Kurban Bayramı İçin Beslenme Önerileri

Sağlık
24/12/2019
Başta kavurma olmak üzere gerçek bir et şenliğinin yaşandığı Kurban Bayramı’nda, beslenme konusunda nelere dikkat etmeliyiz?

Kavurmalar, yahniler, kızartmalar, hamur işleri, şerbetli tatlılar ve çikolatalar... Kurban Bayramı’nın olmazsa olmazları. Bayram ritüelini yaşamak harika da, bol kalorinin yanı sıra sağlığımız da olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle Kurban Bayramı’nda beslenmemize özen göstermemiz lazım.

Her zaman olduğu gibi Kurban Bayramı’nda da güne iyi bir kahvaltıyla başlamak, sık sık ve az az yemek en iyi yöntem. Ziyaretlerin de yoğun olduğu bayram günlerinde önümüze her getirilene de “evet” demekten vazgeçmemiz ya da gönül almak için küçük bir parça alıp kenara çekilmemiz lazım.

KIZARTMA YERİNE IZGARA VEYA HAŞLAMA

Etlerimizi pişirirken daha yağsız kısımlarını tercih etmeli, kızartma yerine ızgara ve haşlama yöntemlerini kullanmalıyız. Bilindiği gibi kırmızı ette doymuş yağ oranı yüksek, bu nedenle etin yanında salata tüketerek denge kurmalıyız. Kurban Bayramı’nda her zamankinden fazla sakatat tüketiriz. Oysa bu ürünlerin tüketimi konusunda özellikle kolesterolü ve kalp-damar rahatsızlıkları olan kişiler ayrıca dikkatli olmalılar.

Ev yapımı baklavalara, kadayıflara, el açması böreklere ve çöreklere hayır demek zor. Ama bunları da tadımlık tüketmeliyiz. Belki bu yiyecekleri en iyi yaptığını düşündüğümüz akrabamızın evinde biraz ölçüyü kaçırabiliriz, böyle bir durumda da diğer ziyaretlerimizde tok olduğumuzu veya rahatsız olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. Unutmamalıyız ki, bu tür yiyecekler çok yağlı, şekerli veya tuzlular, üstelik kalori değerleri de çok fazla. Sebze ve meyve tüketmeyi unutmamalı, evimize gelenler için de hafif seçenekleri mutlaka bulundurmalıyız.

Çikolatasız ve şekersiz bayram tabii ki olmaz. Bu da bir ritüel. Ama bu bayram belki biraz farklılık yapabilir, çikolatamızı veya truf’larımızı kendimiz hazırlayabilir, ayrıca ceviz, badem gibi kuru yemişleri de ikram edebiliriz. Çok fazla çikolata ve tatlı tüketiminin mide yanması ve bağırsak şikayetlerine neden olacağını da göz ardı etmemeliyiz.

Bayram sırasında çay ve kahve tüketimini de sınırlı tutmalı, bol bol su ve maden suyu içmeliyiz. Ev yapımı meyve suları da tüketebiliriz.

Herhangi bir rahatsızlığımız varsa ve belli bir diyetin içindeysek, bayram diye özel beslenme şeklimizden taviz vermemeliyiz.