Çocuğunuza Temizlik Alışkanlığı Kazandırın


Aile
24/02/2021
Ergenlik çağındaki gençler temizlik konusunda pek de istekli sayılmazlar. Onlara odalarını toplatmak deveye hendek atlatmak kadar zor olabilir.

Onları göz önünden uzak tutup biraz rahat etmenin en doğru yol olduğuna karar vermeden önce aşağıdaki soru ve cevapları gözden geçirin. Ergen çocuğunuzla aranızdaki ilişkiye çok yardımcı olabilirler.

Rüşvet mi önermeli?

Siz kendi odalarını temizlemenin elbette kendi görevleri olduğunu ve hatta ev işlerine de destek olmaları gerektiğini düşünürken, onların bu işleri öncelik listelerinin en altına yerleştirmesi büyük bir çelişki. Büyük rüşvetler önermemekle birlikte, küçük ödüllerin yardımcı olabileceğini düşünüyoruz. Örneğin uyku saatini bir geceliğine geciktirmek, arkadaşlarıyla konsere gitmesine izin vermek, yeni telefon almak için para biriktirdiği kumbaraya fazladan birkaç lira motive edici olabilir. Önemli olan motivasyonun rüşvet olarak değil, bir tür ödül olduğunun altını çizmek ve ölçeği mütevazı tutmaktır.

Oğlumu/Kızımı banyoyu temiz tutmaya nasıl ikna ederim?

Özellikle ergenlik çağındaki kızlar banyodan çıkarken, arkalarında kolayca başa çıkılamayacak bir dağınıklık bırakırlar. Onlara banyoda kullanabilecekleri bir çekmece ayırmak, orada tutmak istedikleri şeyler için bir raf vermek dağınıklığın çerçevesini sınırlayacaktır. Ergen oğlanlar ise arkalarında kirli havlular ve çoraplar bırakarak hiç de hoş olmayan kokulara neden olurlar. Dolayısıyla onlara da kendilerini temizlerken banyonun kokusunu ve temizliğini de göz önünde bulundurmaları anlatılmalıdır. Febreze Freshelle aerosol tam da böyle durumlar için üretilmiştir. Banyonuzun havasını temiz ve ferah kokusuyla tazeler. Daha da iyisi, kolay kullanımıyla son derece makul bir üründür.

Beni çıldırtan dağınıklığı kontrol altına alabileceğim bir yöntem var mı?

Bir ergenin arkada bıraktığı izdir dağınıklık. Ve onlara karşı mücadele etmek asla kazanamayacağınız bir savaşa girdiğiniz yanılgısına sebep olabilir. Kendi dağınıklıklarını toplamayı sevmedikleri gibi, başkalarının toplamasından da nefret ederler. Onlara yılmaksızın, kullandıkları her şeyi tekrar yerine koyma kuralını hatırlatın. Arada bir ortalıkta bıraktıkları eşyaların başına gelebilecekler hakkında tehditler savurup, sonra birkaç kez ne kadar ciddi olduğunuzu göstererek de kuralları ciddiye almalarını sağlayabilirsiniz. Böylece eviniz dağınıklıktan azade olur.

Etrafta pis kokulu çoraplarını bırakıyorlar, hatta çoraplar odalarında birikiyor. Ne yapmalıyım? Koku sahiden yüz kızartıcı!

Çorapları toplayıp temiz yataklarının üzerine atın. Eğer evin herhangi bir yerinde bırakabileceklerini düşünüyorlarsa, kirli çorap kokusuyla uyumakta da bir sıkıntı görmüyorlardır. Hatta belki çoraplarını kendileri yıkamak isterler. Eğer eve sık sık misafir kabul ediyorsanız, kokuyu da önemseyeceksiniz tabii. Bunun için Febreze Non-Stop Fresh kullanabilirsiniz. Pilsiz çalışan bu ferahlatıcı ürün, elektriğe de ihtiyaç duymuyor. Hafif kokusuyla evinize tertemiz bir hava veriyor.

febreze freshelle