Hasta olmamak için neler yemeliyiz

Sağlık
4/12/2018
Herkes bilir ki, sağlıklı beslendiğimizde kilo veririz, daha zinde oluruz ve cildimiz güzelleşir. Peki, ama doğru beslenme ile hastalıkları bizden uzak tutabilir miyiz? Görünen o ki bazı gıdaların tüketimi hastalıklar konusunda vücudu daha dirençli yapabiliyor.

Herkes bilir ki, sağlıklı beslendiğimizde kilo veririz, daha zinde oluruz ve cildimiz güzelleşir. Peki, ama doğru beslenme ile hastalıkları kendimizden uzak tutabilir miyiz?

Araştırmalara göre bazı gıdaların tüketimi vücudu hastalıklara karşı daha dirençli yapabiliyor. Enfeksiyonların arttığı dönemlerde soğuk algınlığı ve grip çok görülür. İşte bu dönemlerde bol C vitamin tüketilmesi gerekir. Portakal, limon, ananas bağışıklık sistemimizi güçlendiren besinlerdir. Bunların dışından brokoli, yaban turpu, kuş üzümü ve böğürtlen de C vitamin deposudur.
Bağışıklık sistemimizin yapı taşlarından biri de Omega 3 ve Omega 6'dır. Bunlar bağışıklık sistemini güçlendirdikleri gibi kan dolaşımını düzenler, kalp krizi ve yüksek tansiyon riskini azaltır, kalpteki ritim bozukluklarına ve hatta ciltteki yıpranma ve kırışıklıklara iyi gelir. Sadece bu kadar da değil.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Omega 3 ve Omega 6 kanser riskini azaltıyor, bazı akıl hastalıklarının tedavisinde, tedaviyi destekleyici etki yapıyor ve serotonin salınımını arttırıyor. Omega 3 ve 6 en çok balıkta bulunuyor. Ton, somon, uskumru, morina gibi balıkların düzenli tüketimi vücuda ihtiyacı olan omega 3 ve 6'yı verebilir. Takviye gerekirse balık yağı her zaman pratik bir çözümdür.
Özellikle soğuk algınlığı riskinin arttığı zamanlarda çiğ sarımsak yemek iyi bir fikirdir. Kokusu canınızı sıkıyorsa üstüne maydanoz yiyerek bu dertten kurtulabilirsiniz.

Sıvı tüketimi önemlidir. Sadece hastayken değil, gündelik yaşantımız sırasında da bol bol sıvı tüketmek oldukça faydalıdır. Ilık içecekler en iyi seçenektir: çay, bitkisel çaylar, süt ve bal ile karıştırılmış kakao vb. Yalnız şunu unutmayın ki çaya katılan limon da, süte katılan bal gibi kaynar sıcaklıktaki içeceğe katılırsa tüm faydalı özelliklerini kaybederler. O nedenle bunları soğukken eklemek gereklidir.

Ne yediğimiz kadar nasıl yediğimiz de önemlidir. Düzenli yemek yemek sağlık için şarttır. Kahvaltı kesinlikle atlanmaması gereken bir öğündür. Kahvaltısız her sabah daha zayıf bir bağışıklık sistemine ve hastalıklara davetiye çıkartmak demektir. Beslenme uzmanlarının tavsiyelerini dikkate alır ve sağlıklı beslenirsek, hastalıklardan korkmak için hiç bir neden kalmaz.