Evinizi kolayca temizlemeniz için 5 öneri

Ev
5/03/2020
Siz bulaşık makinesini boşaltmak için bile özel bir çaba sarf ederken, bazı arkadaşlarınızın evlerinin 7/24 nasıl tertemiz olduğuna şaşırdığınız oluyor mu? Yardım bu yazıda!

Eliniz sürekli evin üzerinde ama çocuklar, evcil hayvanlar, eş dost derken bir türlü istediğiniz kadar derli toplu olmuyor. Yükünüzü hafifletmek için bazı ipuçları hazırladık. ‘Keşke daha önce düşünseydim’ diyeceğiniz temizlik önerileri yazımızda!

Birikmesine izin vermeyin

Büyük ev temizliğinin yükünden kaçmanın en kolay yolu her gün az az temizlik yapmaktır. Bu kuralı her oda için uygulamak sizi büyük temizlik günlerinden korur. Çocukları uyanır uyanmaz yataklarını toplamaya alıştırın. Duştan ya da tuvaletten her çıktığınızda sprey temizleyici ile temizleyin. Kullandığınız alanların tozunu alın. Her gün bir defa çamaşır makinesini çalıştırın. Ariel Sıvı size bu konuda destek olacaktır. Tortu bırakmaz, renklilerin ve beyazların parlak kalmasını sağlar ve leke-savar kapağı en zorlu lekeleri bile çıkarmanıza yardımcı olur.

Karışıklık gördüğünüz yere hemen müdahale edin

Karışıklık evinizi dağınık gösterir ve temizlik yapmayı zorlaştırır. Düzenli olarak gereksiz şeyleri atın ve eşyaları yerine yerleştirin. Bu işinizi kolaylaştıracaktır. Hala yılbaşı hediyeleri ortada mı duruyor? Terlikler, ayakkabılar koridoru mu kapıyor? Paltolar, atkılar salonda masanın üzerine mi yığılı? Her gün bu minik toparlamaları yapın.

Sepet ve kutulara yatırım yapın

Bir şeyler saklamak için değil ama eşyaları daha az dağınıklıkla doğru yerlerine kaldırmak için sepet ve kutular ideal. Eğer size yetmiyorsa daha büyük bir çamaşır sepeti alın. Her odada en az bir tane saklama kabı bulundurun. Kağıtlar, DVD’ler, kalemler… Hepsini yerine koyun. Tabii bu saklama kaplarının çöple ve oyuncaklarla dolmasına izin vermeyin.

Her akşam 5 dakikalık temizlik

Televizyonda en sevdiğiniz diziyi seyrederken, “Bırak, bırak sabah yaparız…” demek kolay. Fakat sabah olduğunda, hafta içiyse işe gitmeden önce alelacele mutfağı toplamak mı yoksa akşamdan toplayıp sabah temiz bir mutfağa uyanmak mı? Çocuklar uyuduktan sonra etrafı toplamak iyi bir fikir. Kahvaltı için de ufak hazırlıkları akşamdan yapabilirsiniz.

Aile bireylerinin görevlerini listeleyin

Hepsini tek başınıza yapamazsınız. Küçük yaştan itibaren çocuklarınızı size yardım etmeye yönlendirmek, gelecekte kendi evlerini nasıl toplayacaklarını öğrenmelerini sağlar. Elektrik süpürgesi, toz alma, çarşafları değiştirme gibi farklı görevleri yaşlarına göre çocuklara verebilirsiniz. Ev işlerinin çok daha kolay hallolduğunu göreceksiniz.

Sizin ev temizliğiyle ilgili ipuçlarınız var mı? Bizimle paylaşın!

Yemek odası için dekorasyon fikirleri

Odalarınız ferah koksun!