur. İletişim kurmakta zorlanan çocuklar için de faydalı olacaktır. Bunların yanı sıra çocuklarda esnekliğe de yardımcı olur.

 • Yüzme

7-8 yaş

11-14 yaş

Her spor dalında olduğu gibi yüzme de çocuklar için oldukça faydalıdır. düzenli spor yapan çocukların yaşıtlarına göre daha sosyal ve özgüvenli olduğu gözlemlenmiştir. Peki, çocukluk döneminde yüzen çocukların edineceği faydalar nelerdir?

Çocukların spor dalında düzenli olarak çalışması, bu spor olarak yüzmeyi seçmesi; kaslarının güçlenmesine yardımcı olur. Boy uzamasına da yardımcı olan spor dalı, fiziksel gelişimin yanı sıra özgüven kazanmayı da destekler.

 • Dans

8-12 yaş

9-10 yaş

Her yaşta olduğu gibi çocukların da dans etme gibi bir aktivitede bulunması önemlidir. Sosyalleşme ve özgüven aşılamanın yanı sıra bilişsel yeteneklerin gelişmesine de katkıda bulunur. Spor yapmak denilince akla ilk dans gelmiyor olsa da, spor alanında etkili bir aktivitedir. Ebeveynlik için de en güvenilir spor olduğu düşünülen dans; çocuklarda yaratıcılığı da geliştirir. Fiziksel gelişime katkı sağlar, kalori yakmaya yardımcı olur.

 • Artistik Buz Pateni

7-9 yaş

11-13 yaş

Çocuklar hangi sporu yaparsa yapsın, pek çok faydası olacaktır. Peki artistik buz pateninin faydaları nelerdir?

Artistik buz pateni, kalp damar ve dolaşım sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. Aynı zamanda mental gelişime de destek olur. Zihnin farklı yönde çalışmasına yardımcı olarak çocukların iyi bir gelişim göstermesini sağlar.

 • Basketbol

10-12 yaş

14-16 yaş

Spor yapmanın çeşitli faydaları bulunuyor. Özellikle çocukluk döneminde basketbol oynamanın da pek çok faydası vardır. Basketbol oynamak bedenin güçlenmesine yardımcı olur. Çocuklarda eğer varsa sağlıksız kiloların da yakılmasını sağlar. Ayrıca bir çocuğun özellikle erken yaşta basketbola başlaması boy uzaması için de faydalıdır.

 • Tenis

7-8 yaş

11-14 yaş

Çocukların özellikle erken yaşlarda tenise başlaması, bacak ve kol kaslarının gelişimine katkı sağlar. Bağışıklık sisteminin gelişimini desteklemesinin yanı sıra çeviklik ve çabukluk da kazanan çocukların, özgüveni de artıyor.

 • Okçuluk

12-14 yaş

16-18 yaş

Okçuluk sporu, stresi kovarak rahatlama sağlar. Ayrıca çocuklarda dikkat ve konsantrasyonun da gelişimine katkıda bulunur. Bunların yanı sıra eklem ve tendonların kuvvetlenmesine; omuz, sırt ve bacak kaslarının güçlenmesine katkı sağlar.

 • Futbol

12-14 yaş

16-18 yaş

Çocuk yaşta futbola başlamak; çocuklarda iyi bir ekip ruhunun oluşumunu destekler. Kişilik ve zeka gelişimi için olumlu gelişme sağlayan futbol, yardımlaşma ruhunun oluşumunu da sağlar.

 • Atletizm

10-16 yaş

14-18 yaş

Atletizm, çocuklarda disiplin duygusunun gelişmesini sağlar. Bu sayede karar mekanizmaları da gelişir. Atletizm sporunu tercih eden çocuklar, arkadaşlarıyla daha iyi iletişim kurar.

 • Voleybol

10-12 yaş

15-16 yaş

Voleybol oynayan çocuklarda psikolojik rahatsızlıkların görülme olasılığı oldukça düşüktür. Ayrıca bedeni esneterek beden kontrolünün oluşmasını da sağlar. Bu sayede duruş bozukluğu da görülmez.

 • Su Topu

10-12 yaş

16-17 yaş

Genç yaşta geliştirilmiş koordinasyon, yönelim ve denge sağlayan su topu; bunların dışında güç, dayanıklılık ve hızda önemli bir artışa da katkı sağlar. Yüzmeye de benzer biçimde, su topu antrenmanı yapan çocuklarda akciğer kapasitesi de gelişir.

 • Kayak

7-8 yaş

12 (alp) 16 (kuzey) yaş

Bir çocuk kayak sporunu tercih ederse vücutsal ve ruhsal dengeye kavuşacaktır. Kasların gelişimini de destek olan kayak, çocuklar için oldukça faydalıdır.

