Yazın Nasıl Kıyafetler Seçilmeli?


Aile
22/03/2021
Sıcak havalarda pamuklu kumaşları ve rahat tarzları tercih edin, rahatlayın. Terletmeyen, serin tutan, koku yapmayan incecik kumaşlarla bahar ve yaz aylarınıza konfor katın.

Işıl ışıl günler, bol güneş, sıcacık bir hava... Bahar ve yaz ayları bu harika özellikleriyle gelir,  bizi mutlu eder. Ama sıcak hava, giysi seçiminde özenli davranmamızı da gerektirir, çünkü terleriz. Konforumuz, sağlığımız ve şıklığımız için bizi serin tutacak, terletmeyecek ve en önemlisi de koku yapmayacak kumaşları, içinde rahatlıkla hareket edebileceğimiz tarzları yaşamımıza sokmalıyız.

Cildimiz pamuklu kumaşlarla nefes almalı

 • Bunun için de kumaş seçimi çok önemli. Pamuklu giysiler sıcak havaların en büyük dostu. Çünkü pamuklu kumaşlar nem tutma özellikleriyle teri emerler, böylelikle de vücudumuzun salgıladığı toksik maddelerin gözenekleri tıkamasını önlerler. Özellikle iç giyimde, body tarzı ürünlerde, hatta uçuşan eteklerin içine giydiğimiz astarlarda pamuklu kumaşları tercih etmelisiniz.
 • Terletmeyen, ferahlık hissi veren Şile bezi ve Buldan gibi otantik dokumalar, bir tür pamuklu kumaş olan poplin de listenizin üst sıralarında olmalı. Ve elbette keten. Bu son derece sağlıklı kumaş, aynı zamanda şıklığın da imzası. Tek sorunu fazlaca kırışıyor olması, bu nedenle üst giyimde kullanılması daha doğru. Pantalon ve etek seçimlerinde ise pamukla karıştırılarak üretilmiş ketenleri tercih edebilirsiniz.
 • Güneşli günler şifonsuz olmaz. Şifon kullanırken dikkat edilecek konu ise ipek şifonları seçmek, sentetik şifonların yanına bile yaklaşmamak.

Sentetik kumaşlardan uzak durulmalı

Kabul ediyoruz ki, sentetik kumaşlar kırışmıyor, hemen kuruyor ve son derece kullanışlı; üstelik ekonomik. Bu özellikleriyle ne kadar çekici olursa olsunlar, sentetik kumaşlar sıcak havalarda uzak durulması gerekenlerin başında geliyor. Cilde nefes aldırmayan, tahriş eden ve kokuya neden olan sentetik kumaşlar, bazı romatizmal rahatsızlıklara da neden olabiliyor.

Daha ferah, yumuşak, konforlu ve şık günler için öneriler

 • Son derece kullanışlı bir pamuklu kumaş türü olan penyeden yapılmış tişörtler sıcak havaların kurtarıcısı. Basic bir tişört veya body'yi günlük yaşamda kullanmanın yanı sıra takım elbiselerin içine giyebilir, şık bir yelekle dahi rahatlığı iş hayatınıza taşıyabilirsiniz.
 • Tepeden tırnağa ketene bürünün; bu hem sağlıklı hem sezonun trendi. Özellikle açık gri, fildişi ve açık kahve tonlarında bluz ve bol pantolonlardan oluşan takımları, elbiseleri kuşaklarla bütünleştirerek kullanabilirsiniz.
 • İncecik ve hafif poplin gömleklere mutlaka gardırobunuzda yer açın. Gömlek elbiselerin de son derece trendy olduğunu unutmayın.
 • Doğal ve otantik kumaşlardan yapılmış ferah mı ferah rengarenk elbiselerle sıcak havalara meydan okuyun.
 • Bahar ve yaz aylarının trendleri arasında yer alan doğal ve havadar kumaşlarla yapılmış delikli, örgülü ve tığ işi giysilerle cildinize nefes aldırın.
 • İncecik kumaştan yapılmış maxi etekler ve dökümlü pantolonlarda da elbette tercihinizi doğal kumaşlardan yana kullanın.
 • İpek şifon elbiseleri daha çok yaz gecelerinde tercih edin; kabarık ve romantik kol detaylarının çok moda olduğunu da bir not olarak iletelim. Bu bahar ve yazın bir başka trendy parçası olan plise etekler ve kimona gibi giysilerde de ipek şifonları kullanabilir, kendinize uçuş uçuş bir yaz hediye edebilirsiniz.
 • Yakasız elbise ve gömleklerle ferahlayın. Bu yaz zaten açık omuzlar ve derin V yakalar çok moda; bol bol kullanın.
 • Sıcak havalarda kendinizi skinny jean'lerin içine sıkıştırmayın. Onlar kadar moda olan boyfriend pantolon ve ceketlerle, incecik denim üstlerle rahat ve enerjik olun.
 • Koyu renkler kışta kaldı, sıcak havalarda açık renk giysiler giyin. Koyu renk giysiler güneş ışınlarını daha fazla çeker, açık renk giysiler ise güneş ışığını yansıtır ve sıcaklığın daha az hissedilmesini sağlar.