Gün ışığından nasıl faydalanılır?


Aile
24/10/2018
Bir ebeveyn olarak ufaklıkların zamanlarını evde geçirmeyi ne kadar sevdiklerini biliyorsunuz. Fakat kanepeye çakılıp kalmak sağlıkları için hiç de iyi değil. İşte size çocukları güneşten yararlanmaya teşvik edecek bir kaç numara…

1. Mükemmel pazarlama

Bahçede küçük bir kamp yeri oluşturarak çocukları evden çıkmaya teşvik etmekte ne sakınca olabilir ki? Güneş yavaş yavaş batmaya hazırlanırken, birkaç lezzetli atıştırmalıkla bahçede piknik yapın. Eğer daha da fazla eğlenmek istiyorsanız, bir köşeye küçük bir çadır kurun ve çocuklarınızın hakiki bahar güneşinin tadını çıkarmalarını sağlayın.

Hatta hava hafifçe karardığında ayı kılığına girip çadırlarını ziyaret edebilirsiniz. Bu heyecanlı karşılaşma sonrasında onlara sarılmayı unutmayın.

2. Can sıkıntısından uzak saatler

Bütün çocuklar masa oyunlarını sever ve bu oyunların mutlaka evde oynanması da gerekmez. Bahçeye bir masa koyun ve oyunu başlatın. Kimi oyunlar dışarda daha bile eğlenceli olur ve çocuklar çoğu zaman size ihtiyaç duymaz. Masa oyunlarının bahçe versiyonlarını da geliştirebilirsiniz. Mesela bahçeye kocaman bir satranç alanı çizebilirsiniz.

3. Yeşil parmaklar

Ufaklıkların güneş ışınlarından faydalanmalarını sağlayacak bir başka etkinlik de bahçecilik. Onlara uygun bahçe gereçleri ve tohumlar alın. Güzel çiçekler, kokulu lavantalar yetiştirmeleri için tohum verin ve bırakın toprakla, çamurla istedikleri gibi oynasınlar. İlk şaşkınlık geçtikten sonra kendilerini çok rahat hissedecekler. Sonrasında çocuklarınıza meyvelerini, sebzelerini ve çiçeklerini yetiştirirken yardım eder ve siz de çok eğlenirsiniz.

4. Büyük resim

Dışarıya kocaman bir tuval kurun. Renkli boyalar, tebeşirler edinip vahşi doğanın resimlerini yapmaya çalışın. Yıkanabilir boyalar kullanırsanız, resim yaparken etrafa damlayan boyalar da sorun olmayacaktır. Aslına bakarsanız her çocuğun içinde ortaya çıkartılmayı bekleyen bir Banksy vardır.

Güneş ışınlarından yararlanmanın birçok yolu var. Tabii bu arada yıkanacak bir hayli çamaşır da çıkacak. İşin o kısmını Ariel'e bırakın.