Baştan aşağı güzellik için gece bakımı


Aile
24/10/2018
Güzellik ipuçlarıyla uykunuzun tam bir “güzellik uykusu” olmasını sağlayın!

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra, her gece olduğu gibi yüz temizleme ritüelinizi yaptınız. Saçlarınız ve cildiniz için de haftalık bir rutin oluşturursanız uyku sırasında yenilenme sağlayabilirsiniz.

Yoğun programı olan kadınların, her şeyi halledebilmeleri için çok yönlü düşünmeleri ve hareket etmeleri gerekiyor. O yüzden neden sekiz saat süren uyku sırasında güzellik bakımlarınıza dikkat etmelisiniz.

Hafta boyunca o kadar boş vakti bulmak kolay değil. Hem ertesi gün uyandığınızda farklı ve yenilenmiş hissedeceksiniz. Zamandan kazandıran doğal iyileşmeyle baştan aşağı tazelenin. 

"Güzellik uykusu" tamamen bir efsaneye dayansa da, iyi bir uyku gerçekten de görünüşünüzü ve sağlığınızı iyileştirir. İyi dinlendiğimizde yorgun görünme ihtimalimiz daha azdır.

Saçlarınızı nemlendirecek, cildinizi besleyecek, ayaklarınızı tazeleyecek, tırnaklarınızı yenileyecek ve sizi baştan aşağı iyi hissettirecek önerilerimizi uygulamaya ne dersiniz?

Aşağıdaki önerilerle kendinizi özel bir güne hazırlarken uykunuzu da "Güzellik Uykusuna" dönüştürün:

Saçlar

Saçlarınız ve cildiniz için en iyisi ipek yastık kılıfları. Sürtünmenin az olması saçlarınızda elektriklenmeyi ve cildinizde kırışıklığı azaltacaktır. Saç maskesi kullandığınız zaman koruyucu bir yastık kılıfı daha uygun olur.

Nemlendirici serumları mağazalarda bulabileceğiniz gibi kendiniz de yapabilirsiniz. Muz, yumurta, mayonez, Hindistan cevizi yağı, limon ve soğan suyu gibi malzemelerle saçlarınız için gayet güzel maskeler hazırlayabilirsiniz.

En kolay yöntem sağlarınıza zeytinyağı sürerek ılık suyla nemlendirilmiş bir havluya sarmanız ve dört saat boyunca bu şekilde bırakmanız olacaktır. Sonra iyice şampuanlayın ve ekstra bir ışıltı kazandırmak için sirkeli su ile durulayın.

Yüz

Gecelik yüz bakımınızı yaptıktan sonra en sevdiğiniz ürünle ya da zeytinyağına karıştıracağınız toz şekerle peeling yaparak ölü hücrelerden arının. Sonra nemlendiricinizi sürün.

Eğer doğal malzemelerle nemlendirmek istiyorsanız yarım limonu sıkarak içine çırpılmış yumurta beyazı karıştırın ve yüzünüze sürüp sabah durulayın. Sivilcelerinizin üzerine diş macunu ya da bal ve tarçın karışımı sürebilirsiniz.

Kuru ciltler için üç tatlı kaşığı zeytinyağını ve badem yağını limon suyu ile karıştırarak cildinize uygulayın. Dudaklarınız için dudak nemlendirici kullanmayı unutmayın.

Gözler

Göz çevresindeki kan dolaşımını arttırmak ve fazla su toplanmasından kaçınmak için nazikçe göz çevresine göz masajıyla masaj yapın. Böylece şiş gözlerden ve göz altı morluklarından da kurtulabilirsiniz. Göz maskesiyle ışıktan biraz uzak durup gözlerinizi dinlendirebilir ve doğal melatonin ve serotonin salgılanmasını sağlayabilirsiniz.

Eller ve tırnaklar

Ellerinizi güzelleştirmek için de yüzünüze yaptığınız gibi doğal bir peeling yapıp ardından da bolca nemlendirici kullanın. Nemi hapsetmek için pamuk eldiven takabilirsiniz. Önce bal, şeker ve biraz suyla tırnak etlerinizi ovun.

Sonra da nemlendirin. Aynısını ayaklarınız için de yapabilirsiniz. Sabah eldivenleri çıkardığınızda ellerinizin ne kadar yumuşak olduğunu göreceksiniz.

Cilt bakımı

Bir fırça yardımıyla bacaklarınızı ve kollarınızı fırçalayın. Yumuşak hareketlerle bedeninizin geri kalanını da fırçalayın. En sevdiğiniz kremle nemlendirin. Eğer duştan çıkmışsanız ve hala kurumadıysanız biraz gül ya da lavanta yağı sürerek aromaterapi etkisi yaratabilirsiniz.

Ayaklar

Ayaklarınızı deniz tuzuyla ılık suda beş dakika dinlendirin. Kese eldivenle ya da ponza taşıyla ovarak ölü deriden kurtulun. Yoğun bir nemlendirici uygulayın. Name yağını nemlendiricinize karıştırarak derinlemesine bir etki yaratabilirsiniz. Pamuk çoraplarınızı giyin ve nemi hapsedin. Sabah yumuşacık ayaklara sahip olacaksınız. 

Bu canlandırıcı teknikler bir gecede büyüsünü gösterir. Güzellik uykunuzu desteklemek için yatmadan bir saat öncesine kadar elektronik aletlerden uzak durun, altı saat öncesine kadar da kafeinli içecek tüketmeyin. Tatlı rüyalar için yatmadan önce sakinleştirici bir müzik dinleyebilir ya da güzel bir kitap okuyabilirsiniz.