Her çocuğun izlemesi gereken 10 film


Aile
1/12/2023

Çocuklarla izlenebilecek filmler denince, hepimizin aklına çoğunlukla çizgi filmlerin gelmesi kaçınılmaz. Fakat tüm ailenin de keyif alabileceği ve çocuğunuzla birlikte izleyebileceğiniz filmler hem birlikte bir etkinliğin parçası olmanızı ve ailece vakit geçirmenizi sağlar hem de çocuğunuza hayat konusunda ipuçları verir.

Çocuk filmleri listemizden filminizi seçin ve patlamış mısırları hazır edin!

Çocuklar için 10 film önerisi

1 - Keşke Otuz Olsam (13 Going on 30, 2004)

Kimler izlemeli?

12 yaş ve üzeri

Neden?

Çocuklara evde tek başına izlelenecek filmlerarasında, yaşça biraz daha büyük çocuklara hitap eden harika bir film. Bir an önce büyümek isteyen çocuklar, ‘Sahiden istiyor muyum?' sorusuyla karşı karşıya kalacak. Her çocuğun izlemesi gereken filmlere Keşke 30 Olsam ile başladık. Çocuklar için film önerilerinden ilkinin detayları için okumaya devam edin. 

Gönülden isteyerek tutulan dileklerin, umulmadık bir anda gerçek olabileceğini anlatan keyifli bir film. Jenna'nın, 13'üncü doğum günü partisinde, en yakın arkadaşı Lucy'nin muzip bir oyunuyla her şey alt üst olur. Hoşlandığı erkek Matt ile ilgili alay konusu olann Jenna, 30 yaşına gelene dek saklanmak ister. Ve elindeki bir dilek tozu sayesinde umulmadık bir biçimde isteği gerçek olur. Fıstık gibi bir vücut, rüya gibi bir daire, muhteşem bir gardrop, atlet bir erkek arkadaş, muhteşem bir iş, yıldız arkadaşlar... Bundan daha iyi bir hayat olabilir mi? Ne yazık ki Jenna, istediğinin bu olmadığını fark eder.

Tek ihtiyacı olan, bir zamanlar partisini mahveden, çocukluk arkadaşı Matt'dir. Onun yetişkin haliyle karşılaştığında, tanıdığı eski Matt olmadığını fark eder.

Yönetmen:

IMDB Puani:6.3

2 - Patenci Kızlar (Whip It, 2009)

Kimler izlemeli?

15 yaş ve üzeri

Neden?

Ergenlik döneminde özgürlük mücadelesi veren çocuklar, kötü giden anne-çocuk ilişkilerini gözden geçirebilir. Yapım aile ve çocuk ilişkilerini konu alıyor. Bu sebeple ebeveynler ve çocukların izlemesi gereken harika bir film. Film ebeveynler için eğlenceli bir alternatif hem de çocuklara uygun bir seçenek.

Teksas'taki yaşam Bliss Cavendar'a iki seçenek sunar: Futbol ya da güzellik yarışması. Bu iki kategori, cinsel rollere göre paylaştırılmıştır. Bliss bu monotonluktan ve seçeneksizlikten bunalmaktadır. Eski güzellik kraliçesi olan annesi, Bliss'in de aynı yoldan gitmesini ister. Daha sert ve erkeksi özelliklere sahip olan Bliss'in ise planları çok başkadır.

Yönetmen: Drew Barrymore

IMDB Puani:9.3

3 - Milyonlar (Millions, 2004)

Kimler izlemeli?

9 yaş ve üzeri

Neden?

Çocuklara izletilebilecek filmler arasında , 9 yaş ve üzerine hitap eden bir film. Etik, insan olmak ve ruh kavramları bu filmde kayda değer bir biçimde ön plana çıkıyor. Her çocuğun izlemesi gereken filmlerden biri bu da.

