Bazı çocuklar neden çok az yerler?


Aile
29/11/2019
Kimi çocuklar tabaklarındakini son lokmaya kadar yemeden sofradan kalkmaz, kimileri ise çatallarıyla önündeki yemekle oynamanın ötesine bir türlü geçemez. O kadar az yerler ve yemeye ikna olmak için o kadar zaman harcarlar ki şaşırırsınız.

Ebeveynler her ikisine de benzer bir tepki verirler: "Acaba yeterince yiyor mu?" Hemen endişelenmek yerine durup bir düşünün: Çocuğunuz mutlu bir şekilde koşup oynuyor, hoplayıp zıplıyorsa yeme düzeni hakkında endişelenmenize gerek yok demektir.

En önemlisi: Çocuğunuzun yeme düzenine saygı gösterin.

Her annenin mutlaka akılda tutması gereken noktalar:

  • Çocuğun psikolojik olgunlaşma süreci kimi zaman yavaşlar ve bu da yeme düzenini etkiler.
  • Yeme alışkanlıkları zamanla değişir: Bu bir kural olmasa da genellikle 18 aylıkken oluşmaya başlar ve okul çağında enerji ihtiyacı arttıkça gelişip, değişir.
  • Kronik iştahsızlık hastalık belirtisi olabilir.
  • Çocukların iştah durumları biraz da zihinsel gelişimleriyle ilgilidir. Eğer belirli bir yemeği yemeyi reddediyorsa o yemekle ilgili kötü bir tecrübesi olduğunu düşünebilirsiniz.

Bir çocuk "artık aç değilim" diyorsa, ona inanmamak için genellikle bir sebep yoktur. Tabağındaki her şeyi bitirmesi için onu zorlamak çocuğun kendi düzenini oluşturduğu mekanizmaları ve tokluk hissiyle ilgili algı sürecini sekteye uğratır.

Görünüş önemli

Ani iştah kaybı birkaç nedenle olabilir:

  • Mesela, yuvadaki ilk günün öncesi ya da sonrasındaki endişe
  • Mevsim değişikliği
  • Sıcak hava

Eğer çocuğunuz bir kerecik hiç denecek kadar az yemişse endişelenmeye mahal yok. Bir sonraki yemekte açığı telafi eder. Belki masadaki yemeklerden daha çekici bir şeylerle meşgul olmak istiyordur. İçinde her şeyden biraz olan renkli bir tabak (bir dilim ekmek, biraz peynir, birkaç kuru yemiş, zeytin, iki-üç köfte, domates ve havuç) iştah açıcı bir görüntü sunabilir. Tabağı eliyle yiyebileceği şekilde hazırlayarak daha da çekici hale getirebilirsiniz. Öte yandan yemeği ödül ya da ceza olarak sunmak da iştah düzeni açısından çok zararlıdır.

İştah ne zaman açılır?

Uygun bir büyüklükte, bildiğiniz tüm iştah oyunlarını kullanarak bir tabak hazırladınız. Ama yemeyi gene de reddediyor. Şu halde bunun nedenini anlamak durumundasınız. Örneğin iki öğün arasında başka bir şeyler yemiş olabilir. Genellikle öğün aralarında yenen aburcuburlar ve içilen meyve suları ihtiyaç duyulandan fazla kalori sağladıkları için iştahın kapanmasına neden olurlar. O zaman çocuğunuzun yeme düzenini gözden geçirmeniz gerekir: İyi bir kahvaltı, ara öğünler, tatlı ve abur cubur yerine bir muz ya da havuç. Ayrıca kimi zaman çocuklar masada dikkat çekmek için de yememe yolunu seçebilirler. Bu da çocuğun anne ve babasıyla bir konuda iletişim kurma çabasında olduğunu gösterir. Nadiren iştahsızlığın sebebi bir sağlık problemi olabilir. Çölyak hastalığı, belli yiyeceklere duyarlılık vb. sorunlar söz konusuysa doktora gitmek gerekir.