Regl sancısıyla başa çıkmak için 5 ipucu

Sağlık
18/08/2020
Birçok kadın ayın o döneminde sancılardan şikayet eder. İşte regl sancılarıyla başa çıkmanız için birkaç ipucu…

Sancılar, hormon benzeri bir işlev gören prostaglandinin sebep olduğu rahim kasılmalarıdır. Bu kasılmalar, rahim duvarını regl dönemine hazırlar. Sancı genellikle hafiftir, bazı durumlarda aşırı olabilir.

Hemen ağrı kesicilere yönelmektense, regl sancılarıyla başa çıkmanıza yarayacak taktikler şöyle:

 • Dinlenin ve rahatlayın
  Ayın bu döneminde dinlenme ve rahatlama çok önemlidir. Yoga ya da meditasyon yaparak dinlenin. Regl döneminiz öncesinde ve esnasında iyi uyumanız da huzursuzlukla başa çıkmanız açısından önemlidir.
 • Spor yapın
  Pek spor yapacak gibi hissetmiyorsanız da deneyin. Egzersiz çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Aslına bakarsanız araştırmalar "o dönemde" egzersiz yapmanın çok iyi sonuçları olduğunu gösteriyor. Haliniz yoksa bile hafif esneme ve germe hareketleriyle sancıları rahatlatabilirsiniz. Bu da kötü bir fikir gibi geliyorsa, yapmayın. Vücudunuzu dinleyin çünkü size neyin iyi geleceğini sadece siz bilirsiniz.
 • Sıcak bir duş ya da sıcak su torbası
  Bazıları sıcak sever! Sıcak suyla doldurulmuş bir küvet sancılara çok iyi gelebilir. Ya da sıcak su torbası deneyin!
 • Gıda takviyesi alın
  Doktorunuzla hangi takviyeleri alabileceğiniz hakkında konuşun. B1 vitamini ve magnezyumun regl sancılarını hafifletebilir.
 • Doktorunuzla konuşun
  Eğer sancınız aşırı miktardaysa, sizin için doğru olan tıbbi yöntemleri doktorunuzla konuşun. Örneği hormon dengesi için doğum kontrol hapı kullanabilirsiniz.

Ayrıca, en iyi pedi kullandığınızdan emin olun.

Bize regl sancılarınızla nasıl başa çıktığınızı anlatın!