Sporun çocuklarda uyku üzerine etkisi

Aile
14/01/2019
Araştırmalar fiziksel aktivitede bulunmayan çocukların, spor yapanlara ya da hareketli çocuklara göre gece uykuya dalmakta zorlandığını gösteriyor. Ayrıca spor yapan çocukların uyku süreleri daha uzun oluyor.

Çocukların günde en az 60 dakika fiziksel aktivitede bulunması öneriliyor. Tabii bu aktiviteler çocuğun yaşına uygun olmalı. Yaşa göre aktivite önerileri için uzman yazımıza göz atın. Çocukları eğlendirecek türde aktiviteler, onları zorlamadan spora alıştırmak için doğru çözümler. 10'ar dakikalık egzersizler ya da oyunlar şeklinde de hareket edilmesi kaliteli bir uyku için yeterli.

Yaşlara göre uyku ihtiyacı

Uyku çocukların bedenini sonraki güne hazırlar. Çocuğunuz önerilenden daha fazla ya da daha az uyuyor ve hiçbir sorun yaşamıyor olabilir. Bazı çocuklarda uyku süreleri farklılık gösterir.

1-3 yaş: 12-14 saat

3-5 yaş: 11-13 saat

5-12 yaş: 10-11 saat

Ergenlik: 8,5 - 9 saat

Egzersiz ve uyku ilişkisi  

Spor, çocuğunuzun sadece uykuya dalma süresini kısaltarak uyku süresini uzatmakla kalmaz; uyku döngülerini iyileştirerek daha kaliteli bir uyku uyumasını da sağlar. Ayrıca çocuklarda düzenli egzersiz gece uyanmaları problemini ortadan kaldırır. Düzenli uykunun bir başka özelliği de obezite riskini azaltması ve kilo problemlerinin önüne geçebilmesidir. Çocuğunuzun iyi uyuması için gün içinde yeterince hareket etmesine destek olun.