Her mevsime uygun egzersiz ipuçları

Sağlık
24/10/2018
İster yağmur yağsın ister güneş açsın… Önerilerimizle spor yapma konusunda bahaneniz kalmayacak!

Çoğumuz değişen havaların üzerimizdeki etkisi fark etmeyiz. Farklı hava koşulları ruh halimizi, enerjimizi, sağlığımızı ve uyku düzenimizi etkiler. Yılın farklı zamanlarında psikolojimiz de farklı olur. Bu durumun farkında olup lehimize kullanabiliriz. 

Her mevsim spor yapmaktan vazgeçmemeniz için ipuçlarımız şöyle:

Bahar: Serin ve rüzgarlı

Bir araya gelin! Yılın başlangıcı olduğu için herkesin içinde bir kıpırtı vardır ve insanlar da mevsim gibi yeni bir başlangıç yapmak isterler. Bunların arasında eski alışkanlıklardan kurtulup yenilerini edinmek ya da alışkanlıkları gözden geçirmek de vardır. Eğer hiç spor yapmıyorsanız başlamak için harika bir dönem. Yapıyorsanız ve rutininizden sıkıldıysanız yenilikler ekleyebilirsiniz. Kendinize bir egzersiz arkadaşı bulup birlikte spor yapabilirsiniz. Böylece birbirinizi motive edebilir, sporu daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Gerçekçi bir takviminiz olsun. Hedefleriniz sizi caydıracak kadar zorlamasın. Eğer zorlayıcı hedefler koyarsanız ulaşamadığınız için kendinize olan güveniniz de azalır. En iyi spor kararları yapabildiklerinizdir!

Yaz sıcakları

Susuz kalmamaya özen gösterin. Yazın spor yapıyorsanız, daha fazla terlediğiniz için daha çok su içmeniz gerekebilir. Teri emen giysiler tercih edin. Spor kıyafetler özel bir sentetik kumaştan yapılır ve sizi hem kuru hem de serin tutar. Serin alanlar seçin. Okullar tatilse ailece evinize yakın bir havuza gitmeye ne dersiniz? Yazları asfalt hem sıcağı hem de güneş ışınlarını yansıttığı için daha sıcak olur, yürüyüş esnasında kaldırımı kullanın.

Sonbahar: Hava değişmeye başlıyor

Bu süreçte öğlene doğru yorgun hissedebilirsiniz. Sonbahar için en uygun spor sabahları yapılandır. Daha enerjik hissetmenizi sağlayacak ve akşamları uyuşuk hissetseniz de sabaha zinde kalkacaksınız. 

Dışarı çıkmayı da unutmayın. Havalar soğumaya başlıyor, son sıcakların tadını çıkarın. Manzaralı yerlerde uzun yürüyüşler yapabilir, ailece bisiklet ya da trekking turlarına katılabilirsiniz. Yoga ya da pilates gibi yeni bir kursa da başlayabilirsiniz.

Kış: Soğuklar başladı

Artık evdesiniz. Kışın kimse dışarıda olmayı sevmez. Akılda hep bir fincan kahve ve koltukta uzanmak vardır.  O yüzden egzersiz rutininizi eve taşımanız en iyisi. Hatta televizyon izlerken bile yapabileceğiniz bir şeyler olabilir. Sıcak tutacak bir şeyler giyinin. Dışarı çıkıp yürüyüş yapmak istiyorsanız termal içlik giyin. Her ne kadar spor yaparken hava soğuk değilmiş gibi hissetseniz de terleyeceğiniz için soğuk size zarar verebilir.


Önünüzde koca bir yıl var. İster yağmur yağsın ister güneş açsın, sporu ihmal etmeyin. Neler yapacağınıza şimdiden karar verin.