Çocuklara sporu sevdirmek

Sağlık
24/10/2018
Ailenizle birlikte yaşamınıza sporu katmak istiyorsanız, sizin için hazırladığımız önerilerimize göz atın.

Spor yapmak özgüveni arttırır, takım ruhunu öğretir ve sağlığımız için ihtiyacımız olan güçlü kasları sahip olmamızı sağlar. Hatta sadece bir maçı seyretmek ve oyuncuları desteklemek bile bizi mutlu eder. Sporu ailece benimsemek bazen zor gibi görünebilir. Çünkü ailenin her bireyi ya farklı bir spor türünden hoşlanıyordur ya da oyunun bir başka özelliğini ya da sporcusunu beğeniyordur.

Tüm ailenin spor fikrinden zevk almasını sağlayacak önerilerimize göz atın.

1. Çocuklarla maç izleme

Spor yapmaktan hoşlanmayan çocukları ve aile üyelerini spora teşvik etmenin en iyi yolu maç izlemek. Partiye benzer bir organizasyonla maç izleme etkinliği düzenleyin. Eğer futbol maçı izliyorsanız futbol temalı atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Maç başlamadan önce hangi spor dalıysa kuralları açıklayın, böylece bilmeyenler bile maçı takip edebilir. 

2. Maça gidin

Eğer maç izleme olayını bir adım daha ileri taşımak istiyorsanız gerçek bir oyun izleyeme ne dersiniz? Profesyonel oyunlar pahalı olabilir ama alt liglerdeki küçük takımların oyunlarına ücretsiz gidebileceğinizi unutmayın. Oyunu bu kadar yakından takip etme deneyimi spor dalına karşı ilgi uyandırır ve tüm aile için harika bir etkinliktir. 

3. Sahaya çıkma zamanı

Eşiniz ya da çocuklarınız spor yapmayı sevmiyorsa bunun sebebi gerçekten sevdikleri bir spor dalını henüz denememiş olmaları olabilir. Çocuklarınızın yaşına ve fiziksel güçlerine göre sporlar seçmeniz en iyisi. 

4. Doğru açıyı bulun

Spor sadece eğlence değildir aynı zamanda zeka gerektirir. Hatta spor tarihini bile ekleyebilirsiniz buna. Hangi spor dalı olduğu hiç önemli değil, önemli olan doğru açıyı yakalamanız. Mesela spordan hoşlanmayan bir matematik dehasını spor istatistikleriyle tanıştırın. Sayıların içinde kaybolduğunu göreceksiniz. Eğer eşiniz ya da çocuklarınız basketbolu sevmiyorsa, pota oyunu oynayın evde. İlgilerini hemen çekeceğinize eminiz. Ayrıca basketbol oyuncularının hikayelerinden bahsederek de onların ilgisini çekebilirsiniz.