Sporcu annesi olmak


Aile
14/01/2019
Bugün üç çocukla evin kapısından saat 22:00’da girdik. Ben tüm gün oradan oraya koşturmaktan bitmişim.

Alper basket formasıyla ve saçları hala ıslak. Tüm gün okuldan sonra, 20:00-21:30 altyapı basket antrenmanında canı çıkmış. Akşam antrenmanı olduğunu bildiği için okuldan hemen sonra dinlenmek yerine hızlı hızlı ödevlerini bitirmiş. Sınıf arkadaşları tablet oynayıp televizyon seyrederken o kan ter içinde ağır antrenman yapmış.

Kızlar da bizimle çünkü babaları geç saate kadar ders verdiği ve evde onları bırakacak kimse olmadığı için onları da giydirip antrenmana sürüklemek zorunda kaldım. Sporcu kardeşi olmak da ayrı bir yazı konusu olabilir. 

Alper'in haftada 4-5 gün basket antrenmanı oluyor. Tatilleri fırsat görüp neredeyse her gün antrenman koyuyorlar. Bir şey diyemiyoruz hiç ücret almadan çocuğumuzu harika yetiştiriyorlar. Bazen antrenmanlar 7:30'da. O sıcacık yataktan çıkıp kardeşlerin uyurken sessizce hazırlanıp evden çıkmak 9 yaşında bir çocuk için kolay olmasa gerek. 

Esin de 3,5 senedir ritmik jimnastik yapıyor. Son 1,5 senedir yarışma grubunda ve haftanın 3-4 günü dörder saatlik ağır antrenmanları oluyor. Etütlü okulu 17:15'te sona eriyor, antrenman 17:30'da başlayıp 21:30'da bitiyor. Neredeyse her antrenmanda özellikle bacak açma egzersizlerinde hüngür hüngür ağlıyor. Kızların neredeyse hepsi ağlıyor çünkü canları acıyor. Ben seyredemiyorum çünkü ben de ağlıyorum. Onu kucaklayıp oradan kaçırmak istiyorum. Ne zaman istersen bırakabilirsin diyorum. Ama biliyorum ki bu onu mutlu ediyor. O çok güçlü bir kız. Altın ve bronz madalyaları var. Yarışmayı ve jimnastiği çok seviyor. Destekliyoruz. Maddi manevi çok zor. Çok masraflı, çok fazla zaman alıyor ve insan üzülüyor. Aynı zamanda çok gurur duyuyoruz, devamlı jimnastik videolarını gösterip duruyorum yeni tanıştığım insanlara. 

Spor iki çocuğumun da hayatının çok önemli bir bölümünü kaplıyor. Sevinç de Aikido yapıyor ama haftada bir gün. Tabii ki sporcu olmak büyük bir disiplin gerektiriyor. Bu disiplin hayatlarının diğer bölümüne yani derslerine de yansıyor. Spordan alıştıkları disiplini ödevlerde ve derslerde de gösteriyorlar. İkisinin de dersleri çok iyi. Öğretmenleri çok memnun. Sporcu olmak özgüvenlerini geliştirdi ve onlara büyük bir güç verdi. Belki de büyüyünce sporcu olmayacaklar ama eminim ki hayatlarının bu devresinde spor yapmaları onların bütün hayatını olumlu etkileyecek.

Tabii sporcu anne-babası olmak da çok zor. Spor salonu kapılarında geçiyor ömrümüz. Çoğu zaman antrenmanları izlememize bile izin yok. Saat kaçta derlerse her şeyi ama her şeyi bırakıp çocukları antrenmana yetiştirmemiz gerekiyor ve saatler ve günler devamlı değişiyor. Tatil programları da tabii spora göre yapılıyor. Aile bütçesinin önemli bir kısmı spora gidiyor. Bunlar hallediliyor da onları yorgun argın her tarafları ağrırken, acıdan ağlarlarken görmek çok yıpratıcı. Sonra da bir gülümsüyorlar veya kendileriyle gurur duyuyorlar; tüm yorgunluklar zorluklar unutuluyor. Bu arada çocukların karakteri gelişiyor. 

Sizlere tavsiyem mutlaka çocuğunuzun hayatına küçük yaşlardan itibaren sporu katın. En son yapılan araştırma sonuçlarına göre spor çocuklar için ödevden ve ders çalışmaktan daha faydalı. Çocuklarınıza sporu sevdirmenin en güzel yolu, çocukların sizi spor yaparken görmeleri. Ailecek spor yapmak çok keyifli. Asansörü kullanmayıp merdiven çıktığınızda aslında çocuğunuza bir mesaj veriyorsunuz. Sporu ailecek hayatınızın bir parçası haline getirin. 

Tabii ki Türkiye'nin her yerindeki çocuklar spor yapmak için aynı imkanlara sahip değil. Bu nedenle ben de P&G'nin Olimpik Anneler projesini gönülden destekliyorum. Çocuğunun hayatına sporu katmak isteyen Olimpik Anneler'den biri olmak için olimpikanneler.com adresinden katılım sağlayabilirsiniz. 

Olimpik Anneler, Türkiye'de çocukların sporla büyümesini ve gelişmesini sağlamak amacıyla P&G ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ile birlikte oluşturulmuş, spora önem veren anneler tarafından başlatılan bir sivil toplum hareketidir. Bu bilinçten yola çıkarak, alacağınız her P&G ürünüyle, Türkiye'de daha fazla çocuğun sporla büyümesine katkıda bulunabilirsiniz. Olimpik Anneler ve P&G, Türkiye'nin birçok ilini dolaşarak, çocukların sporla büyümesi için, o illerdeki ihtiyaçları tespit ederek destekte bulunuyorlar.

Kaynak: Hassas Anne