İngiltere, yakılmak üzere götürülen paralarla yüklü bir trenin soyulması için bir hayduta fırsat tanıdığı sırada para birimini Pound'dan Euro'ya dönüştürmek üzeredir. Ancak hırsızlık esnasında 7 yaşındaki Damien'ın oyun evine bir bavul dolusu para düşer. Damien, ağabeyi ile birlikte bu paraları ne yapacağına karar verecektir. Parayı kullandıkça çocuklar, dünya ve etrafındaki insanların özde neyden yapıldıklarını görmeye başlarlar.

Yönetmen:

IMDB Puani: 6.8

4 - Lego Filmi (The Lego Movie, 2014)

Kimler izlemeli?

6 yaş ve üzeri

Neden?

Aslında her yaş grubu için çok eğlenceli! Her çocuğun izlemesi gereken filmler arasında Oscar'lı bir film olarak tahtını koruyor. Geçtiğimiz yıllarda ‘en iyi animasyon' dalındaki Oscar adaylığını kıl payı kaçırdı.

Legolar evreninde geçen filmde, sıradan bir adam olan Emmet, beklemediği bir anda dünyayı kurtaran bir kahraman olma şansını yakalar. Legoların yaşadıkları dünya zorba ve kötücül bir lego tarafından tehdit edilmekte ve parçalarına ayrılmaktadır. Bu yıkımı durduracak kişi ise yanlışlıkla olağanüstü MasterBuilder ile karıştırılan Emmet'tir. Emmet bu talihsiz yanlış anlaşılmayı gidermek yerine kahraman olmayı seçer ve dört kişilik bir ekip kurar. Görevleri ise parçalarına ayrılan evrenlerini birleştirerek yapıştırmaktır.

Yönetmen:

IMDB Puani: 7.7

5 - İnanılmaz Aile (The Incredibles, 2004)

Kimler izlemeli?

7 yaş ve üzeri

Neden?

Çocuklar, aile, cesaret ve kimlik temalarında olumlu mesajlar içeriyor.

Mr. Incredible adı altında kötülüklerle mücadele eden ve insanları kötücül şeylerden korumaya çalışan Bob Parr, dünyaca meşhurdur. Bir şekilde sonra emekliye ayrılmak ister. Eşi ve çocukları ile beraber daha sakin ve sıradan bir yaşam düzenine geçer. Çok geçmeden bu düzenden de sıkılır çünkü sigortacılık gibi bir iş onu pek kesmemektedir. Evren niyet ve isteklerini duyar ve ona bir mesaj iletilir. Bir adada artık gizli bir görevin sahibidir... Çocuklara izletilecek filmler için listenin devamını okuyun.

Yönetmen : Brad Bird

IMDB Puani: 8.0

6 - Oyunbozan Ralph (Wreck-It Ralph, 2012)

Kimler izlemeli?

7 yaş ve üzeri

Neden?

Sadakat ve şefkat duyguları ön planda. Hayatta karşımıza çıkabilecek çeşitli zorluklara cesaretle göğüs germeyi öğütlüyor.

Atari oyununun bina yıkan 'kötü adamı' rolündeki Ralph, hem yıllardır aynı işi yapmaktan sıkılmış hem de oyunun iyi adamı tamirci 'Felix' gölgesinde kalmaktan bıkmıştır. Bu arada da tüm övgüleri Felix toplar. Ralph artık iyi bir kahraman olmak ister ve diğer video oyunları arasında gidip gelmeye başlar. Fakat oyundan oyuna atlarken yol açtığı bir kaza Sugar Rush oyununu tehlike altında bırakan bir düşmanı serbest bırakır. Şimdi kahraman olma fırsatı onda mıdır?

Yönetmen:

IMDB Puani: 8.1

7 - Sevimli Canavarlar (Monsters Inc, 2001)

Kimler izlemeli?

5 yaş ve üzeri

Neden?

Çocukların 3D teknolojisiyle tanışması için eğlenceli bir alternatif. Tabii canavarlardan korkmuyorsa!

