Aile yemekleri için ipuçları


Aile
24/03/2021
Ailece yemek yemek çok önemlidir. Fakat bazen herkesi bir araya getirmek zor olabilir. Tüm aileyi bir araya getirecek birkaç ipucu hazırladık.

Hepimiz ailece yemek yemenin ne kadar önemli olduğunu biliriz. Tabii günümüzde tüm aileyi bir araya getirmek giderek zorlaşıyor. Uzun çalışma saatleri, çocukların okul sonrası etkinlikleri, ev ödevleri gibi şeyler ailemizle aramıza girmeye başladı. Buzdolabında akşamdan kalanları yemek, hazır ya da dondurulmuş gıdalarla beslenmek, dışarıdan yemek sipariş etmek de bu yoğun tempoya bulduğumuz çözümler halini aldı. Artık dengeli bir akşam yemeği hazırlamak ve tüm aileyi aynı masaya oturtmak neredeyse imkansız görünüyor.

Ailece birlikte yemek yemenin inanılmaz faydaları var. Aile yemeği, aile bireyleriyle iletişimi ve bağları güçlendirmeyi ve bu sayede stresi azaltmayı sağlıyor. Çocuklar yeni lezzetlerle tanışabiliyor ve sofra adabını bu şekilde öğreniyorlar.

Aynı zamanda çocuklar yaşamlarında en önemli kişilerin birbirleriyle nasıl iletişim kurduklarını gözlemleme fırsatı bulurlar. Aile yemekleri çocuğunuzun eşinizle birbirinize nasıl davrandığınızı, nasıl konuştuğunuzu ve ne şekilde yardımcı olduğunuzu görmesini sağlar ve gelecekteki ilişkilerine temel oluşturur. Bu tür şeyleri anlatarak öğretmek çok daha zordur, bir çocuğun bunları görerek öğrenmesi daha kalıcı ve etkili olur.

Çoğunuzun her gün akşam yemeğini birlikte yemenin ne kadar zor olduğunu düşündüğünü biliyoruz. Ayrıca her gün dengeli bir akşam yemeği hazırlamak da kolay iş değil. İpuçlarımızla ailece yenecek akşam yemekleri sandığınızdan daha kolay olacak!

Her gün olmak zorunda değil

Kendini zorlamayın. Cumartesi ve Pazar günleriyle de sınırlayabilirsiniz. Cuma günü bir kahvaltı; size hangisi uyuyorsa. Ailedeki herkese sofrada birlikte geçirdiğiniz bu vaktin, oyun zamanı, iş toplantısı, antrenman ya da bale dersi kadar önemli olduğunu söyleyin. Neden olduğunu da anlatın.

Herkesi dahil edin

Yalnız olmadığınız zaman yemek yapmak ve sofrayı hazırlamak çok daha kolaydır. Ne yiyeceğinize birlikte karar verin. Sağlıklı yemek tariflerine bakın. Ayrıca çocuklar mutfakta size yardım etmekten çok hoşlanacaklar. Eğer çocuğunuz yeterince büyükse sebzeleri kesmesine izin verin. Daha küçükse sebzeleri yıkayabilir. Eşiniz mangal yapmaktan hoşlanıyorsa et işini ona bırakabilirsiniz. Ya da salatayı hazırlayabilir. Evet, temizlik açısından sonucun bir felaket olacağının farkındayız ama ona da yardımcı olabilirler.

Yemek zamanıyla televizyonu karıştırmayın

Herkesin yemek zamanıyla televizyon izleme zamanının ayrı ayrı yapılması gerektiği anlamasını sağlayın. Yemek zamanı geldiğinde elektronik cihazları kapatın. Yemek yemek zaten bir saatten az sürüyor, çok acil bir telefon beklemiyorsanız onu da bir kenara bırakın. Sonra muhabbete başlayın. Çocuğunuzun en sevdiği oyuncaktan, eşinizin ofisteki krizinden, pantolonunuzdaki lekeden, patateslerin ne kadar tuzlu olduğundan ve bunun gibi gündelik şeylerden bahsedin ve dinleyin.

Temizlik zamanı

Her şeyin burada bitmesine izin vermeyin. İşleri bir adım daha ileri taşıyın ve temizliği de evdekileri dahil edin. Ebeveynlerden birisi kalan yemekleri dolaba geri yerleştirsin, diğeri de tabakları makineye yerleştirsin ya da bulaşık makinesi yoksa sudan geçirip bir kenara koysun. Çocukları da bulaşık deterjanıyla köpükler yapıp oyalayarak birkaç tabak yıkamalarını sağlayabilirsiniz.

İşte aile yemeğiniz! Harika bir yemekti. Muhabbetiniz hiç bitmesin!

Fairy'nin diğer önerilerine buradan ulaşabilirsiniz. 
Tüm yemek tarifleri için tıklayın!