Sağlıklı beslenmenin adımları - 1

Sağlık
11/12/2019
Cildiniz gibi saçınızda yediğiniz şeylere tepki verir. Doğru beslenme, dolgun görünümün sırrıdır.

Aşağıdakileri diyetinize ekleyin ve böylece saçınızın ihtiyacı olan tüm besinleri alın. Ayrıca cildinize de çok iyi geleceğini söylemiyoruz bile.

Balık ve diğer protein kaynakları

Saçlar neredeyse tamamen proteinden oluşur. Dolayısıyla dökülen saçları yerine koymak için vücudun ihtiyacı olan şey de proteindir. Düşük proteinli bir diyet, kuru saç derisi ve cansız saçlarla sonuçlanabilir. Protein eksikliği de zaman içinde saçların dökülmesine sebep olur. Haftada birkaç defa balık yemek saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olur. Sadece kaliteli protein deposu değil aynı zamanda, vücudun ihtiyaç duyduğu Omega-3, B ve D vitaminleri ve demir içerir. Omega-3 saç derinizdeki hücre yenilenmesi için gereklidir. Balıkta aynı zamanda demir bulunur. Demir eksikliği saç dökülmesinin temel sebeplerinden biridir.

Tüm balıklar saçlarınız için iyi seçimdir ama özellikle somon, ringa, sardalya, uskumru ve alabalık yağlı balıklar oldukları için daha çok işe yarayacaktır. Balık sevmiyorsanız sakatat, yağsız kırmızı et ve yumurta da doğru seçimler.

Vejetaryen besleniyorsanız, Omega-3 için avokado, kabak çekirdeği ve ceviz tüketebilirsiniz. Bakliyatlar protein açısından zengindir, ıspanaksa demir içerir.


Sebze ve meyveler

Vücudumuzun sebze ve meyveye ihtiyacı olduğunu biliriz ama özellikle bazıları saçlar için daha sağlıklıdır. Koyu renk yapraklı yeşil sebzeler, portakal rengi ve sarı sebze ve meyveler saçlar için gereken iki vitamini barındırır: A ve C vitaminleri. A vitamini saç derisini nemlendirir ve vücudun kendi saç kremidir. A vitamini eksikliği saç derisinin kurumasına ve kepek oluşumuna sebep olabilir. C vitamini saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve saç foliküllerini besler. Diyetinizde C vitamini eksikse saçlar çabucak kırılır. 

Ispanak, brokoli, karalahana ve pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerde yüksek miktarda C ve A vitamini bulunur. Sarı ve turuncu sebze ve meyveler ise vücudun A vitamini olarak kullandığı beta karoten açısından zengindir (havuç, tatlı patates, kayısı, bal kabağı, mango ve kavun gibi.) Kivi, domates, çilek, yaban mersini ve turunçgillerde bolca C vitamini vardır.

Baklagiller

Mercimek, bezelye ve fasulye gibi baklagillerde saç büyümesini destekleyen proteinlerin yanı sıra, demir, çinko ve bir B vitamini türü olan biyotin bulunur. Biyotin eksikliği saçın elektriklenmesine ve dökülmesine sebep olur. Fakat engellenmesi kolaydır çünkü tam buğdayda, yumurta sarısında, maya da ve kuruyemişlerde biyotin bolca bulunur. Kuruyemişlerde ek olarak saç derisini destekleyen selenyum bulunur. 

Alfa linoleik asit ve çinko saçı nemlendirmede rol oynar. Çinko eksikliği de saç dökülmesine sebep olabilir. Yoğurt, süt ve taze peynir gibi az yağlı süt ürünleri kalsiyum açısından zengindir ve kalsiyum saç büyümesinde önemli bir mineraldir.