CGI teknolojisi ile ve Disney ortaklığıyla gerçekleştirilen Monsters Inc., Canavarlar Dünyası adlı kendilerine has bir diyarda yaşayan ve enerji toplamak için arada bir insanların bulunduğu ortamlara gelmek zorunda kalan canavarların öyküsünü anlatıyor. Geliyorlar, çünkü Canavarlar Dünyası'nın enerji kaynağı, canavarlar tarafından korkutulan insanların attığı çığlıklar. Gerçekte kötü niyetli olmayan bu tuhaf yaratıklardan Sully günün birinde kazara küçük bir kızı da Canavarlar Dünyası'na getirince, tek gözlü arkadaşı Mike başta olmak üzere tüm canavarlar dehşete kapılıyor. Neden mi? Çünkü Canavarlar Dünyası'ndaki inanışa göre insanlar toksik etki yapıyorlar ve küçük kızın varlığı onlar için bir salgın hastalık tehdidi anlamına geliyor...

Yönetmen:

IMDB Puani: 8.1

8 - Paranorman (2012)

Kimler izlemeli?

9 yaş ve üzeri

Neden?

Hoşgörü ve takım çalışması konularında sorun yaşayan çocuklar için birebir...

Norman ölü olan insanların ruhlarını görebilen, onlarla konuşup iletişime geçebilen 10 yaşlarında, sevimli bir çocuktur. Bir gün yaşadığı kasabayı zombiler basar ve çok korkmuş olan kasaba halkının ondan başka yardım isteyecek kimsesi yoktur. Üstelik bu her zamanki gibi başa çıkabileceği bir durum değildir; kasabanın üzerine yüzyıllardır süren bir lanet musallat olmuştur ve Norman'ın bu meseleyi çözmesi için sadece zombilerle değil hayaletler, cadılar ve laftan anlamayan yetişkin insanlarla da uğraşması gerekecektir. Hayaletlerle konuşabilme yeteneği, onun paranormal güçlerinin başka diyarlardaki sınırları zorlamasına yol açacak mıdır?

Yönetmen:

IMDB Puani: 7.0

9 - Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo, 2003)

Kimler izlemeli?

5 yaş ve üzeri

Neden?

Bu animasyon filmi kaybolan bir palyaço balığının hikayesini anlatıyor. Bu filmde geleneksel ‘kötü karakter'ler  yok. Tabii bazı korkutucu anlar yaşanıyor (koca dişler, ana karakterlerin ölümü gibi) ama arkadaşlık, kararlılık ve bir babanın çocuğuna duyduğu derin sevgiyi işlemesi açısından benzersiz, eğlence dolu bir yapım.

Uçsuz bucaksız olan bir okyanus evrenindeki sevimli balıkların dokunaklı ve sevimli hallerine tanık olduğumuz film, Nemo isimli küçük bir balığın başından geçen macerayı ele alır. Nemo yaşadığı yere karşı konulamaz bir ilgi ve merak duyuyor. Ancak bu büyülü dünyanın güzellikleri olduğu kadar tehlikeleri de çoktur, ve bu tehlikelerden Nemo'yu korumak isteyen babası çocuğunu büyük bir titizlikle koruyor. Ancak bir gün aniden ortadan kaybolan Nemo'nun başına türlü talihsizlikler gelecek, babası da ardından tehlikeli bir yolculuğa çıkacaktır.

Yönetmen:

IMDB Puani: 8.2

10 - Tavuklar Firarda (Chicken Run, 2000)

Kimler izlemeli?

7 yaş ve üzeri

Neden?

Çocuklarınızla birlikte izleyebileceğiniz sevimli ve zevkli bir komedi.

Bu animasyon filmi bir çiftlikte yaşayan Bay Tweedy ve karısının hikayesini anlatıyor. Çiftim başları tavuklarıyla derttedir. Kümeslerinde yaşayan onlarca tavuktan dördü Ginger, Bunty, Fowler ve Babs her ne pahasına olursa olsun tel örgüleri aşıp kümeslerinden kaçmaya çalışmaktadırlar. Tweedy'ler kümesten firar eden tavuklar için 'kızartma' cezası uygulasalar da bu ceza dört tavuk için yıldırıcı olmayacaktır. Umutsuzca planlar yapan dörtlü hayatı tüm kümesin kaderi Rocky isimli karizmatik horozun gelişiyle birlikte değişecektir! 

Yönetmen:

IMDB Puani: 7.1