Genç kızların ergenlik dönemini kolaylaştıracak ipuçları


Aile
24/10/2018
Ergenlik duygu yoğunluklarının yaşandığı, genç kızları adeta test eden bir dönem olsa da, kolay atlatmak için de birçok püf nokta vardır. İpuçlarımızla hem siz hem de kızınız, ergenlik döneminde karşılaşabileceğiniz durumlara kolayca göğüs gerebileceksiniz.

Kızınızın bu gelişim döneminde size hem fiziksel hem de duygusal açıdan her zaman olduğundan daha çok ihtiyacı olacak. Basit ipuçlarımızı uygulayarak ikiniz de bu dönemi rahatça geçirebilirsiniz.

Önceden hazırlanın

Eğer mümkünse kızınızla konuşmak için regl olmasını beklemeyin. Önceden regl hakkında bilgi edinmesi, bu dönemde neler gerçekleştiğini bilmesi onu zorluklara karşı hazırlar. Vücudundaki değişimlerden ve ruh halindeki dalgalanmalardan bahsedin. Böylece karşısına çıktığında hazırlıklı olacak ve korkmayacak.

Açık olun

Kızınız arkasında annesi gibi birinin olduğunu bildiği zaman kendi güvende hissedecek. Kendi tecrübelerinizden de bahsedin. Siz neler hissetmiştiniz, ilk reglinizi olduğunuzda neredeydiniz ve başınıza gelen komik olaylar gibi hikayeleri paylaşın. Sizin bu konuları açıkça konuşmanız onu da açık olmaya teşvik edecektir.

Özel alanına da saygı duyun

Ergenlik stresli bir dönem olabilir. O yüzden yalnız kalmak istediğinde kızınızı rahat bırakın. Kardeşleri varsa odasına girmemeleri ya da girmeden önce kapısını çalmaları için onları teşvik edin. Ebeveynleri ve kardeşleriyle aynı banyoyu paylaşmak da ona rahatsız edici gelebilir. Banyoda sadece ona ait bir çekmece ya da dolap hazırlayın. Kardeşlerine ablalarının özel bir dönemde olduğu ve duygu dalgalanmaları yaşayabileceğini söyleyin.

Herkesin farklı olduğunu anlatın

Birçok genç kız 10-16 yaşları arasında ilk reglsini olur. Herkesin farklı olduğu bilmesi, erken ya da daha geç regl olabileceğini anlaması yaşıtlarıyla kendini kıyaslayıp kötü hissetmesini engeller.

Ona yardımcı olabilecek ürünleri hazırlayın

Ergenlik dönemindeki değişimlere hazırlık olarak yeni ürünlere ihtiyacı olabilir. Mesela memeleri gelişmeye başlayacağı için ilk sütyen alışverişine çıkabilirsiniz. Ayrıca günlük pedler ve hijyen pedleri de bu dönemde çantasında hazır bulundurması gereken ürünler arasında. Doktorunuza danışarak regl dönemi ağrıları için ne yapması gerektiğini öğrenebilir ve yaşına uygun bir ağrı kesici alabilirsiniz. Orkid ürünlerine buradan göz atabilirsiniz.

Önemli olanın fiziksel güzellik olmadığını hatırlatın

Ergenlik kızınız için çok büyük bir değişim dönemidir. Birçok kız bu dönemde kendine olan güvenini kaybetme eğilimi gösterir. Fakat yaşamın sadece fiziğinden ibaret olmadığını, yeteneklerin, zekanın ve karakterin daha önemli olduğunu hatırlatarak özgüvenini arttırabilirsiniz.

Sizin kızların ergenlik dönemiyle ilgili annelere tavsiyeleriniz var mı? Bizimle paylaşın.