Michelle Kwan ile tanışın

0
Kış Olimpiyat Oyunları’na yükselişin ardındaki şaşırtıcı hikâye

Michelle Kwan tüm zamanların en fazla madalyaya sahip Amerikalı artistik buz patinajcısı. Artık adı çok sevdiği spordan ayrı bir şekilde anılmıyor. Ancak, beş defa Dünya Şampiyonu unvanına ve Kış Olimpiyat Oyunları’nda iki madalyaya uzanan yolculuğunun ardındaki çabayı, kullanılmış patenleri, daha sonra meşhur olan ödünç kostümünü ve annesinden aldığı desteği herkes bilmiyor.

“Dürüstçe söylemeliyim ki hiç fedakârlıkta bulunuyormuşum gibi hissetmedim çünkü Olimpiyatlarda yarışmak benim hayalimdi,” diyor, P&G sponsorluğundaki sporcu. “Fedakârlık yapması gereken ailem oldu. Birden fazla işte çalışıp masaya yemek koymak, faturaları ödemek, patenlerin ve paten derslerinin parasını vermek zorundaydılar. Buz pateni masrafsız bir spor değil.”

Michelle paten kaymaya beş yaşındayken başlamış. Yedi yaşına geldiğinde Olimpiyatlara katılmak istediğini biliyormuş ve on iki yaşındayken uluslararası yarışmalara katılmaya başlamış. Ancak, uluslararası paten camiasındaki ailelerin büyük kısmı yarışma masraflarını karşılayabilecek durumdayken, Kwan ailesi için bu büyük bir zorlukmuş. Michelle’in ailesi Amerika’ya Hong Kong’dan göç etmişler ve çocuklarının Amerikan rüyasını yaşayabilmeleri için çok uğraşmışlar. Michelle ve kardeşlerinin spor ve sanat alanlarındaki hedeflerini destekleyebilmek için başka işlerin yanı sıra büyük ebeveynlerinin Çin lokantasında çalışmışlar.

“Paten kariyerimde zorluklarla karşılaştığımda ve insanlar benden ümidi kestiklerinde annem ve babam benim için hep savaştılar.” Paten yıldızının yaşamında, sevgi ve adanmışlığın ön plana çıktığı birkaç önemli an olmuş. Bunlardan biri babasının ona bir çift özel yapım paten hediye ettiği zamanmış. Babası, nihayet ona özel yapım bir çift paten alabildiğini söylemiş. Oysa Michelle’in paten ölçüsü hiç alınmamış.

“Patenleri ters çevirdim ve altında başka bir kızın adının yazılı olduğunu gördüm,” diyor. “Ama babam kalemle üzerini çizmiş ve yerine ‘Michelle Kwan’ yazmıştı. O anı hiç unutmayacağım çünkü babam bana bu patenleri verebildiği için müthiş bir heyecan duyuyordu.” Michelle 13 yaşındayken üst seviyeli patencilerin arasına işte bu patenlerle kayarak yol almış!

Patencilerin baş etmesi gereken önemli bir diğer masraf da kostümlerdir. Paten camiasındaki pek çok yarışmacı, en iyi tasarımcılardan çok sayıda şaşaalı kostümler alabiliyormuş. Michelle’in annesiyse geceleri geç saatlere kadar uyanık kalıp Michelle için kostümler dikiyor çünkü kızının diğer yarışmacılardan farklı göründüğünü ya da farklı olduğunu hissetmesini istemiyordu.

“Annem terzi değildi ama gecenin üçünde kıyafetlere kristaller yapıştırıp boncuklar dikerken görürdüm onu,” diyor Michelle. “Bu kıyafetlerin bazıları Amerika’daki Artistik Patinaj Şöhretleri Salonu’nda sergileniyor. Annemin yaptığı kostümlerin benim için çok büyük değeri var çünkü her bir boncuk, her bir kristal o kıyafete bir amaç uğruna ve sevgiyle eklenmiştir.”

1993 Amerika Şampiyonası’ndaysa Michelle’in bir son dakika kostümüne ihtiyacı olur. Michelle’in bundan haberi yoktur ama ailesi yarışmaya katılan diğer patencilerin yanına gidip verebilecekleri fazla kostümleri olup olmadığını sorarlar. Michelle o gece yarışmada ödünç alınmış kostümüyle ikinci gelir ve böylesi bir olay o seviyedeki bir patencide hiç görülmemiştir.

Annesinin sevgisi ve desteği Michelle’i yaptığı sporun en üst seviyelerine taşıdı. Michelle Olimpiyatlarda sadece bir kere değil, iki kere yarıştı ve annesi bu yolda hep onun yanındaydı.

“Annem bir savaşçı, süper kahraman. Kafasına bir şey koydu mu Kwan Anne’yi hiçbir şey durduramaz,” diyor.

Michelle dünyadaki önyargıları yenmesine yardımcı olan destekleyici bir annesi olduğu için kendini şanslı hissettiğini söylüyor. “Paten kariyerimde önüme çıkan olumsuzluklara karşı bana kalkan olduğu zamanlar da oldu. Bunlar ya nasıl kaydığımla ya da ne giydiğimle ilgili eleştirilerdi. Ama annem hiç de hafife alınacak biri değildir. Beni her zaman korumuştur.”

Michelle Kwan, PyeongChang 2018 Kış Olimpiyat Oyunları için P&G ile ortak bir şekilde, dünyanın dört bir yanındaki insanı, birbirlerini bir annenin gözünden görmeleri ve önyargılara karşı anne sevgisi fikrini benimsemeleri için teşvik etmeyi amaçlıyor.

Bir annenin gördüğünü, tüm dünyanın görebildiğini hayal edin. #AnnelerinGözünden

0

Yorum ekle

İlginizi çekebilecek içerikler

Çerez Onayı