Çocuk beslenmesinde altın kurallar

Aile
24/10/2018
Hayattaki en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın beslenme düzeninde neleri göz önünde bulundurmalıyız?

  • Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Küçükken Kazandırılır: Çocuklara pek çok alışkanlık gibi, sağlıklı beslenme alışkanlığı da küçükken kazandırılır. Bu alışkanlığı kazandırmanın yolu da ona iyi bir örnek olmaktan geçer. Siz ne yerseniz, çocuğunuzun da sizi örnek alacağını unutmayın ve öncelikle siz sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanın.
  • Kahvaltısız Olmaz: Kahvaltının çocukların en sevdiği öğün olduğunu söyleyemeyiz, hele de okul çağındaki çocuklar için. Uykudan uyanıp bir şeyler yemeye çalışmak, aynen yetişkinler gibi onları da çok mutlu etmiyor. Ama iyi bir kahvaltı, çocuk beslenmesinde çok önemli bir faktör. Bu nedenle belki kıyıp onları 15 dakika daha erken kaldırmalı ve mutlaka kahvaltı etmelerini sağlamalıyız. Böylelikle günü daha yüksek performansla, daha dikkatini toplamış ve dinç bir şekilde geçirmeleri mümkün olacaktır. Süt, peynir, haşlanmış yumurta ve ekmeğin yanı sıra meyve veya meyve suyu, ceviz, kuru kayısı gibi besinler, çocuk kahvaltılarının vazgeçilmezleri olmalıdır.
  • Dört Besin Grubuna Dikkat: Süt, et, sebze-meyve ve tahıl olmak üzere dört besin grubundan besinleri, çocuklarımızın gün içinde dengeli bir şekilde tüketmelerini sağlamalıyız. Haftada dört gün kırmızı et, üç gün beyaz et; haftada iki gün tahıllı yiyecek; günde en az bir öğün sebze, iki kez taze meyve yemesine dikkat etmeliyiz.
  • Kemik Gelişimini Desteklemek İçin: Büyüme çağındaki çocuklarımıza, kemik gelişimlerini desteklemek için günde mutlaka yarım litre kadar süt içirmeli, yoğurt ve beyaz peynir yedirmeliyiz.
  • Ara Öğünler Atlanmamalı: Kahvaltı, öğlen ve akşam yemeklerinin (3 ana öğün) yanı sıra sabah ve öğle arası, akşamüstü ve akşam yemeğinden sonra olmak üzere 3 ara öğün daha oluşturmalıyız. Bu öğünlerde hafif ama besleyici yiyecekler hazırlamalıyız. Bir bardak süt ve 2-3 adet bisküvinin veya kuruyemişin de kıymetli bir ara öğün olduğunu unutmayınız. Atıştırmalık olarak kuruyemiş ve meyveleri her an elimizin altında bulundurmalıyız.
  • Hazır Değil Ev Yapımı Besinler Tercih Edilmeli: Ana yemekler için değil ama ara öğünler için kimi zaman kolaycılığa kaçabiliyor, hazır ürünleri tercih edebiliyoruz. Oysa bir kek çırpmak 5 dakikanızı, fast food'a özenen çocuğunuza biraz irice köfteler hazırlamak ise en fazla 15 dakikanızı alır. Unutmayın ki, en iyi ve en sağlıklı yemek anne yemeğidir ve ketçaptan cipse kadar her şey evde hazırlanabilir.
  • Eve Sağlıksız Besin Ürünleri Alınmamalı: Her biri ayrı çekicilikte olan gofret, cips, gazlı içecek, şekerleme gibi ürünleri almamalı ya da nadiren almalıyız. Bu şekilde sizin ya da çocuğunuzun canı abur cubur çektiğinde, elinizin altında olmadığı için tüketilmeyecektir.