Sahurda multivitamin desteği

Sağlık
21/03/2019
Ramazan ayında öğün sayısının ikiye düşmesi, sağlıklı ve dengeli beslenmeyi daha da önemli hale getiriyor. Bu dönemde dengeli beslenme ve metabolizmanın kusursuz çalışması için multivitamin ve mineral takviyesi gerekiyor.

Bu yıl da Müslümanlar için önemli olan Ramazan ayı, yaz sıcaklarına rastlıyor. İmsak vaktinden iftar vaktine değin yaklaşık 14-15 saat tutulan orucun vücudun çalışması üzerine birçok etkisi oluyor. Özellikle halsizlik, yorgunluk, unutkanlık, iş veriminde azalma, uyku hali, sinirlilik gibi yan etkiler oruç tutarken kişilerin karşılaştığı başlıca sorunlar. Bu sorunların kaynağının genel olarak vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklandığı biliniyor.

METABOLİZMA VE DEĞİŞEN BESLENME ALIŞKANLARI

Ramazan orucu bilimsel araştırmalara da konu oluyor ve bu durum araştırmalarda "uzun süreli - kontrollü kısmi açlık" durumu olarak ifade ediliyor. Uzun süreli açlığın sağlık yönünden metabolik, endokrin ve davranışsal boyutta etkileri bulunuyor.

Yapılan bazı araştırmalar, oruç tutan bireylerin bazı yiyecek gruplarını aşırı tükettiğini, bazılarını ise hiç tüketmediklerini gösteriyor. Örneğin Ramazan ayında meyve, sebze ve süt-yoğurt grubu yiyeceklerin tüketimi anlamlı bir şekilde azalıyor. Ancak metabolizmanın kusursuz bir şekilde çalışması, yaşamın sürdürülmesi için her zaman yeterli ve dengeli beslenmek gerekiyor. 

Yeterli ve dengeli beslenmeyle vücudun ihtiyacı olan enerji, karbonhidrat, protein, yağ, su, vitamin ve mineraller karşılanabiliyor. Ancak Ramazan ayında günün önemli bir bölümünde aç kalınıyor, akşam saatlerinde kısıtlı bir zaman içinde genellikle karbonhidrat ve yağdan zengin yiyecekler aşırı tüketiliyor. Sebze, meyve, süt, yoğurt, balık gibi sağlıklı beslenme için eksiksiz alınması gereken yiyecekler tüketilmiyor. Bu durumda da vücudun ihtiyaçları yeterince karşılanmamış oluyor.

Metabolizmanın çalışması için besin öğelerinin dengeli bir şekilde vücutta kullanılmasını sağlayan vitamin ve mineraller eksik alındığında ciddi bazı sorunlarla karşılaşılıyor. Bunu önlemek için mümkün olduğunca besin çeşitliliğinin sağlanması, öğünlerin sayısının arttırılması ve özellikle sahurda multivitamin mineral takviyelerinin kullanılması gerekiyor. 

YAZ SICAKLARI VE ORUÇ ENERJİNİZİ GÖTÜRMESİN

Yaz aylarında vücudun daha fazla suya, antioksidan vitaminlere ve bazı minerallere gereksinimi artıyor. Bunu karşılamak için de daha çok su, meyve, sebze tüketmek gerekiyor. 
Ramazan ayının yaz aylarına rastlaması ve iftar vaktinin çok geç saatlerde olması nedeniyle oruç tutan bireylerin artan ihtiyaçlarını sadece yiyeceklerle karşılaması mümkün olmayabilir.

Bu durumda yaz sıcakları ve orucun enerjinizi azaltmaması için suyla birlikte alınan efervesan multivitamin mineral kombinasyonlarını, sahurda 1 bardak suyla almanız daha enerjik, daha sağlıklı olmanıza katkıda bulunur.


Diyetisyen Ayşen Arıcan, hem genel beslenme hem Ramazan ayına özel önerilerini Everydayme takipçileriyle paylaşıyor.