Şimdi ne yesek?

Sağlık
25/03/2021
Sağlıklı beslenmekle lezzetli yemek arasında havuç ve sopa arasındakine benzer bir ilişki yok mu sizce de?

Sağlıklı beslenmek için hazırlanan bütün o tarifleri okumak bile insanın başını döndürüyor. Ne kadar çok bilgilenirsek, yediklerimizin ne kadar sağlıklı olduğundan da o kadar şüphe etmeye başlıyoruz. Kendimizi iyi hissedeceğimiz yiyecekler mi yemeliyiz yoksa sevmediğimiz ama sağlıklı olduğunu bildiğimiz şeyler mi? Aşağıdaki önerileri okuyun, yiyeceklerle sağlık durumunuz arasında daha doğru bir ilişki kurmanıza yardımcı olabilirler.

Yemek yemeyi sevmek

Yiyeceklerin besin değerleri konusunda endişelendiğimiz oranda sağlıksız görünüyoruz galiba. Dahası olayın bütününe, mesela arkadaşlarla lezzetli bir yemek yerken sohbet etmenin zevkine odaklanmak yerine, parçalara odaklanıyoruz. Sürekli acaba bu yemekten yeterince protein ya da C vitamini aldım mı diye düşünmek ise iştah kaçırıyor.

Tarladan sofraya

Plastiklere hapsedilmiş, aylarca bekletilmiş yiyecekleri boşverin. Zaten onların yemek olmaktan çoktan çıktıklarını biliyoruz. Bir yiyecek tarladan size gelinceye kadar ne kadar az mesafe kat ediyorsa o kadar sağlıklıdır.

Anneler en iyisini bilir

"En iyisi", çoğu anne için brokoli ve ıspanak demektir. Bu iki mütevazı ve son derece hesaplı yiyecek besin değeri açısından inanamayacağınız kadar değerlidir. Elbette size iyi gelecek başka bir sürü yiyecek de vardır, ama bunu bilmek, bu iki sebzeyi ihmal etmenizi gerektirmez. Sade bir kase yoğurt, biraz kahverengi pirinç, ceviz, yulaf ve tatlı patatesle birlikte servis etmeniz, başlangıç için gayet iyi bir tercih olacaktır.

Bedeni çalıştırmak

Spor yapmanın yararlarından ne kadar bahsedilse azdır. Spor yapmak yalnızca kalori yakmak ve kilo vermek için değil, kan dolaşımını düzenlemek için de gereklidir. 20 dakikalık bir kardiyo egzersizi çok şeyi değiştirir.

Su içmek

Bedeniniz için gerekli tüm kimyasal reaksiyonlar su sayesinde olur. Özellikle de kahve, alkol ve kolalı içeceklere meraklıysanız suyu daha da çok içmelisiniz. Ne kadar çok içeceğiniz ise bir başka soru. Genellikle yapabildiğiniz kadar su içmelisiniz. Öyle ki kendinizi hiç susuz hissetmeyesiniz. Ne kadar su içmeniz gerektiğini idrarınızı kontrol ederek de çıkarsayabilirsiniz. Rengi ne kadar koyuysa o kadar çok su içmeniz gerekir. Renksiz bir idrar, suyla aranızın iyi olduğunu gösterir.

Moda yiyeceklerden uzak durun

Sağlık için iyi olduğu söylenen bir çok diyet dolaşır ortalıkta. Kimileri de moda olur. Ama her diyet herkese iyi gelmez. Kendiniz için en iyisinin hangisi olduğunu anlamak için denemeler yapabilirsiniz. Örneğin her sabah baş ağrısıyla uyanıyorsanız, muhtemelen akşam yemeğinizin vaktini ve içeriğini değiştirmeniz gerekiyordur. Biftek yedikten sonra iyi mi hissediyorsunuz? Demek ki proteine ihtiyacınız var. Vücudunuzun verdiği tepkilere duyarlı kalarak yediğiniz müddetçe, kendiniz için en uygun diyeti de bulursunuz.

Baharatları çeşitlendirmek

Günlük diyetinize birkaç baharat ilave etmek sağlığınıza çok iyi gelir. Farklı renkleri, farklı sebze ve etlerle deneyerek hem ağız tadınızı hem sağlığınızı şenlendirebilirsiniz.

Ölçülü yemek

Neyi ne kadar yiyeceğinizi bilmek ve bu konuda verdiğiniz kararlara uymak sıkıcı ama sağlıklı bir rejimin de olmazsa olmazıdır.

Esnek olun

Yiyecekler konusunda çok katı kurallar koymak ve bu kurallara uymak için kendinize aşırı baskı uygulamak da doğru değil. Bir tatlıyı yesem mi yemesem mi diye 30 dakika boyunca düşünüp durmayın, küçük ve kabul edilebilir bir parça yiyin. Ya da erkek arkadaşınız gittiğiniz lokantada size özel bir çikolatalı tatlı ikram etmek istiyorsa hayır demeyin. Çünkü bu küçük mutluluklar da sağlığınıza iyi gelir.

Çorbamı nasıl pişirsem?