Leziz ve sağlıklı bahar sebzeleri

Sağlık
24/10/2018
Dışarıdan iyi görünmek için işe içeriden başlamak gerek. Düşük kalorili, besin değeri yüksek mevsim sebzeleri ile diyetinizi bahara göre değiştirin. Nasıl mı?

Vücudunuza bahar temizliği yapmak istiyorsanız, mümkün olduğu kadar su içmeniz gerektiğini unutmayın. Ayrıca bu yazıdaki yeşilliklerden dileğiniz kadar yiyebilirsiniz. Tüm bunları uygularken detoks yaptığınızı ve bedeninizi temizlediğinizi de aklınızda tutun.

Yeşil salatalar: Leziz, sulu, keskin

İyilikle donatılmış bahar yeşillikleri mevsim geçişinde harika atıştırmalıklardır. Yaprakları taze baharatlarla karıştırarak, Fransız usulü salatalar hazırlayabilirsiniz. Zeytinyağını ve beyaz peynir küplerini de ekleyin. Ya da file somonla yeşilliklerin lezzetini açığa çıkarın.

Marulda az bulunan silikon minerali vardır. Eklemlerin, kemiklerin ve bağ dokuların yenilenmesine destek olur. Yapraklar ne kadar koyu yeşilse o kadar besleyicidir.

Roka sülfür açısından çok zengindir. Karaciğeri ve cildi temizleyen güzelleştirme mineralidir sülfür. Ayrıca fiber, antioksidanlar, B vitaminleri, çinko, bakır, A, C ve vitaminleri, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve manganez içerir. Hayret verici değil mi? 

Tere K vitamini, beta karoten, demir ve magnezyum içerir. İlginç bir şekilde tere bitkisel iyodin için de iyi bir kaynaktır. İyodin metamolizmayı düzenleyen önemli bir mineraldir.

Bahar için atıştırmalıklar

Rengârenk ve hazırlaması kolay bitkiler, kışın haşladığımız ve soyduğumuz kök bitkilerinden sonra harika gelir.

Turp yüksek oranda C vitamini içerir ve soğuk algınlığı, enfeksiyon gibi hastalıklara karşı bağışıklık sistemini destekler. Potasyum açısından da zengin olan turp, böbrekleri temizler ve tiroidi dengeler. Oldukça düşük kalorili turp sülfür ve silika da içerir. Bu ikisi cilt, saç ve tırnak sağlığı için çok önemli minerallerdir.

Araka (bezelyenin küçüğü), yüksek oranda lif içerir ve yine C vitamini açısından zengin bitkilerdendir. Çabucak nişastaya dönüşen şeker oranı yüksektir. O yüzden en iyisi çiğ yemektir. Böylece tatlı lezzetini kaybetmez.

Avokado tam olarak bahar meyvesi değildir ama tüm bahar salatalarına harika bir lezzet katacaktır. Avokadodaki enerji yüksektir ama yağ profili de bir o kadar iyidir. Son derece dengeli bir pH derecesine sahiptir. Sindiriminin kolay olmasının yanında, glutamin kaynağıdır.

Ayrıca yoğun antioksidan içerikleriyle saça ve cilde de iyi gelir.

Buharda haşlamak için mevsim sebzeleri

Herhangi bir yemeğe nefis lezzet ve doku katan  bu üç sebzeyi tanımlamak gerçekten güç. Hepsi pişirildiğinde leziz oluyor ve sadece zeytinyağı ya da tereyağı ile servis edildiğinde bile lezzetinden ödün vermiyor. Salatalara ve çorbalara da çok yakışıyorlar.

Kuşkonmaz yüksek oranda iyileştirici güçleri olan, yağ açısından düşük, fiber açısından yüksek iyi bir demir kaynağıdır. B, C ve K vitaminleri içerir. İçeriğindeki glutatyon, hem antikarsinojendir hem de vücutta yorgunluğa sebep olan amonyağın atılmasını sağlar.

Enginar karaciğer sağlığını destekler, sindirimi kolaylaştırır, kan şekerini dengeler ve yağların sindirilmesini sağlar. Fiber açısından zengin, düşük kalorili, vitamin ve minerallerle dolu harika bir sebzedir.

Rezenenin kendine has, meyan köküne benzeyen bir lezzeti vardır. Bahar menülerinin hepsine yakışır. Antioksidanlarla doludur ve şişkinliği azaltır. Ayrıca mide gazı, kramplar ve sindirim bozukluklarına iyi gelir.

Haydi pişirelim!

Eğer biraz ilham almaya ihtiyacınız varsa, yemek tariflerimize göz atın!