Test: Ergenlik döneminde çocuğunuzu daha iyi tanıyın


Aile
9/11/2018
Ergenlik dönemindeki çocuğunuz görünürde kendine aşırı derece güvenen biri gibi olabilir ama içinde fırtınalar kopuyor olması yüksek bir ihtimal.

Yetişkinliğe giden yol oldukça zorlu olabilir ve bu yolda çocuğunuza yardım etmek için yanında olmak istemeniz çok norma. Bunu yapmak için, çocuğunuzun ne düşündüğünü ve hayatıyla ilgili neler hissettiğini bilmeniz gerekir. Bunu da sadece söylediklerinden yola çıkarak anlamanız zordur, kaldı ki çoğu zaman konuşmazlar. Aşağıdaki soruları onlara sorun; cevapları onları daha iyi anlamanıza yardımcı olacak ve yaşamlarının dönüm noktasında ona yol gösterebilmenizi sağlayacak.

Seni ne mutlu eder?
a) Notlarımın iyi olması
b) Bir iyilik yapmak
c) İyi bir arkadaş olmak

Şu anda hayatta seni en çok ne korkutuyor?
a) Liseye başlayacağım ilk gün
b) Online kötülük/zorbalık
c) Bedenimin kontrol edemediğim şekilde değişmesi

Aşağıdakilerden hangisinden vazgeçmeyi tercih edersin?
a) Okul kulüpleri
b) Cep telefonum
c) Çikolata

Ergenlik zor bir dönem fakat sence en zor kısmı nedir?
a) Nasıl özgüvenimi kazanacağımı öğrenmek
b) Tatilden sonra okula geri dönmek
c) Duygusal inişler ve çıkışlar

Aşağıdakilerden hangisi şu anki ruh halini daha iyi tanımlıyor?
a) Yeterince iyi olmadığım için stresli, endişeli ve gergin
b) Sıkılmış ve hayal kırıklığına uğramış – Kendi hayatımın kendi kontrolümde olmasını istiyorum
c) Genellikle hayata dair tatminkar ve mutlu

A’lar çoğunluktaysa
Çocuğunuz muhtemelen kendini okulda daha iyi performans gösterebilmek için zorluyor ve yetersiz hissediyor. Ona iyi not almanın her şey olmadığını hatırlatın ve başarıları için onları tebrik edin. Kaygıya yatkın bir kişiliği olduğundan rahatlama ve dinlenme yollarını bulmaya teşvik edin.


B’ler çoğunluktaysa
Elinizde bağımsız düşünen bir genç var. Sınırlandırılmayı ve bir alana kapatılmayı sevmiyor. Dünyada kendi yolunu bulmak ve kendi kararlarını vermek için can atıyor. Onda güçlü bir bağımsızlık arzusu var ve aynı zamanda da yardımsever bir kişilik var. Bu karakterde çocukları özgür bırakmanızı öneririz, tabii ihtiyacı olduğunda, onu yargılamadan yanında olacağınızı bilmesini sağlayarak…


C’ler çoğunluktaysa
Çocuğunuz oldukça normal görünüyor ve ayrıca ergenlik yıllarına çok iyi uyum sağlamış durumda. Arkadaşlığın mutlu bir yaşam için ne kadar gerekli olduğunu biliyor ve duygusal iniş çıkışların geçici olduğunun farkında.

Bağımsızlığını artırmak için fiziksel olarak kendine bakmasıyla ilgili onunla konuşun. Eğer bir kızınız varsa, regl döneminde kullanabileceği ürünleri anlatın. Kendini güvende hissetmesini sağlayın. Günlük pedlerle tanıştırın. Orkid ürünlerine buradan göz atın.

Çocuk yetiştirmek ve ergenlik döneminde özgüven gelişimini teşvik etmekle ilgili diğer makalelerimize de göz atın.

Siz çocuklarınıza nasıl destek oluyorsunuz? Hikayenizi diğer annelerle de paylaşın.