 • Kürek

11-14 yaş

16-18 yaş

Başta kol ve bacak kasları olmak üzere, vücudun çeşitli bölgelerindeki kasların da gelişmesine katkı sağlayan bu sporu, 11 yaşından itibaren çocuklar uygulayabilir.

 • Hentbol

10-12 yaş

14-16 yaş

Hentbol; esneklik ve dayanıklılığı geliştirir. Ayrıca çocuklar hareket halindeyken düşünmeyi de öğrenir.

 • Eskrim

10-12 yaş

16-16 yaş

Çocukların kendine güveninin artmasını sağlayan bu spor dalı, zamanlama yeteneğinin de gelişimine katkıda bulunur. Ayrıca çocuğun sürekli hareket halinde olarak vücudu ve beyni geliştirmesine yardımcı olur.

 • Savunma sporları

8-10 yaş

14-16 yaş

Diğer sporlarda olduğu gibi savunma sporları da çocukların fiziksel gelişimini destekler. Çocukların bilişsel zekası gelişir, belirli disiplin kurallarına uymayı da öğretir.

 • Güreş

11-13 yaş

16-18 yaş

Fiziksel gelişime katkı sağlayan güreş, vücut üzerindeki hakimiyet için kasları kuvvetlendirir.

 • Bisiklet

12-15 yaş

16-18 yaş

Hemen hemen her çocuk bisiklet sürmeye bayılır! Bu eylemi düzenli spor yapan bir çocuğa çevirebilirsiniz. Çocuklar bisiklete binerek tehlikelere karşı duyarlı olur, büyümesi ve güçlenmesi de artar.

 • Halter

14-15 yaş

17-18 yaş

Çocukların genç yaşlarda egzersiz yapmaları önemlidir. Bu nedenle 14 yaşından itibaren halter kaldırmaya başlayabilirler. Düzgün duruş, sağlıklı bir beden gelişimi için bu önemli bir spordur.

 • Boks

13-15 yaş

17-18 yaş

Konsantrasyonun artmasına yardımcı olan boks, spor yapma alışkanlığını da kazandırır. Üstelik boks yapan çocukların özgüveninde artış görülür.

 • Yelken

10-12 yaş

14-16 yaş

Çocukları psikolojik açıdan oldukça rahatlatan bir spor dalı olan yelken, mücadele ruhunun da kazandırılmasına katkı sağlar. Zeka gelişimi için de önemlidir.

 • Havacılık sporları

15-16 yaş

17-18 yaş

Çocukların havacılık ile ilgilenmesi özgüven ve mücadele ruhu kazandırır. İleriki yaşlarda meslek seçimlerinde de faydası olacaktır.

 • Binicilik

10-12 yaş

14-16 yaş

Binicilik sporu, çocukların denge ve koordinasyonunun gelişmesine katkı sağlar. El, kol, bacak ve karın kaslarını da geliştirir.

Tablo: Değişik sporlar dallarına özgü antrenmanlara başlama ve müsabakalara katılım için önerilen yaşlar.

Kaynaklar:

 • Açıkada C. Çocuk ve Antrenman. ACTA Orthopaedica et Traumatologica Turcica suplementum 1 Cilt 38 Supp 1 2004 s 16-26

 • Açıkada C. Çocuklarda antrenman planlaması. XI. Spor Hekimliği Kongresi seminer notları 2007

 • Akgün N. Egzersiz ve Spor Fizyolojisi. 5. Baskı Ege Üniversitesi Basımevi 1994

 • Ergen E. Çocukluk ve Ergenlik döneminde Spor Yaralanmalarının Nedenleri, Epidemiyolojisi ve Risk Faktörleri. ACTA Orthopaedica et Traumatologica Turcica suplementum 1 Cilt 38 Supp 1 2004 s 27-31

 • Gür H. https://www.sporhekimligi.com/cocuk1.php

 • https://www.mayoclinic.com

 • Kosar NŞ, Demirel HA. Çocuk Sporcuların Fizyolojik Özellikleri. ACTA Orthopaedica et Traumatologica Turcica suplementum 1 Cilt 38 Supp 1 2004 s 1-15

 • Muratlı S, Şahin G, Kalyoncu O. Antrenman ve Müsabaka Yaylım Yayıncılık 2005 İstanbul

 • Rowland TW. Children's Exercise Physiology. Human Kinetics second edition 2005

 • Shephard RJ. Physical Activity, Health and Well Being at Different Life Stages, Research Quarterly for Exercise and sports Vol 66 No 4 pp 298-302 1995