Çocuğunuzun okulu değişirse…


Aile
24/10/2018
Okul değiştiren çocuklar, adaptasyon sürecinde stresli olabilirler. Onların stresini nasıl yönetelim?

Sizin işinizle ilgili tayinler, adres değişiklikleri, daha iyi alternatifler oluşturmak... Sebebi ne olursa olsun alışmış oldukları okullarından ayrılıp yepyeni bir okula başlamak çocuklar için çok zordur. Elbette bu durum sadece okul değiştirmek anlamına gelmez; sınıf değişir, öğretmenler  ve en önemlisi arkadaşlar da... Kısa bir geçmişi de olsa oluşturdukları eğitim hayatının bir nevi yeniden inşasıdır bu. Gerçekten mecbur kalmadıkça böyle bir değişiklik kararı alınmaması daha iyidir. Ama durum kaçınılmazsa çocuğun adaptasyon sürecinin son derece iyi yönetilmesi gerekir.

İHTİYACI OLAN ŞEY ANLAYIŞ VE ZAMAN!

Çocuğunuzun böyle bir durumda stresli olması, okula gitmek istememesi, yabancılık çekmesi, arkadaş gruplarının içine hemen girememesi, kendini dışarıda kalmış hissetmesi, ders işleme sistemine uyum sağlayamaması son derece normaldir. Başarılı bir öğrenciyken sınıfın gerisinde kalabilir, dışa dönük bir mizacı varken çekingenleşebilir.

Okul değiştiren çocuğunuza vereceğiniz en büyük destek, ona anlayış göstermek olacaktır. Onu uzun uzun dinlemeli, sıkıntılarını doğru yorumlamalı ve bu durumun geçici olduğunun altını çizmelisiniz. İhtiyacı olan şeyin zaman olduğunu da vurgulamalısınız.

Okul değişikliğinin zamanlaması da çok önemlidir. Dönem devam ederken böyle bir değişikliği yapmak yerine, yaz tatilini beklemeniz kesinlikle daha iyidir. Yeni dönemde, büyük olasılıkla sınıflar yeniden oluşturulacak ve belki de arkadaş dinamikleri baştan kurulacaktır. Böyle bir durumda da çocuğun, okula adaptasyonu daha kolay olacaktır. Eğer dönem içinde okul değişikliği yapacaksanız, bunun için de ara tatilleri ve bayram tatili sonrasını tercih etmelisiniz. Çocuğunuza çok belli etmeden okul yönetimi ve öğretmenlerle iş birliği içinde olmanız da size faydalı olabilir.

Tüm süreç içinde ise çocuğunuza güven vermeli ve onun yanında olduğunuzu belli etmelisiniz.