Evde Ailece Oynanabilen Oyunlar

Sadece bu dönem değil, aile için iletişimi güçlendirecek oyunlar her zaman oynayabileceğiniz oyun önerilerimizi keşfedin. Düşünce oyunları bulabileceğiniz en kolay iç mekan etkinliklerindendir. “20 Soru” ve “Bil bakalım” dışında evde ailece oynanacak oyunlara mı ihtiyacınız var? Biz de öyle düşünmüştük ve evde ailece oynanabilecek oyunları sizin için listeledik.

Aile ile oynanacak oyunlar

1_En-1500px_shutterstock_1963204981

Çocuklarınızı meşgul etmek için telefon veya tableti ellerine vermek kolaydır ancak çocuklarınızla etkileşime geçebileceğiniz evde oynanabilecek oyunlar oynamak çok daha faydalıdır. Zihinlerini meşgul etmek ve ailece zihinsel egzersiz yapmak için bu beş düşünce oyunundan birini deneyin.

Aile düşünce oyunları evde:

Hayali Gezgin

2_En-1500px_shutterstock_1762387031

Bu oyunda A harfinden başlayarak Alfabedeki tüm harfleriyle sırasıyla geçiyoruz. Her harfte, oyuncu bir yer adı ve o yerde yapacağı bir işi, alacağı bir şeyi aynı baş harfe sahip olması kaydıyla cümle içinde kullanıyor. Örnek: Ankara'ya giderken yoldan deveci armutu aldım. Babaannemden, baklava börek yapmasını istedim.

Uzayda gezinirken, uf oldum. Aşırı derecede mantıklı olması gerekmiyor. Saçma sapan cümleler kurmaları için ailedeki teşvik edin, böylece daha çok güleceksiniz! Evde oynanabilecek oyunlara devam…

Hikaye zamanı

3_En-1500px_shutterstock_1041659728

Oyunculardan ilki, (isim sırasına veya yaşa göre ilk oyuncuyu seçebilirsiniz), hikaye için bir cümle ile oyuna başlar. Diğer oyuncu bu hikayeyi geliştirmek için bir cümle daha ekler.

Kafiyeli takip

4_En-1500px_shutterstock_2078659261

Ailece oynanacak oyunlar arasında kafiye de eğlencelilerden biri. Kafiye ile takip edin, mesela ilk oyuncu “Benim elimdeki bir atkı…” İkinci oyuncu, “Bendekiyse bu oyuna bir katkı” sonraki oyuncu “yetti ama bu oyundaki baskı…” gibi ilk oyuncunun cümlesini tamamlayın. Her oyuncu, son oyuncuyu önceki oyuncunun kelimesi ile kafiyeli bir cümle kurmak zorundadır. Artık kafiyeli bir şey bulamadığınızda yeni bir oyuna başlayın.

Olumlu/olumsuz

5_En-1500px_shutterstock_2205301325

Oyunu başlatan olumlu bir cümle kurar, “Bu kadar bekledik ama otobüsümüz geldi nihayet.”, ikinci oyuncu onu olumsuz bir hale getirir, “Gelmeden hemen önce bir uçağa dönüşerek bizi almadan havalandı.”, üçüncü oyuncu bunu tekrar olumlu bir hale getirir, “Neyse ki bize bir merdiven fırlattılar ve uçağa binebildik!”… Yaratıcı düşünme gücünü geliştirmek için harika bir oyun.

5 tane söyle

6_En-1500px_shutterstock_104909789

Oyun kurucu ülke, çiçek, hayvan gibi bir kategori seçer. Bu kategoride A harfinden başlayarak, oyuncular değiştikçe alfabenin diğer harflerine geçilir ve bu harfle başlayan 5 şey söylenir. Örneğin A harfi ve bitki kategorisi için: Ananas, armut, ayva, adaçayı, avokado… Geniş kategoriler seçmeye özen göstermeniz önemli. Ailecek oynanacak oyunlar arasında bu oyun oldukça popülerdir.

Aile kağıt oyunları evde

İsİm-şehir:

7_En-1500px_pexels-mikhail-nilov-8121107

Klasik ailece oynanacak oyunlardan. Kategoriler kağıda yazılır ve değiştirilebilir. Eklenebilecek kategoriler şunlardır: İsim şehir hayvan ülke ünlü. Oyun kurucu alfabeyi içinden saymaya başlar. Durduğu harfte her oyuncu kağıda tüm kategorilere o harf ile başlayan kelimesini yazar. Kategorileri doldurmak zorunludur, doldurulamazsa 0 puan, iki kişi aynı kelimeyi yazarsa 5'şer puan ve bilinen her kategori de 10 puan olarak hesaplanır. Bu sayede çocuklar farklı farklı isim şehir hayvan bitki gibi isimleri öğrenecektir.

S-O-S:

8_En-1500px_shutterstock_2008347440

Yine başka bir klasik. Sudoku gibi karelerden oluşan büyük bir kare çizilir. Her sırayla X veya O harflerini doldurur. Amaç O-O-O veya X-X-X yapıp üzerini çizmektir ama diğer bir amaç da diğer oyuncuların bu sırayı yapmasını engellemektir. Kare sayıları ne kadar azsa oyun o kadar hızlı biter. Minimum kare sayısı 9'dur. Oyun bitince yapılan üçlemeler sayılır, çok yapmış olan kazanır. Ailecek oynanacak oyunlar arasında yer alan bu oyun evde oynanabilecek oyunlar arasında da oldukça popüler.

Ben kimim?

9_En-1500px_shutterstock_1139580146

Oyunculardan biri seçilir. Diğer oyuncular ona bir ünlü, süper kahraman, siyasetçi, düşünür veya çizgi film karakteri ismi bulur. Bu ismi sadece diğer oyuncular bilir. Oyunda karakter seçilen kişi  evet/hayır ile cevaplanabilecek sorular sorarak kim olduğunu bulmaya çalışır. Örneğin: Yaşıyor muyum? Kadın mıyım? Gerçek bir insan mıyım? Evde oynanacak en keyifli oyunlardan biri olacağına eminiz.

Evde oynanacak eğlenceli oyunlar

Tıp:

10_En-1500px_shutterstock_2173322905

Tıp dendikten sonra kimse konuşmaz. İlk konuşan oyunu kaybeder. Gülmek serbest. Bu oyun çocukları eğlendirmek için birebir.

Göz göze turnuva:

11_En-1500px_shutterstock_177467264

İki kişi birbirinin gözlerinin içine bakarak gülmemeye çalışır, ilk gülen kaybeder. Kazanan diğer oyuncu ile oynar.

Çocuklar aileleriyle vakit geçirmeye bayılır. Bu nedenle çocukların ailecek yapılacak aktivitelere daha çok dahil olması gerekir. Farklı zevklere sahip çocukların sevdiği eğlenceli oyunları ailecek oynayabilirsiniz.

Eşya saklambacı:

12_En-1500px_shutterstock_203538580

Oyunculardan biri ebe olur. Diğerleri bir eşyayı bir yere saklar. Yaklaştıkça “sıcak”, uzaklaştıkça “soğuk” diyerek, ebeyi yönlendirirler. Ebe eşyanın ne olduğunu da bilmez. Bulana kadar devam eder. Evde mutlu anlar için bol bol aile oyunları oynayın, egzersiz yapın, olumlu düşünün ve iletişimi yüksek tutun. İyi eğlenceler!