Baba-kız ilişkisi ergenlik sorunlarını ortadan kaldırabilir


Aile
26/07/2023

Küçük kızınız genç kızlığa ilerlerken, iyi bir baba-kız ilişkisiyle   onun kendine özgüvenini arttırırken ergenlik dönemi sorunlarının yönetilmesinde yardımcı olabilirsiniz.

Genç kızlıkta yaşanan sorunları kimse inkar edemez. Çocukluk sorunları bu kadar ön plana çıkmadığı için ergenlikte kızlarının problemleri babalar için şaşırtıcı olabilir. Dolayısıyla işi anneye bırakıp bir kenara çekilme eğilimi gösterebilirler. Fakat bu dönemde babaların tutumu ve desteği çok önemlidir. Kızlarının özgüven kazanmaları için babaların neler yapabileceğini keşfedin.

Bir baba kızına nasıl davranmalı?
1.    Örnek olun
2.    Onu dinleyin
3.    Ruh haline göre hareket edin
4.    Suçlamaları geçin
5.    Ortak noktalar bulun
6.    Destek verin

Bir baba kızına nasıl davranmalı?

1.    Örnek olun

Bir baba kızına nasıl davranmalı? Baba kız ilişkisinde, çocuğun görüşlerine saygı duymak ve kendi potansiyelini keşfetmesini teşvik etmek oldukça önemlidir. Özgüvenin gelişmesini desteklerken, başkalarıyla iletişimde kendi kendine yetme ve kendini ifade etme becerilerini öğretmek de önem taşır. Ayrıca, bir babanın kızına her adımda kadının sadece güzel değil, aynı zamanda zeki olması gerektiğini fark ettirmesi de son derece önemlidir.

Baba, bir genç kızın yaşamındaki en etkileyici rol modelidir. Baba kız ilişkisinde, babanın karakteri, kız çocuğunun ileride erkeklerden ne bekleyebileceği hakkında fikir verir. Eğer aralarındaki ilişki iyiyse gelecekte yaşamına girecek olan erkeklerden, erkek arkadaş, patron ya da arkadaşlardan, babasında gördüğünden çok daha fazlasını bekleyecektir.

Manipüle edilmeye ve çantada keklik olarak kabul edilmeye asla izin vermeyecektir. Bu arada babanın, baba kız ilişkisinde yapması gerekenlerse basittir, güvenilir olmak, plana uymak ve annesinden başlayarak tüm kadınlara saygı göstermek. Eğer kadınlara saygı göstermeyeni, cinsiyetçi bir ortam oluşursa, baba bu konunun muhataplarını da uyaran biri olmalıdır.

Böylece kızının beklentilerini en üst seviyede tutar. Babaların bu davranışı desteklemesi ve televizyondaki, filmlerdeki cinsiyetçi durumlarda sesini yükseltmesi için kızını desteklemesi gerekir. Ailenize zaman ayırma üzerine şu makalemize de göz atın. 

2.    Onu dinleyin

Ergenlik dönemindeki tüm genç kızlar, kim olduklarını ve onlar için nelerin önemli olduğunu keşfetmeye çalışır. Babalar sürekli bilgelik göstermek yerine, kızlarının fikirlerini dinlemelidir. Birlikte haber seyrederek, ailece fikir alışverişinde bulunulmalıdır. Böylece fikirlerine önem verildiğini görür ve kendini zeki hisseder. Babalar kızlarının fikirlerini anlamadığında, yok saymamaları, sorular sorarak onları anlamaya çalışmalıdırlar.

3.    Ruh haline göre hareket edin

Hormonel değişimler yüzünde ruh hali de çalkantılıdır. Genç kızlar çok kısa sürede sinirli bir halden sessizliğe bürünebilir. Düşüncesiz, fazla düşünceli ya da kendileriyle aşırı meşgul görünebilirler. Baskı altındaysa güçsüz hissedebilirler. Babalar bu ruhsal değişimlerin tamamen normal olduğunun farkında olmalı, ne olursa olsun onları sevdiklerini hissettirmelidirler. Asla eleştirel olmamalıdırlar. İyi bir baba kızının kimlik arayışını ve hassasiyetini hisseder. Durumu değiştirmek için yapabileceklerini göster geçirir ve aksiyon alır.

4.    Suçlamaları geçin

Genç kızlar hormonel değişimlerle başa çıkmaya çalışırken bencil ve tembel olabilirler. Bu şekilde davrandıklarını fark ederseniz, agresif olmamalısınız. “Geç kaldın! Kaç saattir neredesin?” yerine, “Söz verdiğin saatte gelmediğin için endişelendim. Güvende olduğunu bilmek isterim.” Böylece savunmaya geçmektense, düşünceli olmaya teşvik edersiniz. Ayrıca evde kimsenin birbirine karşı saygısızlık etmemesi temel prensip olmalı.

5.    Ortak noktalar bulun

Genç kızınızın geçmekte olduğu dönemle ilgili hiçbir alakanız olmadığını düşünmektense, ortak noktalar bulmaya çalışın. Bazen geri çekilip annesinin desteğini almak isteyebilirsiniz. Kızlar, bazı şeyleri annelerine anlatmayı tercih edebilir. Her ne kadar aranızda çok büyük farklar olsa da, sabırsızlık ve aptal şakalar herkeste vardır. Eğer kızınızla bu tür benzerlikleriniz varsa, tadını çıkarmasını sağlayın. Toplumlarda erkeklere has görünen beceriler konusunda onu geliştirmeyi de düşünebilirsiniz: Lastik değiştirmek, araba kullanmayı öğretmek gibi. Ayrıca film izlemek ya da yürüyüş yapmak da ortak aktiviteleriniz olabilir.

6.    Destek verin

Sıkıntısı olduğunda, okulda zor bir gün geçirdiğinde, erkek arkadaşıyla ilgili sorun yaşadığında, genellikle sadece konuşmak ister. Babaların bedenindeki her bir sinir, büyük ihtimalle kızlarının sorununu düzeltmeye odaklıdır ama bir genç kızın tek isteği ailesinin iyi kararlar alabileceği konusunda ona güvenmesidir. Babalar ayrıca, olayları erkek bakış açısıyla değerlendirebilir.

Bu makale, genç kızlarda ve tüm kadınlarda özgüveni desteklemeye kendini adamış Orkid’in Katkılarıyla hazırlanmıştır.

Babanızın ergenlik döneminizde üzerinizde nasıl etkisi olduğunu bizimle paylaşmaya ne dersiniz?