Gardırobunuz sonbahara hazır mı?


Aile
24/10/2018
Şöyle bir bakalım: Geçiş dönemi giysileri hem şık, hem kolayca kullanılan, hem de her havaya ve duruma uyum sağlayan türden olmalı. Aşağıdaki testi çözün ve gardırobunuzun değişken hava koşullarına uygun olup olmadığını görün.

1. Dolabınızdaki en ulaşılabilir giysi hangisi?

a. Kocaman bir yığın var orada (1 puan)

b. Kısa kollular, gömlekler hala ön tarafta duruyor (2 puan)

c. Her şeyi belli bir düzen içinde tutuyorum (4 puan)

d. En ulaşılabilir giysilerim dolaptakiler değil, koltuğun üzerine bıraktıklarım (3 puan)

2. Hangi giysileri katlayacağınıza, hangilerini asacağınıza nasıl karar veriyorsunuz?

a. Hangi kumaşların asılması, hangi kumaşların katlanması gerektiğini biliyor ve bu işe zaman ayırıyorum (4 puan)

b. Nerede boşluk bulduğuma bağlı: Askıda mı, raflarda mı? (3 puan)

c. Yalnızca pardösü ve elbiseleri asıyorum (2 puan)

d. Askı kadar lüzumsuz bir alet yok, bütün giysilerimi raflara yerleştiriyorum (1 puan)

3. Gardırobunuzu hangi sıklıkta düzenliyorsunuz?

a. Yılda iki kez (3 puan)

b. Her mevsim (4 puan)

c. Yılda bir kez (2 puan)

d. Durum ciddiye bindiğinde (1 puan)

4. Uzun zamandır giymediğiniz giysileri dolaptan hangi sıklıkta çıkartıyorsunuz?

a. Yılda bir ya da iki kez (3 puan)

b. Yapacak daha iyi bir işimin olmadığı bir Pazar öğleden sonra (2 puan)

c. Giysilerimden ayrılamam (1 puan)

d. Bir şeyi bulmakta zorlandığım ilk anda (4 puan)

5. Gardırobunuzu açtığınızda ilk izleniminiz ne oluyor?

a. Aman Allah'ım, bu ne karışıklık (1 puan)

b. Kışlıklara yer açıp onları sürgünden geri çağırmalıyım (3 puan)

c. Giyecek hiçbir şeyim yok (2 puan)

d. Mükemmel (4 puan)

6. Nasıl birisiniz?

a. Henüz tam uyanmamışken dolabı açıp elime ilk gelen giysiyi alırım (1 puan)

b. Ertesi gün giyeceklerimi geceden hazırlarım (3 puan)

c. Ertesi gün ne giyeceğimi geceden düşünür, ertesi gün onları bulmak için dua ederim (2 puan)

d. Evden çıkmadan yarım saat önce kalkar, en az üç denemeden sonra ne giyeceğime karar veririm (4 puan)

1-6 puan: Üzerinize giyecek bir şeyleri hep buluyorsunuz çünkü sahip olduğunuz tüm giysiler gardırobunuzda ve elinizin altında, yine de ortada koca bir AMA var. Geçiş dönemi kargaşa demek değildir: Geçiş döneminde de bir tutarlılık vardır. Yağmurlu bir güne uyandığınızı düşünün. Giymek istediğiniz şey kirliye atılmış haftalar önce. Şimdi üzerinize bir hırka ya da kazak geçirmek zorundasınız. Ama dışarısı sıcak. Geriye tişört ya da gömlekler kalmış. Demek ki yapmanız gereken bir şey var. Düzenlemek ve farklı olasılıklara göre giysilerinizi birbirinden ayırmak. Kazaklar, hırkalar, gömlekler, tişörtler... Görünürlük çok önemli: Görmek inanmaktır. Bütün giysilerinizin uygun olduğu bir hava yok. Dolayısıyla kategorize etmek çok önemli. Birkaç giysi ile her daim yepyeni görünen kombinasyonlar yapabilirsiniz. Dolabınızı sade, düzenli, ferah ve temiz tutmak için Ariel Sıvı çamaşır deterjanı kullanın.

7-12 puan: Dolabınızı geçiş dönemine uygun hale getirmek için yapmanız gereken bazı şeyler var. İşte bu öneriler sizin için. Katlar: Bulutlu bir öğleden sonra kolsuz bluzların işinize yarayacağını düşünmüyorsunuz herhalde. Üzerine bir hırka geçirmeniz gerekecek, ancak bu şekilde zamana uymuş olursunuz. Geçiş dönemine uyum sağlayan bir dolap istiyorsanız yazlık giysilerinizi, yaklaşmakta olan soğuk havalara uygun olanlardan ayrı tutmak zorundasınız. Tabii hayal gücünüz size ilham verici bazı kombinasyonlar üretebilir. Ve bu sayede giysileriniz yepyeni görünümler kazanabilir. Bunun için giysilerinizi Ariel Sıvı ile yıkayın. Böylece giysilerinizin renkleri her daim parlak ve canlı kalacak, hem de bütün mevsimler boyunca. Güzel bir şemsiye, şık ve renkli eldivenler alın... Görünüşünüze canlılık ve hava katacaklar.

13-18 puan: Gardırobunuzu mevsim geçişlerine uydurmak için özel bir çaba sarf ediyorsunuz, burada okuyacağınız öneriler size bu konuda pek çok kapı açabilir. Bildiğiniz kimi numaralara yenilerini ekleyebilirsiniz. Ceketlerinizi bir kenarda tutun, hem dışarda hem de içerde rahatlıkla giyebilirsiniz, o yüzden bir-ikisini mutlaka dolabınızın görebileceğiniz bir köşesine yerleştirin. Eğer trençkotunuz ya da yağmurluğunuz yoksa bir adet edinin. Hem hesaplı hem de yağmurlu günlerde sizi ve şıklığınızı korumak için birebirdirler. Koyu elbiseleri de el altında tutun. Onları güneşli ve sıcak günlere uydurmak için renkli aksesuarlardan yararlanabilirsiniz. Renkli çantalar, eşarplar giysilerinizi hem mevsime hem de modaya uydururlar. Renkli giysilerinizi korumak için de onları Ariel Sıvı ile yıkayın.

19-24 puan: Gardırobunuz geçiş dönemi için bir cennet gibi. Bilinmesi gereken her şeyi biliyorsunuz, belki biraz daha ilham istersiniz diye yazıyoruz bu satırları. Elinizin altında iyi bir ayakkabı cilası bulundurun. Yağmurlu günlerde lazım olabilir. Ayrıca yine bir kenarda hatta el çantanızda her giysiye uyabilecek çoraplar bulundurun. Yırtık çoraplarınızı hemen atmayın. Onları birbirine düğümleyin ve yağmurlu bir öğleden sonra pencere önüne oturup onarın. Kot pantolon altına ve botların içine çok iyi gideceklerdir. Eğer ayakkabılarınızı çıkarmak zorunda kalacaksanız yeni aldığınız çorapları giymeyi tercih edin. Parlak renklerden hoşlandığınız anlaşılıyor, özellikle de öngörülemez havalarda: Parlak turuncu, sarı, kobalt mavisi, şeker pembesi, şarap rengi ya da yakut rengi bir şey olmadan çıkmıyorsunuz. Bu renkleri oldukları gibi muhafaza etmek istiyorsanız Ariel Sıvı çamaşır deterjanı kullanın.