Çocuklarla seyahati kolaylaştıracak öneriler


Aile
8/11/2018
Çocuklarınızla seyahat hem onların yaşamını zenginleştiren hem de aile bağlarını güçlendiren harika bir etkinliktir. Fakat bazen işler planlandığı gibi gitmez. Bu durumlarda seyahat önerilerimiz işinize yarayabilir.

Biletleri aldınız ve harika bir tatilin tadını çıkarmaya hazırlanıyorsunuz. Her şeyin yolunda gideceğini düşünüyorsunuz. Tabii çocukların sinir krizleri, telefona bağımlı halleri aklınıza gelmemiş olabilir. Daha az tartışma, daha güzel anılar biriktirmenizi sağlar. İpuçlarımız sizin için!

Telefonlarına yapıştıklarında ne yapmalısınız

Büyük ihtimalle sizin çocuğunuzda 7 gün 24 saat telefonunda bir aşağı bir yukarı postlara bakıyor, tweet atıyor, fotoğraf çekiyor, snap atıyor ya da oyun oynuyor. Bu durum evde sindirilebilir olsa da, tatil de biraz daha dışa dönük olmasını istiyor olabilirsiniz. Problem, bu alışkanlık aile için ayırdığınız vakte denk geldiğinde başlıyor. Günlük bir sınırlama koyarak bu işe bir çözüm getirebilirsiniz. Dilerseniz bu sınırlamayı saat olarak koyun, dilerseniz de kullandığı veriye göre. Fakat buna sadık kalmasını sağlamanız önemli. Ödüllendirme bu durumda işe yarayabilir. Ya da telefonların hiç kullanılmadığı bir etkinlik belirleyin. Mesela kimse akşam yemeğinde telefon kullanmasın.

Günlük program hoşlarına gitmediğinde ne yapmalı

Çocukların hoşuna gideceğini düşündüğünüz rotalar ve etkinlikler belirlediniz. Bunun için epey de çaba sarf ettiniz. Gelin görün ki işler öyle yürümedi ve çocuklar sizin seçtiğiniz şeyleri yapmak istemiyorlar. Bu sebeple plan yapmadan önce çocuklara ne istediklerini sorun ve tatilde yapacaklarınız planını onlarla birlikte yapın. Bazı fedakarlıklarda bulunmaya da hazırlıklı olun. Eğer çocuğunuz sizin aslında gitmeyi istemediğiniz bir spor aktivitesine katılmak istiyorsa, siz de hevesle katılarak ona örnek olun. Çünkü daha sonra kendi yaklaşımınızı ona örnek olarak sunabilir ve onun istemediği ama anne ve babasının istediği bir yere götürebilirsiniz. Genç kızınız için yanınızda Orkid Platinum ve Orkid Günlük Ped götürmeyi unutmayın.

Tartışma başladığında ne yapmalı?

İlk kural mı? Tartışmayı ileri götürecek şeyler söylemeyin. Tartışmaların nabzı hızlanmaya müsaittir, özellikle de seyahat yorucu hale gelmeye başladığı zaman. Çocuklar tartışma başlattığı zaman durdurması zordur. Bu sebeple seyahatte nelerin yapılmaması gerektiğini yola çıkmadan önce konuşun. Böylece anlaşmazlıkların önüne geçmiş olursunuz. Tatilin eğlenceli geçmesi için tartışılmaması gerektiğini ve herkesin birbiriyle anlaşmasının ne kadar önemli olduğunu söyleyin. Eğer tartışma özellikle bir konu hakkında açılmışsa, asla hafife almayın ya da gülmeyin. Ciddiye alarak dikkatle sorununu dinleyin. Sakince önerinizi sunarak anlaşmazlığı çözmeye çalışın.

Size katılmayı reddettiklerinde ne yapmalı?

Ergenlikte çocukların beden saatleri sizinkiyle aynı olmayabilir. Geceleri sanki başka bir gezegende yaşıyormuş gibi davranabilir, çok geç saatlere kadar uyanık kalmak sabahları da geç saatlere kadar uyumak isteyebilir. Öncelikle neden bu kadar farklı olduğunuzu anlamaya çalışın. Geceleri bilgisayar ya da telefon başında çok mu vakit geçiriyor? Gündüz etkinlikleri onu çok mu yoruyor? Katılmak istemediği aile etkinliğine katılırsa, gece geç saate kadar oturabileceğini ya da ertesi gün istediği kadar uyuyabileceğini söyleyin. Eğer yine de katılmak istemezlerse, zorlamayın. Zorlamanız tatili daha da zorlaştıracaktır. Kendi haline bırakırsanız illa ki sonunda yanınıza gelip vakit geçirmek isteyecektir.

Siz ergenlik dönemindeki çocuklarınızla seyahat ederken nelere dikkat ediyorsunuz? Bizimle paylaşın…