Baharda saç bakımı nasıl olmalı


Güzellik
27/04/2022
Soğuk günler geride kaldı. Ama hava ısısındaki ani değişim, nem ve yağmur, ayrıca rüzgar da saçlarımıza iyi davranmıyor. Baharın gelişiyle saçlara yeni bir gözle bakmak lazım. İşte size saçlarınıza bahar tazeliği kazandıracak birkaç öneri.

Kışın zehirinden arının.

Burada önemli olan saç derinizi rahatlatmak için masaj yapmak. Bu şekilde kan dolaşımını düzenleyecek ve saç köklerinin nefes almasını sağlayacaksınız.

Nasıl?

-     Islak saç: Saçlarınızı şampuanlarken (Pantene Pro V'nin saç tipinize uygun bir şampuanını kullanabilirsiniz) parmak uçlarınızla saç derinize hafifçe masaj yapın. Şakaklarınıza biraz bastırarak kan dolaşımını hızlandırın. Aynı şekilde alnınıza, alındaki saç çizgisinin etrafına ve kulak çevresine de masaj yapın.

-     Kuru saç: Haftada iki kez, ellerinizi başınıza bastırıp saç derinizdeki kan dolaşımını harekete geçirin. Bunu yaptıktan sonra boynunuzdan başlayıp başınıza doğru 1-2 dakika boyunca masaj yapın. Bu hareketin daha etkili olması için önce başınızı ıslak havluyla nemlendirebilirsiniz. Bu şekilde kan hücreleri daha hızlı hareket etmeye başlar. Yapmanız gereken tek şey bir havluyu ılık suyla ıslatıp bir-iki dakika kadar başınıza sarmaktan ibaret.

Uzatmak için enerji

Tıpkı sonbaharda olduğu gibi, baharda da saç dökülmesiyle karşı karşıya kalabiliriz. Bu konuda yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Bu, mevsim değişikliklerinde psikolojik olarak yaşadığımız doğal bir durum. Paniğe mahal yok. Saçlarınızın uzamasını sağlamak için yapabileceğiniz pek çok şey var.

Nasıl?

-     Saçlarınızı beslemek üzere tasarlanmış özel bir diyetle.

-     Çinko ve magnezyum saçlardaki keratini güçlendirir. Örneğin deniz ürünleri, mercimek, tam tahıllı ekmek, kakao ve badem bu yönden zengindir.

-     Demir, saç köklerine oksijen aldırmak için gereklidir. Örneğin, maydanoz, dana ciğeri ve ıspanakta bolca blunur.

-     Saç dellerini güçlendirmek için protein tüketmelisiniz. Dil balığı, ton balığı, peynir, tavuk, biftek ve yumurta sarısında bolca bulunur.

-     B vitamini saçlarınızı güçlendirir. Tahıllarda ve mantarda bulunur. 

Bakım kuralları

Saçlarımızın korunması gerekir. Bu nedenle kullandığımız malzemeleri seçerken özen göstermeliyiz. Biraz zaman ve bütçe ayırarak yapacağınız bakıma saçlarınız minnettar kalacaktır.

- Kullandığınız fırçayı değiştirebilirsiniz. Plastik yerine kıl fırça kullanarak saçlarınızdaki keratini korumanız mümkün. Dolaşıklıkları açmak içinse geniş dişli bir tarağı tercih edin.

-     Bir de kendinize profesyonel bir saç kurutma makinesi alın. En az 1500 watt gücünde olmalı. Ayrıca farklı hız ve ısılarda kullanılabilmeli. Bütün bunlara sahipseniz, saçlarınızı rahatlıkla koruyabilirsiniz.