Kızınızla ergenlik hakkında nasıl konuşmalısınız?

Sağlık
24/10/2018
Kızınızı ergenlikte yaşayacağı değişime hazırlarken işinize yarayacak öneriler…

Ergenlik kızlar için çok önemli. Çünkü çok büyük bir fiziksel ve duygusal değişim sürecinden geçiyorlar bu dönemde. Bir anne olarak, ona en iyi şekilde yardım etmeyi istemeniz çok doğal.

Aşağıdaki önerileri okuyarak ona ergenlik dönemi boyunca en iyi şekilde rehberlik etmenin kendinizce yollarını geliştirebilirsiniz.

Her zaman yanında olduğunuzu bilsin

Ergenlik dönemi başladığında kızlar her zamankinden daha utangaç ve çekingen bir tavra bürünebilirler. Çünkü geçirmekte oldukları değişime anlam vermekte zorlanacaklardır. Bu da hislerini ifade etmede ve akıllarına takılan soruları sormada zorluklar yaşamalarına neden olur.

İşte bu nedenle, konuşmaya ihtiyaç duyduğu her an yanında olduğunuzu bilmeye ihtiyaç duyacaktır kızınız. Ona ne zaman, hangi konuda isterse sizinle konuşabileceğini sık sık hatırlatın. Şu nokta çok önemli. Ona yalnızca nasihat etmeyeceğinizi, anlattıklarını dinlemeye de istekli olduğunuzu bilmeli.

Konuşma fırsatları yaratın

Kızınızın aklında ergenlikle ilgili binlerce soru olmalı. Bunların en başında da “bu yaşadıklarım normal mi?” sorusu olacaktır. İşte size sorabileceği diğer sorular. Bu sorular ve başlıklar aynı zamanda onunla bu ciddi konuyu konuşmaya başlamak için en iyi fırsatlardır.

  • Sana ergenliğin ne demek olduğunu anlatmamı ister misin?
  • Bu dönemde biraz kilo alman çok normal, endişelenme.
  • Bu yakınlarda adet görmeye başlayabilirsin.
  • Ergenlik döneminde bazı konulardaki düşüncelerin de değişecek.
  • Bana duygularını istediğin gibi anlatabilirsin.
  • Biliyorum ne kadar duygusal olabileceğini, endişelenme.
  • Canın ağlamak istiyorsa ağla, endişelenme hep böyle hissetmeyeceksin
  • Kendini bir kadın gibi görmeye başlayacaksın, bu çok güzel
  • Kendini tuhaf mı hissediyorsun, hadi bunu konuşalım.
  • Ergenlik geçici bir dönem, korkma bütün bunlar geride kalacak.

Kendi ergenlik maceranızı hatırlayın

En çok hangi konuda konuşmaktan çekiniyordunuz? Annenizin size ne demiş olmasını isterdiniz? Annenizin size söylediği hangi cümleler içinizi rahatlattı? Bütün bunlar hakkında düşünerek kızınızla daha rahat empati kurup sorunlarını çözmede ona destek olabilirsiniz.

Ona destek olmak için…

Ergenlik dönemi boyunca anne-kız ilişkileri de bir hayli gergin olacaktır. Bu durumda sizinle tartışmak istemeyeceği bir dolu problemi olması normal. Bu gerginlikleri üzerinize alınmayın.

Siz de benzer bir dönemden geçmiş ve bir çok konuda annenizle konuşmak istememiştiniz muhtemelen. Bunun yerine onun etrafında, sizinle konuşamadığı meseleleri konuşabileceği erişkin insanlar bulunmasını sağlayın.

Rehber kitaplar

Her şeyi kendiniz anlatamıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda ona yardımcı olabilecek rehber kitaplar ve broşürler edinmesini sağlayın. Bu sitede bu konuda pek çok tavsiye bulabilirsiniz.

Huysuzluklara alınmayın

Ergenlik döneminde yaşanan duygu değişiklikleri kızınız olmadık zamanlarda, olmadık meselelerde huysuzluk sergilemesine neden olabilir. Asi ve acıtıcı hareketlerde bulunabilir size karşı.

Bütün bunlara karşı alınganlık göstermemeniz çok önemli. Çünkü büyür ve kendini keşfederken hissettiği gerginliği ifade etmekten başka bir şey yapmıyor aslında.

Siz de anlatın?

Ergenlik çağındaki kızınızla ilişkileriniz nasıl? Aranızdaki diyalogun geliştiğini hissediyor musunuz? Bize tecrübenizi anlatmak ister misiniz?