Kariyer hayallerinizi gerçekleştirmenizi sağlayan 7 ipucu


Aile
24/10/2018
İşinizden sıkıldınız mı? Karşınızda kendiniz ve aileniz için yeni profesyonel rotalar çizmenin etkili yolları!

Kariyer değişikliği fikri size heyecanlandırıyorsa ama biraz da telaşlanıyorsanız, cesaretiniz kırılmasın. Anne olmak hayatla aranıza mesafe koymanıza ve hayatı dışarıdan gözlemlemenize olanak sağladı; kariyer adımınızı değişen aile dinamiklerinize göre atabilir ve ardından bu ipuçlarını kullanarak isteklerinize ulaşabilirsiniz.

Teklifinizi belirleyin

Anneliğin getirdiği sorumluluklarla birlikte, iş yerinde kendinizi sıkışmış hissediyor olabilirsiniz. Çocuklarınızla eğlenmek varken neden onlardan ayrı bir ofiste vakit geçiriyor olduğunuza, anne olarak cevap bulmak zor olabilir.

Sahip olduğunuz özelliklerini düşünerek, güçlü yönlerinizin bir listesini yapın. Başka bir sektör ya da işte bu özellikleri nasıl kullanabileceğiniz düşünün. Eve daha yakın bir alternatif olabilir mi? Bu arayışta bir insan kaynakları firmasından destek alabilirsiniz.

Sevdiğiniz işlere odaklanın

Oturduğunuz çevrede sizi cezbeden bir iş fikri geliyorsa aklınıza, önceliklerinizi değiştirmeden sizi tatmin edecek bir işe başlayabilirsiniz. Derneğe üye olmak, bir sebep için çaba harcamak belki de sizi çok mutlu edecek.

Kendi patronunuz olun

Bir ekibin parçası olarak keyfiniz yerindeydi fakat patronun akıl almaz talepleri sizi zorlamıştı. Şimdi o işe geri dönmek size iyi bir fikir gibi gelmiyor olabilir. O halde patronlu bir işi es geçin ve kendi işinizin patronu olun. Birçok insan freelance işlere eğilim gösteriyor.

Evde çalışmanın birçok iyi tarafı vardır. Zamanınızı kendiniz ayarlayabilir ve ayrıca işe gitmek için toplu taşıma kullanmak zorunda kalmazsınız. Çocuklarınız için harcayacağınız bakıcı ya da yuva maliyeti de düşer. Dikkatlice planlama yapmanız ve tavsiye almanız önemlidir.

Esneklik yaratın

Artık talepkar iş hayatınızın, ailenizin sizden bekledikleriyle uyuşmadığını mı hissediyorsunuz? Esnek çalışmak birçok annenin hayalidir. Çünkü size annelik görevlerini yerine getirmeniz için zaman tanır ve aynı zamanda ev ekonomisine katkıda bulunmanızı sağlar. Part-time iş bulabileceğiniz firmaları gözden geçirin. Mutlaka size uygun bir pozisyon bulacaksınız.

Deneyiminizi kullanın

Birçok kadın, iş tecrübelerini kullanarak, iş hayatına yeni girmiş kadınlara rehberlik ediyor. Siz de finans koçu, yaşam koçu ya da beslenme koçu olabilir misiniz? Bu iş için müşteri bulmak zor olabilir ve zaman alabilir ama işte bu noktada devreye sosyal medya ve çevre yapma giriyor. Kendi web sitenizi kurarak bir “mağaza vitrini” yaratmalısınız. Sosyal medyada da varlığınız güçlü olmalı ve minik bütçelerle reklam almalısınız.

Kişisel markanıza şekil verin

Kişisel markanız, nasıl tanındığınız ve insanların size nasıl gördüğüdür. İster bir işe başvuru yaparken isterse bir girişimci olarak dikkat çekmek için, insanların hakkınızda arama yaparken iyi şeyler bulmasını sağlayın. Linkedin profilinizin sizi olumlu yansıttığından emin olun. Aynısı sosyal medya için de geçerli. Her zaman iyi görünmek için Pantene Pro-V Onarıcı Bakım Serisini kullanın.

Yaşam sürecinize göz atın

Eğer çocuklarınız daha bağımsız olabilecekleri bir yaştaylarsa, gününüzü daha dinamik bir şekilde geçirebilirsiniz. Bir takımın parçası olmayı özlüyorsanız, yeni bir mücadeleye atılmak istiyorsanız yaşamınızda değişiklikler yapmaya başlayın. Artık çocuklarınızın büyüdüğünü kabullenin. Beklendiğiniz fırsat dışarıda bir yerde, unutmayın.

Saçlarınızın incelmesine karşı ürünler kullanabilirsiniz. Pantene Saç Dökülmelerine Karşı Koruma bakım seti kullanarak dökülmelerin önüne geçebilirsiniz. Siz de kariyerinizde değişiklik mi yapmak istiyorsunuz? Düşüncelerinizi diğer annelerle paylaşın.