İkiz-üçüz annelerine hayatı kolaylaştıracak öneriler

Aile
24/10/2018
Birden fazla çocuk, hamilelik sırasında onları taşıyan annelerine kök söktürür.

İkiz ya da üçüz olayı günümüzde yumurtalıkları yıllarca hareketsiz kılan doğum kontrol yöntemlerinin kesilip, doğurganlığı artıran ilaçların yüklenmesiyle büyük ölçüde artmıştır. Bir seferde birden fazla yumurtanın yumurtlanması oldukça sık görülen bir şeydir ve cinsel birleşme sırasında tüm yumurtaların birden döllenmesi de beklenen bir şey olduğuna göre, ikizler ve üçüzler aynı rahmi paylaşmayı öğrenseler iyi olur!

Birden fazla bebek beklenen hamileliklerin farkı nedir?

Birden fazla yumurtanın döllendiği hamilelikler yüksek riskli olarak değerlendirilir - hacim, ağırlık, amniyotik sıvı, yorgunluk ve hareket eden uzuvlar! Tüm bunlar da annenin üzerine bir yük daha bindirir, daha fazla gerilim yaratır.

Gebelik zehirlenmesi

İkiz bekleyen kadınlar genellikle yüksek tansiyon sorunları yaşarlar 35 haftadan sonra gebelik zehirlenmesi riski çok yüksektir; çünkü yükün ağırlığı, ana organları etkiler ve etkin çalışmalarını zora sokar. Tüm sistemler yavaşlar, böylelikle sıvı kaybı ve ödemler (şişme) oluşur. Ağır vakalarda bebekleri normal süreden önce almak gerekebilir.

Basınç

Baskı, basınç, her yer baskı altındadır! Fazlasıyla gerilmiş rahim karna dayanarak karnı zorlar, diyaframı ve ciğerleri baskılar; bağırsaklara, böbreklere ve sidik torbasına her şeye ekstra yük bindirir! Bu organların her biri kendi çapında olaya baş kaldırır ki bu isyanların sonucunda feci halde nefes nefese kalınır, sıcak basmaları yaşanır, kabızlık çekilir, idrar torbası sıkışır ve hemoroit baş gösterir!

Erken doğum

Çok bebekli hamileliklerde çokça görülür. 28 haftadan sonra geçen her hafta ekstra bir bonus sayılır. Güçlü kasılmalar yaşayan kadınlara yatak istirahati verilir ve onlara ‘dinlen, biraz daha dinlen, daha çok dinlen' denilir!

Doğum - Neler olabilir?

Birden fazla bebek beklenen doğumlarda normal doğum pek görülmez çünkü doktorlar (ve ebeler) mümkün olduğunca komplikasyonların önünü almaya çalışırlar.

Normal doğum ancak sorunsuz bir hamilelik geçirdiyseniz ya da sorunsuz bir normal doğum yaptıysanız düşünülebilir ve öndeki bebeğin de başının aşağı inmiş olması, çenesinin iyice çekilmiş olması gerekir.

Normal doğum annenin sağlık durumuna ve bebeklerin doğum yapılacağı andaki gebelik sürelerine bağlıdır. İkiz ya üçüz olsun, doğum sırası belirlenmelidir. Bebeklerin hepsi ilk sırayı almaya çalışırsa problem çıkabilir. Doğumun gecikmesi (ya da yavaş olması) bebekleri gereksiz yere strese sokabilir. Bu nedenlerden dolayı kendinizi fiziksel ve duygusal olarak sezaryene hazırlamalısınız.

Epidural (ya da belkemiğinden yapılan iğne) haddinden fazla genişlemiş rahimlerde biraz risklidir; çünkü anne için oturmak ve öne eğilmek gerçekten çok zordur. Epidural daha çok kadınlar yan yatırılarak uygulanır.

Gerçekler acıdır!

Birden fazla bebek bekleyen çiftler için: bebekleri yan yana pusete koyup gezdirmek gibi romantik hayalleri unutun. Gerçek şu ki; bu çok zor bir iştir! İlk olarak çok dikkat çekeceksiniz ama aceleniz varken bu kadar ilgi sinir bozucu olabilir!

Bebekleriniz ayrı ayrı isimleri olan birer birey olacaklar - onlara öyle ikizler ya da üçüzler deyip geçemezsiniz. Büyürlerken sevdikleri ve sevmedikleri, uyku düzenleri ve iştahları, fiziksel, duygusal ve zihinsel ihtiyaçları aynı olmayabilir. Aynı zamanlarda uyumayabilirler, tuvalet eğitimleri aynı yaşlarda gerçekleşmeyebilir, katı gıdaya aynı anda geçmeyebilir ya da aynı zamanlarda diş çıkarmayabilirler. Ama gizli kalmış bazı artılar da vardır.

Çiftler birlikte çalışmalıdır; bebekleri her zaman paylaşarak kucaklarına almalıdırlar (ya da ikisini de) çünkü ebeveynlik paylaşılması gereken bir sorumluluktur. Çocuklar aynı zamanda paylaşmayı da öğrenir, anneyle baba ise eşit davranmayı öğrendiklerinde kısa yolda bir aileye kavuşmuş olursunuz!

Nerelerden yardım alabilirsiniz?

Yardım istemekten çekinmeyin. Aileniz ya da arkadaşlarınıza kibarca biraz kendinize zaman ayırmak istediğinizi belli edin ve keşke bebek bakıcılığı yapacak birileri çıksa deyin! Yetişkinlerin ve çiftlerin kendilerine zaman ayırmaları elzemdir.

İpuçları

  • Dinlenin - biliyoruz ki dinlenmek hamilelik süresini uzatır! Günde yarım saat şunları yapın: Sol yanınıza yatarak uzanmak rahminizin kan devranını artırır oksijeni maksimize eder ve bebeklerinize maksimum gıda akışını sağlar. Bu yatış aynı zamanda böbreklerin vücuttan fazla sıvıyı atmasına da yardım eder.
  • Ödemi minimize edebilmek için tuz alımınızı azaltın.
  • Günde sekiz bardak su içerek su alımınızı artırın. Dinlenmenin yanı sıra bol su içmek de vücuttaki toksinleri atmaya yarar.
  • İyi kalite kalori alımıyla beslenmenizi iyileştirin. Bu, tüm gıda gruplarından dengeli bir diyetle beslenmek demektir.
  • Kasılmaların farkında olun, kasılmaları idare etmeyi öğrenin ve bedeninizin dediklerini dinleyin!
  • Her şeye hazır olun.
  • Eğer bir yenidoğan birimine gitme şansınız varsa,  gidin ve oradaki monitörleri ve ekipmanları görün. Hiç başımıza gelmez sanırız - ama her şey olabilir ve bebekler daha mini minnacık ve tamamen çaresizken bu durum çok duygusal olur.
  • Bebekler sağ salim eve gelene ve neye ihtiyacınız olduğu tam ortaya çıkana kadar tam bir bebek alışverişi yapmayın.
  • 24 saat beslemeye uygun iyi kalite biberonlar alın.
  • Geri adım atmayı ve sorun değil, "boş ver" demeyi öğrenin. Her şeyi bir arada yapamazsınız.