Daha az bütçe ile daha sağlıklı beslenmek

Fairy desteğiyle hazırlanmıştır.
DesktopImage
0
Diyetinizdeki küçük değişikliklerle hem sağlıklı hem de daha ekonomik beslenmeniz mümkün.
slideshow-image

1) Sağlıklı değişiklikler

Et yerine sabah sandviçinizin içine muz ve avokado ezmesi ekleyin. Ayrıca meyveli yoğurtları bir kenara bırakın ve bir kase yoğurda mevsim meyvelerini ekleyin. Dilimli bir şekilde dondurulmuş muz da gayet güzel bir şekilde dondurmanın yerini alabiliyor. Olgunlaşmış bir muzu dilimleyip, buzdolabı poşetine koyun ve dondurun. Yumurta pişirirken, mevsim yeşilliklerini de içine atın. Kuşkonmaz, brokoli ya da basitçe biber ekleyin. 

slideshow-image

2) İçecekleri tekrar düşünün 

Üstünde buharı tüten bir fincan kahve sizi mutlu edebilir. Peki olumsuz tarafı ne? Kalorisi. Kahve dükkânından aldığınız kremalı, şuruplu bir kahve neredeyse bir çizburger kadar kalorili. Üzülmeyin, tek alternatifiniz su değil. Şurup, şeker, krema eklemeden içtiğiniz kahve ve çayda kalori, yok denecek kadar az. Süt eklemenizde de sorun yok. Ya da tazelik hissi için suyunuza portakal kabuğu, limon dilimleri ya da nane ekleyin.

slideshow-image

3) Atıştırmalıkları abartmayın  

Sadece bir-iki tane yiyeceğim deyip, bütün bisküvi paketini bitirmek ya da fark etmeden koca paket cips yemek… Sadece sağlıksız değil aynı zamanda para tuzağı. Bunların sebebi gün içinde, eksik öğün yemek, öğün atlamak ya da öğünlerin arasını çok açmak. Çünkü hepsi kan şekerinizi düşürüyor ve sizi gereğinden fazla acıktırıyor. Bu yüzden de paket ürünlere yönelip hızlıca doyma gereği duymanıza sebep oluyor. Küçük bir saklama kabında kaju, ceviz, badem bulundurabilirsiniz. Hem çok besleyici hem de sağlıklı bir çözüm. Daha doyurucu bir şeyler istiyorsanız, tam buğday ekmeğine şekersiz fıstık ezmesi de sürebilirsiniz. Ayrıca patlamış mısırınızı da kendiniz yapabilirsiniz.

slideshow-image

4) Sağlıklı tatlılar 

Tatlı tarifinde yazan şeker miktarını üçte bir oranında azaltın (reçel, beze ya ; da dondurma haricinde) Ayrıca farklı unları da deneyebilirsiniz. Karabuğday ya da tam buğday unuyla hazırladığınız kekler ya da kurabiyeler daha lifli olacak. Keten, çiya ya da haşhaş tohumu, hem protein hem de lif içeriğini arttırır. Sebze olarak da pancar ya da balkabağı kullanabilirsiniz. Kendi ekmeğinizi kendiniz yapmanız da son derece sağlıklı. Ayrıca içinde tam olarak ne olduğunu biliyor olacaksınız. Sonra da Fairy Platinum Sıvı ile temizliğe hazırsınız! Suda bekletme etkisi sayesinde zorlu bulaşıkları pırıl pırıl yapar, yağları dize getirir.

 

slideshow-image

Sizin ekonomik ve sağlıklı atıştırmalık fikirleriniz varsa, hemen paylaşın!

Yağ ve şekeri azaltmanın 15 yolu

0

Yorum ekle

İlginizi çekebilecek içerikler

Çerez Onayı