Saçını ilk kez boyayanlar için 5 ipucu


Aile
17/03/2022

İlk defa saç boyatmaktaysanız; hem kolay, hem de mükemmel saç boyama teknikleri hakkındaki ipuçlarımıza göz atın!  Ayrıca ten ve göz rengine göre saç rengi seçimi hakkında da birkaç tüyoyu bu yazıda bulabilirsiniz.

Evde ilk defa saç boyama

İlk defa saç boyamak, tarzınızı değiştirmenin hem eğlenceli hem de harika bir yolu. Eğer ilk defa saç boyatmak üzereyseniz, sakın korkmayın. Saç boyamada mükemmeli yakalamanız için bazı ipuçlarını sizinle paylaşıyoruz. Eğer renkten emin değilseniz saçın bir tutamını boyatmak da bir fikir olabilir.

1. İpucu: ESASLI DEĞİŞİKLİKLERDEN KAÇININ

Saçınızı boyamak, dış görünümünüzü değiştirmek adına yapacağınız en esaslı değişikliktir. Eğer ilk defa saç boyatmak üzereyseniz, mevcut renginizin tonlarını tercih edin ya da sadece biraz derinlik ve parlaklık ekleyin. Çok fazla değişiklik, sizi şok edebilir. Daha Uzun Süreli Yarı Kalıcı Saç boyasını kullanırsanız, saçınızın bütünlüğünü koruyabilirsiniz. Bazı cesur renkleri denerken saçın bir tutamını boyatmak ile işe başlayın.

2. İpucu: DAHA UZUN SÜRELİ YARI KALICI BOYAYLA BAŞLAYIN

Saçınızı bir hevesle boyuyorsanız, Daha Uzun Süreli Yarı Kalıcı boyayla “almadan önce deneyin.” Denemeden önce saçın bir tutamını boyatmak bir seçim olabilir. Bunun iki avantajı var: Birincisi, bu tür boya çabuk akar. Yani eğer beğenmezseniz, kurtulabilirisiniz; ikincisi, Daha Uzun Süreli Yarı Kalıcı boyayla doğal renginize daha yakın gölgeler elde edersiniz. Böylece büyük değişikliklere karşı önlem almış olursunuz.

3. İpucu: EĞER KARARSIZSANIZ, DAHA AÇIK TONLARI SEÇİN. ÇOK KOYU TONLARA DİKKAT EDİN.

Eğer sonuçtan memnun kalmazsanız, açık tonları düzeltmek çok daha kolaydır. Genellikle, aldığınız tüp, saçınızı düşündüğünüzden daha koyu hale dönüştürür. Yani eğer saçınızı koyu bulursanız, düşündüğünüz sonuçtan biraz daha açık bir ton seçin. Koyu bir rengi düzeltmek daha zordur, hatta bazen imkansız bile olabilir. Mesela, siyaha boyanan bir saç çok yoğun açıcıya ihtiyaç duyar. Bunun da saça yarardan çok zararı dokunur. Ayrıca, rengi düzeltmek tek bir işleme göre birkaç kez tekrarlanabilir.

4. İpucu: UNUTMAYIN Kİ HERKESİN BOYASI FARKLIDIR.

En iyi arkadaşınızın saç rengine bayılıyor musunuz? Siz de bu rengi saçınıza uygulayabilirsiniz, ama aynı kutuyu alacağınızı sanmayın. Aynı boya, iki kişide çok farklı sonuçlar doğurabilir. Saçınızın durumunu, başlangıç renginizi ve size anlattığımız diğer faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. İkizler bile aynı değildir. Ayrıca, bu durumda şunu da anlamak gerekir ki, kutunun üzerindeki modelle, sizin saç renginizin sonuçları da uyuşmayabilir. Başlangıç renginizi baz alarak hangi renge daha yakın bir sonuç elde edeceğinizi başlangıç ve sonuç renklerinin yer aldığı renk sonuç tablosunu inceleyerek anlayabilirsiniz.

5. İpucu: TEN VE GÖZ RENGİNE GÖRE SAÇ RENGİ SEÇİMİ  

Cildi daha koyu olan kadınlar, daha sıcak renklerle baş edebilirler. Dayanıklılığınızı ölçmek isteyebilirsiniz. Mavi ve yeşil gözlü kadınlara, soğuk renkler çok yakışır. Kaşlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmayın. Saçlarınız ve kaşlarınız arkasında keskin bir fark olsun istemezsiniz.